Orman Haftası Nedir?

Orman

Orman Haftası Nedir?

İnsanlara ormanların önemini öğretmek amacıyla 21-26 Mart tarihleri arası Orman Haftası olarak kutlanır. Orman Haftasını kutlamanın amacı, ormanlarımızı korumaya yönelik bilinç ve orman sevgisini aşılamaktır.

21 Mart, Güney yarım kürede sonbahar, Kuzey yarım kürede ilkbaharın başlangıç günüdür. Bu nedenle 1971’de Avrupa Tarım Birliği ve Birleşmiş Milletler Gıda Tarım Örgütü bu günü “Dünya Ormancılık Günü” olarak kabul etmiştir. Ülkemizde de her yıl 21-26 Mart “Orman Haftası” olarak kutlanır. Okullarımızda ormanın yararları anlatılır ve okulları ağaçlandırma çalışmaları yapılır.

Ormanın önemi nedir?

Ormanların doğaya ve ekonomiye katkıları büyüktür. Solunumda sağlıklı ve bol oksijenli nefes almamızı sağlayan ormanlar Dünya’nın akciğerleridir. Yarınlarımıza güvenle bakmamızı sağlayan ormanlarımız, ülkemizin nabzını tutan zenginlik kaynaklarımızdandır.

Ormanlar bir ülkenin en büyük zenginlik kaynağıdır. Okuduğumuz kitap, yazdığımız defter, kullandığımız kalem, oturduğumuz sandalye, yemek yediğimiz masa ve saymakla bitiremeyeceğimiz birçok ihtiyacımızı ormandan karşılarız. Ormanda binlerce bitki ve hayvan yaşar. Soluduğumuz havadaki oksijen, ormandaki ağaçlar tarafından üretilir.

Ormanları korumak hepimizin görevidir. Bunun için ağaç dikmeli ve orman yangınlarını önlemeliyiz.

Ormanları niçin korumalıyız?

Herkesin gayreti ile ormanların korunması mümkün olacaktır. Havayı temizleyen, yağmurları toplayan, doğanın döngüsünü yerine getirmesini sağlayan en önemli kaynaklarımızdan biridir ormanlarımız. Ormanlar ve ağaçlar toprağın nemli kalmasını sağlar ve toprağın verimini artırır. Ormanların sık ağaçları ve toprağı sımsıkı tutan kökleri toprak kayması gibi bir çok doğa olayına engel olur, sel gibi felaketlerin önüne geçip set olur. Yaşamsal faaliyetlerimizi sağlıklı sürdürebilmemiz için ormanlar aktif olarak korunmaya devam edilmelidir.

You may also like...

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir