Onur ve Oğulcan iki kardeşti. Onur, Oğulcan’dan bir yaş …

Para refah payı gelir gider bütçe ekonomi

Onur ve Oğulcan iki kardeşti. Onur, Oğulcan’dan bir yaş …

Tutumluluk ile ilgili hikayeler

TUTUMLU OĞULCAN

Onur ve Oğulcan iki kardeşti. Onur, Oğulcan’dan bir yaş daha büyüktü. Birbirlerini çok sever ve iyi anlaşırlardı. Ama Onur’un tutumlu olmaması, Oğulcan’ı çok üzerdi. Onur, para biriktirmenin gereksiz olduğunu düşünürdü. Oğulcan ise parasını gerekli olduğu zaman kullanırdı.

Onur, okulda para harcamadan duramazdı. Her teneffüste kantinden yiyecek bir şeyler alırdı. Oğulcan ise okulda annesinin hazırladığı yiyecekleri yerdi. Gerektiğinde ihtiyaçları doğrultusunda parasını harcardı.

Babaları, iki kardeşe de aynı miktarda harçlık verirdi. Tabii ki Onur’un harçlığı hemen biterdi. Oğulcan ise artan parasını bir kutuda biriktirirdi.

Bir ders yılı böyle geçti. İki kardeş karnelerini alınca eve koştular. Karnelerindeki notlar yüksekti. Anneleri, onları kutladı. Babaları da çok sevindi. “İkinizle de gurur duyuyorum. Size karne armağanı olarak ne almamı istersiniz?” diye sordu.

İki kardeşin de sahip olmayı istediği bir grup oyunu vardı. Babalarından bu oyunu istediler. Babaları, “Maaşımı alınca oyunu getiririm.” dedi.

Oğulcan hemen odasına koştu. Geri döndüğünde elinde bir kutu vardı. Kutuyu babasına uzattı. Babası, “Bu nedir?” diye merakla sordu. Oğulcan, “Ağabeyimle ben, sizin verdiğiniz harçlıklarla kutudaki parayı biriktirdik. Oyunu alırken bunu da kullanabilirsin.” dedi.

Babaları çok duygulandı. “Benim çocuklarım hem çalışkan hem tutumlu.” dedi. Anneleri de çocuklarıyla gurur duydu.

Aslında Onur’un, kutudaki paraya katkısı yoktu. Oğulcan, ağabeyini utandırmamak için parayı birlikte biriktirdiklerini söylemişti.

Nuran MUSTAFAOĞLU Yaşayan Öyküler Dizisi/1

Aşağıdaki soruları cevaplayınız.
1- Para harcarken hangi kardeş daha doğru davranıyor? Neden?
2- Sizce Oğulcan hangi ihtiyaçları için okul kantininden alışveriş yapıyor olabilir?
3- Sizce bundan sonra Onur nasıl davranacaktır?

You may also like...

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir