Öküzün altında buzağı aramak deyiminin anlamı nedir?

Öküzün altında buzağı aramak deyimi

Öküzün altında buzağı aramak deyiminin anlamı nedir?

Öküzün Altında Buzağı Aramak Deyiminin Anlamı ve Açıklaması

Öküzün altında buzağı aramak ne demektir?

Öküzün altında buzağı aramak:

Art niyetli, çevresine sataşmak için bahaneler arayan, vesveseli kişiler için kullanılan bir deyimdir.

Kimi sebepler, olmayacak bahaneler uydurarak suç ve suçlu bulma çabasında olmak, birine suç yüklemeye çalışmak. Birisini suçlamak için akla mantığa uymayan sebepler uydurmak.

Öküzün altında buzağı aramak deyiminin hikayesi nedir?

Zengin bir köy ağası, köylülere beslesinler diye at, inek, koyun gibi hayvanlar vermiş. Köylüler çok sevinmiş ama kısa sürede ağanın bu iyiliğinin sebebi çıkmış ortaya. Ağa bu sayede hem hayvanlarına baktırıyor hem de hayvanların yavrusu olunca kendi hakkı olarak görüp el koyuyormuş. Her baharda hayvanların yavrulama zamanı gelince ahır ahır dolaşıyor, yeni doğmuş oğlakları, kuzuları, buzağıları, tayları alıyormuş. Bu ahır gezme işi sırasında da ağa öyle çekilmez, öyle kaprisli, öyle hırçın ve öfkeli oluyormuş ki köylüler yaka silkiyorlarmış.

Güzel bir bahar gününde ağa her zamanki ahır yoklamalarından birine çıkmış. Ahırların birinde inek sandığı öküzün altına bakmış ki, yavru yok. “Vay vay vay! Nerede bu ineğin yavrusu?’’ diye bas bas bağırmaya başlamış. Zavallı köylü de öyle korkmuş ki ilk anda şaşkınlık ve ortalıktaki telaştan olsa gerek, başlamış o da buzağıyı aramaya. Ağa da bir hırsızlık yakaladım zannıyla ortalığı daha da karıştırmış. Öfke ile bağırıp çağırarak sağa sola bakıp olmayan hayvanı arıyormuş. Ağa köylünün suçlu olduğundan yüzde yüz emin hâlde bağırıp çağırıp duruyormuş. Olayı görüp daha fazla dayanamayan yaşlı köylülerden biri “Allah aşkına ağam, bir bak hangi hayvanın başındasın, o hayvan inek değil, öküzdür. Öküzün altında buzağı arama!” demiş.

Öküzün altında buzağı aramak deyimi ile ilgili örnek cümleler:

Yine öküzün altında buzağı aramaya başladı.

Yapma be kardeş, öküzün altında buzağı arama.

Öküzün altında buzağı arama, onun suçsuz olduğunu sen de biliyorsun.

Öküzün altında buzağı aramak deyimi

You may also like...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir