Okulunda ve mahallesinde arkadaşlarıyla çok iyi geçinen, …

Okulunda ve mahallesinde arkadaşlarıyla çok iyi geçinen, …

HER ŞEYE RAĞMEN

İyilik yapmak insana neler kazandırır?
Size iyilik yapıldığında neler hissedersiniz?

Okulunda ve mahallesinde arkadaşlarıyla çok iyi geçinen, saygılı, terbiyeli bir çocuk varmış. Bu çocuğun adı Taylan’mış. Taylan’ı mahallede büyük küçük herkes çok severmiş. Çünkü kendisi hem saygılı hem de yardımsevermiş. Yardıma muhtaç herkese elinden geldiğince yardım edermiş.

Yine bir gün Taylan okuldan eve dönüyormuş. O sırada yolun kenarında karşıya geçmek için bekleyen yaşlı ve gözleri görmeyen bir adam Taylan’ın dikkatini çekmiş. Taylan, hemen yaşlı adamın yanına yaklaşıp:

– Size yardım edebilir miyim?
Yaşlı adam:
– Çok memnun olurum yavrum.
Taylan yaşlı adamın karşıya geçmesine yardım etmiş. Karşıya geçtikten sonra yaşlı adam:
– Evladım senin adın ne?
Taylan cevap vermiş:
– Amcacığım, benim adım Taylan. (…)
Yaşlı adam çocukluk zamanını anlatmaya başlamış:

– Babamı küçük yaşta kaybettim. Bu yüzden mahalleli bize yardım ederdi. Annem “ Zor günler geçiriyoruz. Benim senden istediğim bu zorlukları aşıp her şeye rağmen okuyup doktor olman” dedi. Okulumda çok başarılı bir öğrenciydim. Okulumu bitirip doktor oldum. Mesleğimde de çok başarılıydım. Çevremdeki insanlardan yardımlarımı esirgemedim. Çünkü ben de böyle yardımlarla bu seviyeye gelmiştim. Birkaç yıl öncesine kadar da mesleğimi en iyi şekilde icra ettim. Gözlerimin rahatsızlığı beni mesleğimden ayırdı. Dikkat edersen zamanında ben insanlara yardımcı olmuştum. Şimdi ise bana yardım etmek için karşıma sen çıktın. Bu hayatın sırrı olsa gerek. Taylan, karşıya geçmemde bana yardım ettiğin için sana çok teşekkür ederim. Hoşça kal.

Taylan:
– Hoşça kal amcacığım. Tekrar görüşmek dileğiyle, diyerek yaşlı adamın yanından ayrılırken şunları düşündü: Demek ki hayat, başından sonuna kadar yardımlaşma üzerine kurulu. Doğadaki tüm varlıklar arasında bir yardımlaşma var. Sıkıntıda olanlara yardımcı olmak ne güzel!
Ferzende TANIŞIR

1) Taylan’ı neden herkes severmiş?
2) Taylan okuldan eve dönerken kime yardım etmiş?
3) Yaşlı adamın çocukluğu nasıl geçmiş?
4) Yaşlı adamın mesleği neymiş?
5) Taylan yaşlı adamın anlattıklarından nasıl bir ders çıkarmış?

You may also like...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir