Okulda kurallara uyulmadığında ortaya çıkabilecek sorunlar ve çözüm yolları nelerdir?

okul kuralları, sınıf kuralları

Okulda kurallara uyulmadığında ortaya çıkabilecek sorunlar ve çözüm yolları nelerdir?

Bayrak töreninde sıra olmalı ve hazırol vaziyetinde durmalıyız. Bu kurala uymazsak hem bayrağa ve İstiklâl Marşı’na saygısızlık etmiş oluruz, hem de hem de düzen kuralını bozmuş oluruz. Bu soruna yol açmamak için Bayrak töreninde düzgün sıra olmalı ve hazırol vaziyetinde durmalıyız.

Boşa akan suları kapatmaz ve kullandığımız muslukları açık bırakırsak su kaynaklarımızı tüketmiş oluruz. Bu soruna çözüm olarak boşa akan suları ve açık muslukları kapatmalıyız.

Okulda çöpleri çöp kutusuna atmazsak okulumuz ve çevresi kirlenir, pis kokar. Kirli bir okulda bize mikroplar bulaşır ve hastalıklar yayılır, hasta oluruz. Bu soruna çözüm olarak çöpleri çöp kutularına atmalı ve okulumuz temiz tutmalıyız, sınıf, koridor ve okul bahçesini kirletmemeliyiz.

okul kuralları, sınıf kuralları

Okulda karşılaştığımız sorunlara yönelik demokratik çözüm yolları üretmeliyiz.

Okulda kurallara uyulmadığında ortaya çıkabilecek sorunlarla ilgili çözüm yolları üretmeli ve en uygun çözüm yolunu uygulamalıyız.

Sabah, okul önünde sınıf sınıf sıra hâlinde toplanmak, karışık hâlde bulunmaktan daha iyidir.

Sınıf tahtasını gereksiz yere karalar isek kalem hem tahta kalemleri ve tebeşirler biter. Bu yüzden eşyalarımızı gereksiz yere kullanmamalı ve israf etmemeliyiz.

Sınıflarda ve okul koridorunda top oynarsak okul tozlanır, camlar kırılır. Tozlar ile yayılan mikroplar hastalık yayar, kırılan camlardan toz ve soğuk hava gelir. Bu sorun için içeride top oynamaktan sakınmalıyız ve kırılan camların onarılması için okul çalışanlarına bilgi vermeliyiz.

Sınıfı ara ara havalandırmalıyız. Eğer bunu yapmazsak oksijensiz bir ortamda ders yapmış oluruz ve bu da sağlığımızı kötü etkiler.

You may also like...

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir