Meryem Mirzahani

Meryem Mirzahani

Meryem Mirzahani Kimdir?

Dünyanın matematik dehası: Meryem Mirzahani

Meryem Mirzahani, matematiğin dahilerinden biri olarak matematikte Fields Madalyası olarak adlandırılan en yüksek ödülü kazanan ilk kadındı. Bu etkili efsane, dünyadaki diğer kadınlara, özellikle de İranlı kadınlara ilham kaynağı olmak için elinden geleni yaptı.

Bulunduğu toplumun kalbinden doğup yetişen ve dünyanın dehalarından biri haline gelen İranlı kadınlardan biri Meryem Mirzahani idi. Bu matematik dehası, kadınların matematikte ve diğer bilimlerde ilerlemesinin önündeki kısıtlamaları kaldırmanın gerçek bir simgesiydi, haklı olarak kadınların bilim alanına da güçlü bir şekilde girebileceğini ve hatta dünyadaki tüm matematikçiler tarafından hayran olunabileceğini gösteren bir kadındı.

Meryem Mirzahani 12 Mayıs 1977’de Tahran’da doğdu. İlköğrenimini tamamladıktan sonra, SAMPAD okullarının (Ulusal Yetenek Geliştirme Örgütü) giriş sınavına katılarak Tahran’daki Farzanegan Lisesi’ne girdi. Bu dönemde İran Ulusal Matematik Olimpiyatlarında altın madalya kazanmanın yanı sıra, Kanada ve Hong Kong’da düzenlenen matematik olimpiyatlarına da katıldı ve Kanada yarışmalarında dünyadaki öğrenciler arasında en yüksek puanı aldı.

Liseden mezun olduktan sonra Şerif Teknoloji Üniversitesi’ne girdi. Lisans eğitimini matematik alanında tamamladıktan sonra Harvard Üniversitesi’ne gitti. Bu matematik dehası 2004 yılında Harvard Üniversitesi’nden doktorasını almayı başardı. Şaşırtıcı dehası ve yeteneği sayesinde, doktorasını aldıktan hemen sonra Princeton Üniversitesi’nde öğreim görevlisi olarak işe başladı.

1999 yılında Princeton Üniversitesi’nde araştırma ve öğretim yaparken bir matematik problemine çözüm bulmayı başardı.

2005 yılında Amerika Birleşik Devletleri’nde Popular Science tarafından seçilen en iyi 10 genç zekadan biri ve matematikte en iyi zihin olarak onurlandırıldı.

2019’da BM Kadın Kurumu, İranlı bir matematikçi olan Meryem Mirzahani de dahil olmak üzere dünya çapında yedi etkili kadın bilim insanını tanıttı.

Ayrıca, Meryem Mirzahani’nin doğum günü, İran Matematik Derneği Kadın Komitesi’nin önerisiyle Uluslararası Dünya Matematik Dernekleri Komitesi tarafından Matematikte Dünya Kadınlar Günü olarak adlandırıldı.

Ancak bu efsane, yıllarca matematiği ve bu alandaki etkili keşifleri geliştirmeye çalıştıktan sonra, 14 Temmuz 2017’de kanser nedeniyle hayatını kaybetti ve adını dünyada sonsuza dek ölümsüzleştirdi.

You may also like...

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir