İlkokuma Yazma Dikte Çalışmaları

defter kalem

İlkokuma Yazma Dikte Çalışmaları

Dikte çalışmaları

Dikte çalışması metinleri

Dikte çalışması metin örnekleri

Bisiklet

Mehtap’ın babası yeni bir bisiklet aldı. Mehtap bisikleti görünce çok sevindi. Okula gidince bunu Sevil, Bahar ve  Ömer’e söyledi. Okul çıkışı Sevil, Bahar, Ömer birlikte bisikleti görmek için Mehtap’ın evine gittiler. Bisikleti çok beğendiler.

Çöpe Dönen Kumsal

Eda, Murat, Aslı ve Levent koşa koşa mavi sulara attılar kendilerini. Arda kumsalda durmuş, çevresine bakıyordu. Güzelim kumsal; poşetler, eski ayakkabılar, çürümüş sebze ve meyvelerle çöplük gibi göründü gözüne.

Furkan’ın Odasını Kim Toplasın?

Furkan dağınık bir çocuktu. Odasını toplamayı hiç sevmez, bu yüzden annesi ile sürekli tartışırdı. Odasını kendisinin değil de ablasının toplamasını isterdi. Bir gün odasını toplayan, her şeyini yerine koyan, çöpleri atan bir robotun yapılacağını düşledi. Acaba bu konuda ne yapabilirdi? Nasıl bir robot yapabilirdi? Karar vermişti. Artık annesinin söylediklerine fırsat vermeyecekti. Hemen internete girerek  araştırma yapmaya başladı.

Pazarda Karşılaşma

Aslı annesiyle pazara gitti. Pazardan elma, portakal, ıspanak ve havuç aldılar. Orada Kemal’in annesi ile karşılaştılar. Kemal’in annesine Kemal’i sordular.

Samet

Samet bugün okula gelmemişti. Arkadaşları onu merak ettiler. Hacer, Murat, Derya Samet’i ziyarete gittiler. Samet’in durumunu görünce çok üzüldüler. Meğer Samet ağaçtan düşüp kolunu kırmış.

Samet’in Doğum Günü

Bugün Samet’in doğum günüydü. Arkadaşlarını da çağırdı. Okuldan sonra Tamer, Vedat, Narin ve Furkan onlara gelmişti. Annesinin yaptığı güzel pastalardan yediler.

Sema Köyde

Sema köyde kendine arkadaş buldu. Ayşe, Ali, Kemal ve Can ile tanıştı. Beş çocuk birbirleriyle kaynaştı. Bir sabah ormana gittiler. Orada Kemal’in şapkası kayboldu. Şapka peşinde dolaşırken koca bir günü geride bıraktılar.

Sınıfa Gelen Yeni Arkadaş

Murat sınıfa girdiğinde bütün öğrenciler ona dikkatle bakmıştı. Çünkü Murat’ın önlüğü, çantası, ayakkabıları çok eskiydi. Teneffüste bazı öğrenciler onunla dalga geçerken bazıları da bakmakla yetiniyordu. Ama Cemre Murat’ı görür görmez sevmiş, onunla tanışmak için yanına gitmişti. Murat’ın derslerinde çok başarılı olduğunu öğrenmiş, buna da çok sevinmişti.

Şeker, Bitkiler Dünyasında

Şeker, bitkiler dünyasında en çok meyvelerde bulunur. Meyveler olgunlaşınca yenmeleri için şeker üretir. Çekirdekleri henüz olgunlaşmamış meyveler tatlı değildir. Bu nedenle onları dalından koparıp yemeyiz. Belki de zamansız koparılmamak için erken tatlanmıyorlar. Ne dersiniz?

Zeynep’in Bayram Gösterisi

Bayramda Caner, İpek ve Enes şiir okudu. Zeynep tek kişilik gösteri yaptı. Zeynep’in gösterisi çok beğeni topladı. Arkadaşları Zeynep’i başarısından dolayı kutladılar.

You may also like...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir