Haşimi Rafsancani Kimdir?

Haşimi Rafsancani

Haşimi Rafsancani Kimdir?

İran’ın eski Cumhurbaşkanı Rafsancani’nin öz geçmişi.

İran’ın Kirman ilindeki Rafsancan’da doğdu. Fakir bir fıstık-çiftçisi ailenin oğluydu. 1948’de din eğitimini sürdürmek için Kum’a gitti. 1958’de Ruhullah İmam Humeyni’nin müridi oldu; zamanla ayetullah’lıktan sonraki en yüksek ikinci derece olan hüccetülislam mertebesine yükseldi. İmam Humeyni gibi o da Şah Muhammed Rıza Pehlevi’nin modernleşme programına karşı çıktı. İmam Humeyni 1964 yılında sürgüne gönderilince ülkede İmam Humeyni için yardım toplayanların önderliğini üstlendi. 1975-78 arasında solcu teröristlerle ilişkisi olduğu ileri sürülerek yargılandı ve hapis cezasına çarptırıldı.

Haşimi Rafsancani İmam Humeyni

Şahın devrilmesinden sonra 1979’da İmam Humeyni İran’a dönünce onun önde gelen yardımcılarından biri oldu. İslami Cumhuriyetçi Parti’nin kuruluşunda önemli rol oynadı. Devrim Konseyi’nde görev aldı. Devrimin ilk yıllarında içişleri bakanlığını üstlendi. 1980’de meclise seçildi ve meclis başkanlığına getirildi. Dokuz yıl boyunca meclis başkanı olarak görev yaptı ve zamanla İran’ın ikinci güçlü kişisi konumuna geldi. İran-Irak Savaşı (1980-1988) sırasında etkili rol oynadı. Ağustos 1988’de savaşı sona erdiren ateşkesi kabul etmesi için İmam Humeyni’yi ikna etti.

Haşimi Rafsancani ve Turgut Özal

1984 yılının Mayıs ayında dönemin Başbakanı Turgut Özal, Tahran’da İran Cumhurbaşkanı Rafsancani ile görüşmüştü.

Haziran 1989’da İmam Humeyni’nin ölümünden sonra temmuzda oy çoğunluğuyla İran cumhurbaşkanı seçildi. Daha önce pek etkili olamayan yürütme organının yetkilerini artırarak güçlendi. Pragmatik bir politika izleyerek sertlik yanlısı İslamcılara karşı başarı kazandı. İran’ın uluslararası ilişkilerde yalnızlığa itilmesini önlemeye çalıştı. Savaştan çıkan ülke ekonomisini canlandırmak için yabancı sermaye yatırımlarından ve özel girişimden yararlanmak stratejisine uygun olarak, Avrupa’yla ilişkileri yenilemeye çalıştı. 1993’te, oy oranı düşmekle birlikte, yeniden cumhurbaşkanı seçildi.

2005 yılındaki cumhurbaşkanlığı seçimlerinde ilk turda daha fazla oy almasına rağmen, ikinci turdaki rakibi Mahmud Ahmedinejad’a geçilerek, yenildi. İran İslam Cumhuriyeti Düzenin Yararını Teşhis Konseyi Başkanlığını yürütmekte iken, 8 Ocak 2017 tarihinde hayatını kaybetmiştir.

Rafsancani cenaze töreni

Rafsancani cenaze namazı

Haşimi Rafsancani’nin cenaze namazını İmam Ali Hamaney kıldırdı.

Ölümü sebebi ile İran’da 3 günlük yas ilan edildi.

İran İslam Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani, “İslam değerli bir hazinesini, İran eşsiz bir generalini, İslam devrimi cesur bir bayraktarını ve İslami sistem nadir bir bilgesini yitirdi” ifadelerini kullandı.

İran Cumhurbaşkanı Haşimi Rafsancani’nin naaşı, bugün başkent Tahran’da düzenlenen cenaze töreninin ardından toprağa verildi. Rafsancani, İran Devrimi’nin lideri Ayetullah İmam Humeyni’nin yanına defnedilirken, yetkililer törene 2,5 milyon kişinin katıldığını açıkladı.

You may also like...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir