Fen bilimleri dersi ile ilgili etkinliklerde dikkat edilmesi gereken güvenlik uyarıları

fen bilim

Fen bilimleri dersi ile ilgili etkinliklerde dikkat edilmesi gereken güvenlik uyarıları

GÖZ GÜVENLİĞİ EL GÜVENLİĞİ
Kimyasal maddelerle ve ateşle yapılan etkinliklerde ya da gözümüze zarar verme olasılığı olan tüm çalışmalarda gözlük kullanmalıyız. Bilmediğimiz bir madde ya da kimyasalla çalışırken mutlaka eldiven kullanmalı, derimize bu maddelerin bulaşmasını engellemeliyiz.

GİYSİ GÜVENLİĞİ EL TEMİZLİĞİ
Giysilerimizin kirlenebileceği durumlarda mutlaka önlük giymeli ve temizliğe özen göstermeliyiz. Çalışmalar sırasında ellerimizi yıkamamız gerektiğini bilmeliyiz. Ayrıca, işimiz bittikten sonra da ellerimizi mutlaka yıkamalıyız.

KESİCİ CİSİMLER GÜVENLİĞİ BİTKİ GÜVENLİĞİ
Çalışmalarımızda bıçak vb. keskin aletleri kullandığımız zaman çok dikkatli olmalıyız. Bitkilerle deney yaptığımız durumlarda onları kesinlikle yememeli, eldiven olmadan onlara dokunmamalı, dokunduğumuz takdirde ellerimizi mutlaka yıkamalıyız.

SICAK CİSİM GÜVENLİĞİ CAM MALZEME GÜVENLİĞİ
İspirto ocağı veya ısı kaynağı kullandığımız durumlarda dikkatli olmalıyız. Isı kaynaklarını kullanırken bu aletleri kendimizden ve arkadaşlarımızdan uzak tutmalıyız. Bütün cam araçları kullanırken bunların kırılabileceğini göz önünde bulundurarak dikkatli olmalıyız. Isıtma işlemlerinde ısıya dayanıklı araçlar kullanmaya özen göstermeliyiz.

ELEKTRİK GÜVENLİĞİ HAYVAN GÜVENLİĞİ
Elektrikli araçları kullanırken çok dikkatli olmalıyız. Bu araçları kullanırken ellerimizin kuru olmasına çok dikkat etmeliyiz. Araçları kullandıktan sonra fişi, prizden çekmeyi unutmamalıyız. Etkinlikte kullandığımız hayvanlara eldivensiz dokunmamalı ve onlara eziyet etmemeliyiz.

KİMYASAL MADDE GÜVENLİĞİ
Eğer bilmediğimiz bir madde kullanıyorsak tehlikeli olabileceğini düşünerek kullanım sırasında dikkatli hareket etmeliyiz. Kimyasal maddelerle çalışırken ellerimizin ve giysilerimizin kirlenebileceği durumlarda plastik eldiven takmalı ve önlük giymeliyiz. Kimyasal maddeleri koklamamalıyız. Derimize ya da giysilerimize kimyasal madde sıçrarsa hemen öğretmenimize haber vermeliyiz. Vücudumuzda maddenin sıçradığı yeri en az 5 dakika süreyle yıkamalıyız.

You may also like...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir