Evimizin yerini ve adresini bilmenin faydaları nelerdir?

adres konum harita

Evimizin yerini ve adresini bilmenin faydaları nelerdir?

Evinizin adresini bilmek hangi durumlarda gerekli olur?

– Çocuklar, bugünkü dersimizde evimizin yerini tarif etmeyi öğreneceğiz. Öncelikle ben, evimin yerini tarif edeyim. Benim evim, okulun karşı sokağındadır. Sağında çocuk parkı, solunda aile sağlığı merkezi vardır. Evimin olduğu apartmanın arka tarafında ise pazar yeri bulunur. Şimdi sıra sizde.

– Öğretmenim, bizim evimiz okulumuzun arka sokağındadır. Evimizin sağında büyük bir market; solunda ise üç apartman var. Evimizin karşısında, bir hayvan barınağı bulunuyor.

Adresimizi, annemizin ya da babamızın telefon numarasını ezbere bilmeliyiz. Adresimizi bilmek; kaybolduğumuzda, sağlık ve güvenlik gibi acil durumlarda, okulda bazı formların doldurulmasında, bize kolaylık sağlar. Yangın durumunda itfaiyeye, acil hastalık durumunda ambulansa, hırsızlık durumunda polise evimizin yerini bildirmek için adresimizi bilmeliyiz. Adresimizi herkesle paylaşmamalıyız. Gerektiği zaman polis ve güvenlik görevlilerine söylemeliyiz.

Evimizin yerini tarif ederken evimizin karşısında, önünde, arkasında, sağında ve solunda neler olduğunu söyleriz. Evimizin yerini, ev adresimizi söyleyerek de tam olarak belirtebiliriz. Ev adresimize ve büyüklerimize ait telefon numaralarına acil durumlarda ihtiyaç duyarız. Evinizin adresini sözlü veya yazılı olarak eksiksiz ifade edebilirsiniz. Anne veya babanızın telefon numaralarını da söyleyip yazabilmelisiniz. Adres bilgilerinizde; mahalle, cadde ve sokak adı, bina ve daire numarası bulunmalıdır. Yaşadığınız yerin bulunduğu ilçenin ve ilin adı da adres bilgilerinizdendir.

Bir öğrenci, anne ve babasının, evinin telefon numaralarını bilmelidir. Ayrıca evinin adresini de bilmeli ve tarif edebilmelidir. Çünkü başımıza bir şey geldiğinde ya da kaybolduğumuzda bu bilgilerden yararlanırız. Yanımızda kimlik kartına benzeyen bir tanıtım kartı bulundurmalıyız. Tanıtım kartında hangi bilgiler olmalıdır?
Adımız, soyadımız, adresimiz, büyüklerimizin telefon numaraları, vs. Tanıtım kartındaki bilgilerimizi, tanımadığımız kişilerle paylaşmamalıyız. Bilgilerimizi sadece öğretmenimiz ve okul çalışanları ile paylaşabiliriz. Eğer tanımadığımız birisi bize bir şey vermeye çalışır ya da onunla gitmemizi isterse teşekkür edip hemen oradan uzaklaşmalıyız.

Evimizin adresinde; yaşadığımız köy, kasaba veya şehir isimleri bulunur. Ayrıca evimizin bulunduğu mahalle, sokak
ve bina numarasını gösteren bilgiler vardır. Evimizin adresini ve aile büyüklerimizin telefon numaralarını sözlü ve yazılı olarak ifade etmeliyiz. İhtiyaç duyduğumuzda bu bilgileri kullanarak ailemize ulaşabiliriz. Kaybolduğunuz zaman mutlaka polise ya da güvenlik görevlilerine başvurmalısınız. Onların size yardımcı olabilmeleri için evinizin yerini tarif etmelisiniz. Bunun için evinizin adresini doğru bir şekilde öğrenmelisiniz. Büyüklerinizin telefon numarasını da doğru vermelisiniz. Kaybolduğunuzda, sakin olmalısınız ve panik yapmamalısınız. Kaybolursak polisten rahatlıkla yardım isteyebiliriz.

Adres tarif kavramları nelerdir?

Sağında
Solunda
Arkasında
Yanında
Karşısında
Önünde

You may also like...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir