Evdeki kaynakları daha tasarruflu kullanmak için neler yapmalıyız?

hesap tasarruf fatura

Evdeki kaynakları daha tasarruflu kullanmak için neler yapmalıyız?

Evinizde hangi kaynaklar kullanılır?

Soğuk havalarda ısı kaybını önlemek için kapı ve pencereleri açık bırakmamalıyız.

Evimizde elektrik, su, doğal gaz, tüp gaz, kömür gibi kaynaklar kullanırız. Temizlik, bulaşık, çamaşır gibi işlerde suya ve elektriğe ihtiyaç duyarız. Kaynaklarımızı ihtiyacımız kadar kullanmalıyız. Böylece tasarruf yaparak hem ailemize hem de çevremize katkı sağlarız. Evimizde gereksiz yanan lambaları ve izlenmeyen televizyonu kapatmalıyız. Böylece elektriği daha az kullanmış oluruz. Evimizi tasarruflu lambalar ile aydınlatmalıyız. Ayrıca ışık miktarı ayarlanabilen lambaları da tercih edebiliriz. Bu lambalar elektrik tasarrufuna yardımcı olur.

Evimize elektrikli ev aletlerini alırken enerjiyi verimli tüketenleri tercih etmeliyiz. A sınıfı elektrikli ev aletleri uzun süre kullanımda elektrik tasarrufu sağlar. Buzdolabının kapağını uzun süre açık bırakmamalıyız. Buzdolabı kapısının uzun süre açık kalması daha fazla elektrik harcanmasına neden olur. Bu yüzden buzdolabımızın kapısını kapalı tutmalıyız. Bulaşık makinesi ile elde yıkamayı su tasarrufu yönünden karşılaştıralım: Bulaşık makinesi bir yıkamada 15 litreye yakın su harcarken elde yıkamada 35 litreye yakın su harcanır. Bu karşılaştırmaya göre bulaşık makinesinin daha az su harcadığı görülür. Kullanmadığımız elektrikli aletleri kapatmalıyız.

Evimizde sebze ve meyve yıkadığımız atık suyu değerlendirebiliriz. Bu atık su ile evimizdeki çiçekleri, bahçemizdeki ağaçları sulayabiliriz. Banyo yaparken suyu boşa harcamamalıyız.

Paramızı da gereksiz yere harcamayarak tasarruf yapabiliriz. Harçlıklarımızı sabırla biriktirerek bir ihtiyacımızı karşılayabiliriz.

İhtiyacımız kadar yemek yapmalıyız. İhtiyacımızdan fazla pişirdiğimiz yemekler bozularak çöpe gidecektir. Ekmeği de yeterince almalıyız. Fazla alınan ekmekler hemen bayatlar. Bayatlayıp çöpe giden her ekmek, paramızın da çöpe gitmesi anlamına gelir. Tasarruf yapmak istiyorsak tüketebileceğimiz kadar yemek pişirmeli, yiyeceğimiz kadar ekmek almalıyız. Şayet fazla ekmek kalırsa bozulmadan evde değerlendirebiliriz. Fazla ekmekleri yumurta ile kızartarak güzel bir kahvaltı hazırlayabiliriz. Bayat ekmekleri kıyma ile karıştırarak köfte yapabiliriz. Evdeki ekmeklerimizi kurutabiliriz. Kurutulmuş ekmekleri mutfak robotunda çekerek galeta unu elde ederiz. Galeta ununu daha sonra kullanabiliriz.

Senem, elektrik faturalarının yüksek olduğunu görmüş. Faturalarının daha düşük olması için ailece çeşitli önlemler almaya karar vermişler. Alınan önlemlere göre faturaya ödenecek para miktarının azaldığını görmüşler.

Aşağıdaki cümlelerde boş bırakılan yerleri uygun sözcük ile tamamlayınız.
lambaları – kapağını – temiz – tüketimi – musluğu
Dişlerimizi fırçalarken …………………………… açık bırakmamalıyız.
Evdeki kaynakları tasarruflu kullandığımızda elektrik ve su …………………………… azalacaktır.
Hava kararmadan …………………………… yakmamalıyız.
Buzdolabının …………………………… açık bırakmamalıyız.
Giysilerimizi …………………………… tutmaya özen gösteririz.

Tasarruflu olmak aile bütçesine nasıl katkı sağlar?

You may also like...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir