Enerji Tasarrufu Haftasının Önemi Nedir?

Yenilenebilir enerji kaynakları

Enerji Tasarrufu Haftasının Önemi Nedir?

Enerji, insanların en önemli ihtiyaçlarındandır. Enerjinin kullanım alanı çok geniştir. Isınmada, aydınlanmada, sanayide, ulaşımda kısacası hayatımızın her anında enerjiye ihtiyacımız vardır. Oysa enerji kaynakları sınırlıdır. Petrol, odun, kömür gibi doğal enerji kaynakları hızla azalmaktadır. Bunların yerine yenisini koymak mümkün değildir.

Ülkemizin iklimi, güneş enerjisini kullanmaya elverişlidir. Güneş enerjisinden ısınmada yararlanılabilir. Güneş enerjisiyle sıcak su elde edilebilir. Yurdumuzda her yıl Ocak ayının ikinci haftası, Enerji Tasarrufu Haftası’dır. Bu haftada halk, enerjinin önemi ve nasıl kullanılacağı hakkında bilgilendirilir. Evimizde tükettiğimiz elektrik, su ve doğal gaz için para öderiz. Bunları tüketirken tutumlu olmazsak ailemizin ve ülkemizin bütçesi zarar görür, enerji kaynakları tükenebilir.

Biz de evimizde, oturmadığımız odanın lambasını söndürmeliyiz. Seyretmediğimiz zaman televizyonu kapatmalıyız. Suyu boşa akıtmamalıyız. Böylece enerji tasarrufuna katkıda bulunabiliriz.

• Enerji tasarrufu, para tasarrufudur.
• Enerji tasarrufu, enerjiyi verimli kullanmaktır.
• Ülkene bir iyilik yap, lambayı söndür.

You may also like...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir