Kahkaha

Bayıldım

Cool

Kızgın

Mahcup

Öğretici

Şaşkın

Suskun

Tatlı

Üzgün

Süper

Çöplerin ayrıştırılmasının nedenleri nelerdir?

Ana Sayfa » Güncel » Çöplerin ayrıştırılmasının nedenleri nelerdir?
Çöplerin ayrıştırılmasının nedenleri nelerdir?

Çöplerin ayrıştırılmasının nedenleri nelerdir?

Doğayı ve çevreyi korumanın yollarından biri de geri dönüşüme uygun ürünler kullanmaktır. Hangi maddelerin geri dönüşüme uygun olduğunu ve bunları geri dönüşüme kazandırmak için ne yapmamız gerektiğini öğrenelim.

Kâğıt, geri dönüşüme uygun maddelerden bir tanesidir. Eski gazeteler, çözülmüş testler, yıpranmış kitaplar, karton kutular gibi kâğıt malzemeler geri dönüşüm kutularına atılmalıdır.

Günlük hayatımızda en çok kullandığımız maddelerden biri, plastiktir. Plastik, doğada çok uzun sürede yok olduğu için doğaya zarar verir. Bu nedenle plastik ürünleri mümkün olduğunca az kullanmalı ve kullandıktan sonra mutlaka geri dönüşüm kutularına atmalıyız.

Geri dönüşüme uygun diğer bir madde de camdır. Cam atıklarımızı hem güvenlik nedeniyle hem de temiz bir çevre için geri dönüşüm kutularına atmalıyız.

Piller de geri dönüşüme uygun maddelerdendir. Kullanılmış pillerin çevreye veya herhangi bir çöp kutusuna atılması doğaya ciddi zararlar verir. Bu nedenle kullanılmış pilleri, mutlaka kırmızı atık pil kutularına atmalıyız. Mümkünse şarj edilebilen piller kullanmalıyız. Geri dönüşüme uygun diğer bir madde ise evlerde kızartmalarda kullandığımız bitkisel yağlardır. Bu yağları, kullandıktan sonra bidonlarda biriktirip belediyelerin yağ toplama ünitelerine vermeliyiz.

Çöplerin ayrıştırılmasının nedenleri nelerdir? - Yorumlar

YORUMLARINIZI PAYLAŞIN

 

Yapılan Yorumlar

BENZER İÇERİKLERİlginizi çekebilecek diğer içerikler

SOSYAL MEDYADA BİZSitemizin sosyal medya hesapları

RASTGELE İÇERİKLER

Açık yerde tepecik kendini dağ sanır Ergenlik dönemi nedir, ergenlik dönemi ilişkilerinde nelere dikkat edilmelidir? Bayrağımızın ve İstiklâl Marşı’mızın bizim için önemi nedir? Kutsal Kitapları Gösteren Kavram Haritası Yakın Çevremizde Bulunan Bitkiler nelerdir? BARIŞI GETİREN GÜVERCİN – Uzun selvi ağaçlarının, …

FACEBOOK'TA BİZ

Online İlkokul

Hoşgeldiniz

Online İlkokul Sanal Alemin İlkokulu - Tüm Hakları Saklıdır