Burada Bir İğde Ağacı Vardı, Ne Oldu?

Burada Bir İğde Ağacı Vardı, Ne Oldu?

Atatürk’ün hayatı ile ilgili anılar

BURADA BİR İĞDE AĞACI VARDI, NE OLDU?

Cumhuriyetin ilan edildiği yıllarda Ankara oldukça çorak bir yerdi. Kentin ancak birkaç bölgesinde bodur ve cılız ağaçlardan oluşan yeşil köşelere rastlanırdı.

Atatürk, çok sevdiği Ankara’nın bu görünümünü değiştirmek için hemen gerekli emirleri vermişti. Başkent kısa bir zamanda yemyeşil bir yer olmalıydı. Bu nedenle önce var olan ağaçlar iyi korunacak sonra da yol kıyılarına yeni ağaç fidanları dikilecekti.

Kente biraz uzakta, “Orman Çiftliği” adı verilen geniş arazi üzerinde çalışmalar hızla sürüyordu. Atatürk sık sık buraya uğrar, büyüyen ağaçları dikkatle inceler, çevrenin doğal bakımdan gelişmesini zevkle seyrederdi.

Yine bir ilkbahar akşamı, çalışmaları görmek için otomobiliyle çiftlik yolunu tutmuştu. Uzun kavak ağaçlarının yer yer gölgelediği yol kenarına işçiler yeni fidanlar dikiyorlardı. Çiftliğe yaklaşacakları sırada Atatürk birden şoförüne “Dur!” diye seslendi. Arabasından indi, çevresine bakındı, çalışan işçilere:

— Burada bir iğde ağacı vardı, ne oldu? diye sordu.

Hiç kimsenin böyle bir ağaçtan haberi yoktu. Büyük bir olasılıkla yol onarılırken sökülmüş, bir köşeye atılmıştı. Atatürk’ün neşesi kaçmıştı. Kentin çorak günlerinden arda kalan bir yeşillik anısı yok olmuştu.

Onun için bu, önemli bir olaydı. Çiftlik merkezine vardıkları zaman, oradaki iğde ağacının ne olduğunu sordu. Ama hiç kimse bu küçük ağacın sonu üzerine yeterli bir şey söyleyemedi. Bu durum Atatürk’ü çok üzmüştü. Duygularını şöyle dile getirdi:

— Yaşlı ve çelimsiz bir ağaçtı ama yaşayan, baharda çevresine güzel kokular saçan bir varlıktı!

Atatürk, o akşam çiftlikten ayrılırken görevlilere uyarıda bulundu, emirler verdi. Yaşlı da olsa cılız da olsa hiçbir ağaca kıyılmayacak, her ağaca bakılacaktı.

Ali Ferhan OĞUZKAN (Anılarda Atatürk)

You may also like...

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir