Atık Pilleri Ne Yapmalıyız?

Atık pil

Atık Pilleri Ne Yapmalıyız?

Piller, bir elektrikli aracı çalıştırırken ya da herhangi bir elektrikli araca takılmadan muhafaza edilmeleri halinde çevreye ve insan sağlığına zarar vermez.
Tek kullanımlık piller kullanım süresini tamamladıktan sonra elektrik kaynağı olarak kullanılmaz. Pillerin kullanım süresinin bitmesine ‘’pilin bitmesi‘’ diyoruz.
Biten pillere, son kullanma tarihi geçen pillere veya hasar görerek kullanılamayacak durumda olan pillere atık pil denir.

Evimizde kullandığımız pillerin bitmesi durumunda ne yaparız?
Okulumuzda ya da çevremizde atık pillerle ilgili herhangi bir çalışma var mı?
Atık piller çevreye ne gibi zararlar verebilir?

Atık pil

Atık piller çöp değildir. Çöpe ya da doğaya atılmamalıdır. Çünkü pilin yapısında zararlı maddeler vardır. Doğaya atıldığında bu zararlı maddeler toprağa ve suya karışır. Topraktan da çevreye yayılır. Çevremizdeki bitkilere ve o bitkilerle beslenen canlılara zarar verir.

Doğaya atılan atık pillerin içindeki zararlı maddeler yağan yağmurun ve suyun etkisi ile nehirlerimizi, yer altı sularımızı, göllerimizi ve denizlerimizi kirletir. Kirlenen su kaynaklarından faydalanan canlılar bu durumdan etkilenir.

Doğaya atılan atık pillerin içindeki zararlı maddeler yağan yağmurun ve suyun etkisi ile nehirlerimizi, yer altı sularımızı, göllerimizi ve denizlerimizi kirletir. Kirlenen su kaynaklarından faydalanan canlılar bu durumdan etkilenir.

Atık pillerin doğaya verdiği zararı azaltmak için şarj edilebilen piller kullanılmalıdır. Şarj edilebilen pillerin geri dönüşümü yapılabilmektedir. Tek kullanımlık piller yerine şarjlı pilleri tercih edersek atık pillerin sayısını azaltmış oluruz.

Atık pilleri, geri dönüştürmek veya zararsız hale getirmek için pillerimizi atık pil toplama kutularında biriktirmeliyiz. Bu sayede pillerin hem çevreye vereceği zararı engelleyebilir hem de geri dönüşümünü sağlayabiliriz.

Sınıfça TAP’la bağlantı kurarak ücretsiz pil toplama kutusu temin edebiliriz. Pil kutumuz dolduğunda ise ücretsiz olarak kargoya verip TAP’a gönderebiliriz.

Ülkemizde atık pil toplama, ayrıştırma ve biriktirme ile yetkilendirilen TAP’a ait toplama kutularını okullarda, devlet dairelerinde alışveriş merkezlerinde ve marketlerde bulabiliriz.

Biliyor musun?
TAP nedir? Taşınabilir Pil Üreticileri ve İthalatçıları Derneğinin kısaltılmasıdır. TAP, T.C. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından atık pillerin toplanması, taşınması, depolanması ve ayrıştırılması ile yetkilendirilmiştir.

Atık Pil Kutusu Yapma Etkinliği
Güvenli Çalışalım Makas kullanırken öğretmenimizden yardım alalım. Yapıştırıcının kapağını kapatmayı unutmayalım.
Gerekli Malzemeler
✓ Karton kutu
✓ Atık pil görselleri
✓ Makas
✓ Pil görselleri
✓ Yapıştırıcı
Nasıl Yapalım?
● Kutuyu açılmayacak şekilde kenarlarından yapıştıralım.
● Üzerine atık pil ile ilgili görseller yapıştırarak ya da çizerek şekillendirelim.
● Kutunun üst kısmına pil girecek kadar bir delik açalım.
● Yaptığımız bu atık pil kutularını evimizin veya apartmanımızın uygun bir yerine koyalım.
● Biriken atık pilleri sınıfça ayda bir toparlayarak öğretmenimizle birlikte TAP’a kargo ile gönderelim.

Atık pillerin çevreye vereceği zararlar ve bu konuda yapılması gerekenler nelerdir?

You may also like...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir