Acı patlıcanı kırağı çalmaz atasözünün anlamı nedir?

Patlıcan

Acı patlıcanı kırağı çalmaz

Acı patlıcanı kırağı çalmaz ne demek?

Acı patlıcanı kırağı çalmaz atasözünün anlamı ve açıklaması nedir?

Kötü durumda olan bir kimseyi, ortaya çıkacak yeni kötü durumlar etkilemez; pek çok zorluğa katlanabilir; çünkü o, böylesi kötü durumlara alışmıştır. Ayrıca, işe yaramayacak hâle gelmiş kimseler de, tutar bir yanları olmadığı için felâketlerden çekinmezler.

Bu atasözü ile anlatılmak istenen acı patlıcan derken, hayat tecrübesi olan, görmüş, geçirmiş kişilerdir. Kırağı normalde sebzelere zarar verir. Atasözündeki kırağı ise hayattaki olumsuzluklar, zor şartlar demektir. Tecrübeli kişiler kötü bir olayla karşılaştıklarında ne yapacaklarını daha iyi bildikleri için bu tür olaylardan kolay kolay etkilenmezler anlamındadır.

Zorlukların üstesinden gelenler başka zorluklarda hemen boyun eğmez, acıya göğüs gererler. Geçmiş hayatında deneyim ve tecrübe birikimi olanlar, her şeyden kolayca etkilenmezler, dayanmasını, katlanmasını bilirler. Daha önceki tecrübeleri, karşılaştıkları duruma nasıl tepki vereceklerini onlara öğretmiştir.

Tecrübe denilen hayatın zorluklarını yaşamış insanları, kolay kolay ufak sıkıntılar sarsmaz ve bu sıkıntıları yaşamış insanlara zorluklar zarar veremez.

Hayatında birçok problemlerle karşılaşıp bunlardan başarı ile çıkmış olan kimseler, bundan sonra karşılaşacakları zorlukları da atlatıp başarı ile çıkarlar.

Acı patlıcanı kırağı çalmaz atasözü ile ilgili cümleler

O zaten acı patlıcana alışık onu başka bir şey etkilemez.

You may also like...

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir