Kahkaha

Bayıldım

Cool

Kızgın

Mahcup

Öğretici

Şaşkın

Suskun

Tatlı

Üzgün

Süper

Abanın kadri yağmurda bilinir

Ana Sayfa » Atasözleri » Abanın kadri yağmurda bilinir
Abanın kadri yağmurda bilinir

Abanın kadri yağmurda bilinir

Abanın kadri yağmurda bilinir atasözünü anlamı nedir?

Abanın kadri yağmurda bilinir atasözünün anlamı ve açıklaması nedir?

Abanın kıymeti yağmurda bilinir ne demek?

aba : Deve, öküz, at tüyü, keçi kılı veya koyun yününün sıkıştırılarak sertleştirilmesiyle ve dövülmesiyle yapılan kalın ve kaba kumaş veya bu kumaştan yapılmış yakasız ve uzun üstlük.

kadir : Değer, kıymet.

Her şeyin bir değeri vardır. Bir şeyin gerçek değeri, kadri kıymeti, ona gerçekten ihtiyaç duyulduğu zaman ortaya çıkar.

Değersiz gibi görünen bazı eşyaların kıymeti ihtiyaç olduğu zaman anlaşılır. Giysinin değeri görüntüsünde değil, amacına uygun olarak kullanılmasındadır. Yağmurlu havada aba insanı ıslatmaz ve değeri anlaşılır.

Bir eşyanın, araç gerecin, bir dostun ya da bir ortamın değerini anlamamız için ille de ona ihtiyacımız olması gerekmez. Bazı şeylerin değeri, ihtiyaç olmadan da anlaşılmalıdır.

Daha önce kıymetsiz gibi görünen bir çok şeyin, çok ihtiyaç duyulduğu zamanla değeri anlaşılır ve kullanım zamanı geldiğinde değeri artar.

Örneğin, hasta olunca sağlığın, meşguliyet arttığında boş vaktin kıymeti daha iyi anlaşılır. Bolluk zamanında fazla önemsenmeyen iki dilim ekmek, kıtlık zamanında kıymete biner.

Her şeyin değerini kıymetini bilmek gerekir. Bir şeyin değeri ihtiyaç duyulduğunda ortaya çıkar. Her şeyin bir değeri vardır.

Abanın kadri yağmurda bilinir - Yorumlar

YORUMLARINIZI PAYLAŞIN

 

Yapılan Yorumlar

SOSYAL MEDYADA BİZSitemizin sosyal medya hesapları

RASTGELE İÇERİKLER

Büyüklerimizin telefon numarasını ve evimizin adresini bilmenin faydaları nelerdir? Açın karnı doyar, gözü doymaz atasözünün anlamı nedir? Tabanları kaldırmak deyiminin anlamı nedir? Can güvenliğimizi sağlamamız için hangi kurallara uymalıyız? Dürüstlük Anlamlı ve kurallı cümle nedir?

FACEBOOK'TA BİZ

Online İlkokul

Hoşgeldiniz

Online İlkokul Tıkla ve Öğren - Tüm Hakları Saklıdır