1. sınıf sene başı ilk veli toplantısı

veli toplantı tebessüm mutlu kadın toplantı

1. sınıf sene başı ilk veli toplantısı

………………………… İLKOKULU
2022-2023 EĞİTİM ÖĞRETİM YILI
1-B SINIFI SENE BAŞI İLK VELİ TOPLANTISI

…………………………….. – 2022

HEDEFİMİZ

Öğrencilerimizin mutluluğunu ve ruhsal gelişimlerini ön planda tutmak, olaylara geniş bir açıdan bakabilen, hoşgörü sahibi, özgüveni gelişmiş, sosyal ve kültürel faaliyetlere katılımcı, öğrencilerimizin aile, toplum ve vatanlarına bağlı, çok çalışmaya hazır, ahlaklı, özgüven ve sorumluluk sahibi insanlar olarak yetişebilmeleri için sıcak bir ortam sağlamak, eğitime, öğretime göre öncelik vermek, bilginin sınırsızlığını hissettirmek, ders dışı etkinliklere katılımı sağlayarak ve yaygınlaştırarak, birlikte aynı hedefe doğru çalışıp üreten sosyal bireyler yetiştirmek, öğrencilerimize yardımseverlik ve sosyal sorumluluk ilkelerini aşılamak için okul içi ve dışında etkinliklere katılmak önde gelen hedeflerimizdendir.

1.SINIF ÇOCUKLARININ BAZI ÖZELLİKLERİ

Öğrenmeye İsteklidirler: Yeni bir şey öğrendikleri zaman çok heyecanlanırlar. Her şeyle ilgilidirler, meraklıdırlar, enerjik ve sürprizlerle doludurlar. Daha önceki deneyimlerinden öğrendikleri bilgi parçalarını birleştirerek problemlerini çözmeyi öğrenirler ve kendi fikirlerini geliştirirler.

Denemeye isteklidirler: 1. sınıf çocuğu hala her şeyi yapabileceğine inanır, bu yüzden risk almaktan çekinmez. Sınıfta çok fazla yaratıcılık ve dışavurum görürüz. Yaptıklarını sergilemekten çok hoşlanırlar. Bu yüzden yüreklendirmek yaratıcılıklarını ateşlemesi açısından çok yararlıdır.

Memnun etmek isterler: Daha bağımsız ve dışadönük olmalarına rağmen 1. sınıf öğrencileri ailelerini ve öğretmenlerini memnun etmek isterler. Kendinden beklenenleri duymak hoşlarına gider. Yaptıklarını fark etmenizi ve onaylamanızı isterler. Okulda ise öğretmenlerine saygı duyarlar, hatta artık sizden çok onun sözünü dinlerler. Bu çocuğunuzun için yararlıdır, çünkü uyumuna yardımcı olur.

Suçlama oyunu: 1. sınıfta en çok uğraşmanız gereken konulardan birisi de birbirlerini suçlamalarıdır. Çocuklar artık kuralların farkındadırlar ve dikkatle kimlerin uymadıklarını izlerler. Birbirlerini çok fazla şikâyet etme eğilimindedirler. Ayrıca küçük yalanlar yaygındır, çünkü hala gerçekle hayali ayırt edemezler.

Yoğun Duygular: Karmaşa yaygındır, çünkü 1. sınıfta çocuklar çok hassastırlar. Biri onlara gülerse, arkadaşı olmak istemediğini söylerse veya isim takarsa hemen kırılırlar. Bunun herkesin başına geldiği konusunda çok deneyimsizdirler. Duygularını gizleyemezler. İncindiklerinde ağlarlar, kızdıklarında vururlar, dişlerini gıcırdatırlar, tırnaklarını yerler. Bu yüzden stresleriyle baş etme konusunda yardımcı olmalıyız.

İŞBİRLİĞİ

Eğer veli desteği olmazsa dünyanın en iyi öğretmeni de olsa sonuç başarısızlığa mahkûmdur. Tüm çalışmalarımda sizleri yanımda görmek isterim. Okulda herhangi bir sorunla karşılaşırsanız önce bana haber verin. Eğer sorun beni aşıyorsa okul müdürlüğüne başvururuz. Evde ders çalıştırırken sizler sadece gözetmen olun bırakın çocuk kendisi yapsın. Siz sakın yapmayın. Siz sadece yardımcı olun. Anne babalar olarak onlara güzel bir ders çalışma ortamı hazırlayın. Ayrıca lütfen bilgisayardan ve TV den onları koruyun eline cep telefonu tablet verip onların beyinlerini uyuşturmayın.

DERS ÇALIŞMA -ÖDEV-TV-TABLET

Plansız ve programsız çalışmalar öğrenciyi derslerden uzaklaştırır, bu bakımdan özellikle evde öğrencilerimizi planlı ve programlı çalışmaya yöneltmemiz gerekmektedir. Okulda verilen ödevlerin öğrenciyle birlikte yapılması ancak velinin sadece yardımcı olması ödev yapmaması gerekir. Ancak okulda öğrenilen bilgilerin ve derslerin evde düzenli olarak tekrarının yapılması öğrenmeyi ve anlamayı hızlandırır. İşte burada görev velilerimize düşmektedir;  bu tekrarın veya verilen ödevlerin yapılmasının takibi, denetlenmesinin yapılması öğrenmenin kalıcılığı açısından önemlidir. Bu yüzden düzenli olarak kontroller yapılmalı, ilgilenilmelidir. Yalnız bu kontrollerin baskı altında, tutucu, bıktırıcı tutum ve sözlerden uzak olması gerekmektedir. Aksi takdirde bunlar öğrenciyi daha fazla ders ve okuldan uzaklaştırır, soğutur.

BESLENME

 • öğrencilerin beslenme saati için bir beslenme listesi verilmeyecektir, fakat velilerin mümkün olduğunca sağlıklı yiyecekler hazırlamaları gerekli ve çok önemlidir.
 • Her şeyden önemlisi çocuğun sabah kahvaltısının mutlaka yaptırılması gerektiği buna dikkat edilmesi gereklidir.
 • Çocukların okulda cips kola gibi yiyecek içecekler ve sınıfta kokuya sebep olacak yiyecekler getirmeme konusunda velilerin duyarlı olmaları çok önemlidir.
 • Ayrıca Öğrenciler kantinden abur cubur sağlıksız yiyecekler kesinlikle almayacaklardır. Su ayran gibi bazı yiyecekler ve kırtasiye malzemeleri için kantini kullanabilirler.
 • Mutlaka her öğrencinin sofra bezi olmasına dikkat edilecektir.

NE ZAMAN ÖĞRETMENLE GÖRÜŞEBİLİRİM?

 • Ziyaretlerinizi ders zamanında değil de teneffüste yapılması uygun olacaktır. Dersi bölerek çocukların dikkatlerinin dağılmasına neden olmamaları konusunda dikkat edilmeli.
 • Ders esnasında görüşmeniz ayrıca çocukların zamanından çalmak ve ders işlenememe sorununa neden olacaktır.
 • Okul öncesinde veya sonrasında öğretmenle rahat bir şekilde görüşebilirsiniz. Bu konuda rahat olabilirsinizJ

Uymamız Gereken Önemli Hususlar:

–  Çocuk, akşam erken yatacak sabah erken kalkacak.

– Akşam yatmadan çantasını hazırlatacak dişlerini fırçalatacak.

–  Ders araç gereçlerini eksiksiz bir şekilde temin edecek.

– Belirlenen haftalık çalışma programına uyması sağlanacak.

 • Okula vaktinde gelmesini sağlayacak ve mutlaka kahvaltı veya öğle yemeği yemesi sağlanacak
 • – Okuldan gelince yemek ve dinlendikten sonra ders tekrarı yaptırılacak ve ödevleri bitirtip kontrol edilecek.
 • Televizyon ve bilgisayar veli kontrolünde bir kurala bağlanacak.

Uymamız Gereken Önemli Hususlar:

–  Çocuk, akşam erken yatacak sabah erken kalkacak.

– Akşam yatmadan çantasını hazırlatacak dişlerini fırçalatacak.

–  Ders araç gereçlerini eksiksiz bir şekilde temin edecek.

– Belirlenen haftalık çalışma programına uyması sağlanacak.

 • Okula vaktinde gelmesini sağlayacak ve mutlaka kahvaltı veya öğle yemeği yemesi sağlanacak
 • Okuldan gelince yemek ve dinlendikten sonra ders tekrarı yaptırılacak ve ödevleri bitirtip kontrol edilecek.
 • Televizyon ve bilgisayar veli kontrolünde bir kurala bağlanacak.
 • Çocuğunuz ile ilgili bilinmesi gereken sağlık sorunları varsa benimle özel olarak paylaşmanız çok önemli..
 • Öğrencileri okula getirince ve okuldan alınca her seferinde sınıfa içerisine kadar girmeyi alışkanlık haline getirmemeye dikkat edelim.
 • Whatsapp grubu kurallarına uyalım..(gruptan sadece yönetici mesaj atabilecek şekilde ayarlanacaktır.)
 • Günlük ödevler sürekli verilecek ve kontrol edilecektir. Ödev yapmadı diye ararsanız çocuk sizi kullanır. Gerekçesini kendisi söylerse öbür gün ödevini yapmak için kendini zorlar. ÖNCE GÖREV SONRA OYUN.
 • Sınıfa okuma setleri ve ders kitapları bütün öğrenciler tarafından alınacaktır ve yaptırılacaktır. Bir kısmı okulda bir kısmı da evde yapılacaktır. Para toplama konusunda bilgilendirme yapılacaktır.
 • Sınıfta öğrencinin yer değiştirmesi hakkında çok talep gelmekte. Görme ve işitme sorunu yaşayanların dışında her öğrenci her yerde ve herkesle oturabilmeli ve oturur. Bu konuda öğretmene güvenmenizi isterim. Bu konuda yaşanan problemler olursa bana rahatlıkla iletebilirsiniz.
 • Toplantılara mümkün olduğunca katılın.
 • DEĞERLİ ZAMANINIZI AYIRIP TOPLANTIYA KATILDIĞINIZ İÇİN HEPİNİZE TEŞEKKÜR EDERİM
 • 1-B SINIF ÖĞRETMENİ
 • ……………………………..

 

ESİN ERGÜN BODUR İLKOKULU MÜDÜRLÜĞÜNE

                                                                                                 ONİKİŞUBAT

         29/09/2022 Salı günü saat 11:00’da aşağıdaki gündem maddeleri doğrultusunda okulumuz salonunda 2022/ 2023 Eğitim – Öğretim Yılı sene başı veli toplantısını yapmak istiyorum.

         Gereğini bilgilerinize arz ederim. 29 / 09 / 2022

 

                                          Mehmet KARAKOYUN

                                         1 / B Sınıf Öğretmeni

 

 

GÜNDEM           :

.Toplantının açılışı,

.Açılış konuşması,

.Toplantıya iştirak eden velilerin belirlenmesi,

. Toplantı gündeminin okunması, yeni gündem maddelerinin belirlenmesi,

.Okulun öğrenci ve toplum için önemi,

.Öğrenciyi öğrenme sürecinde güdüleme için kullanılacak yöntem ve araçlar,

.Okuma-yazma öğretiminde izlenilecek yol ve teknikler ile bu süreçte veliye düşen görevler,

.Öğrencilerin okul öncesi eğitim durumları ve yaşamaları hakkında velilerden bilgiler alınması,

.Sınıf düzeni, öğrencilerin sınıftaki konumları, oturma şekilleri hakkında belirlenen ilkeleri açıklama,

. Öğrencilerin ihtiyacı olan okul araç-gereçleri üzerinde görüşülmesi, öğrenci ihtiyaç listesinin verilmesi,

. 1. sınıf öğrencilerinin farklı konumlarının hatırlatılması,

. Öğrenci başarısını etkileyen ana unsurların açıklanması,

. Öğrencilerin tertip, düzen ve temizlik alışkanlıkları,

. Öğrencilerin beslenme ve sağlık kurallarına uyma alışkanlıkları,

. Devam –devamsızlık durumları,

. Öğrencilerin evde hazırlıkları,

. Öğrencilerin okuldaki çalışmaları,

. Okul – aile işbirliği,

. Veli Sınıf Temsilcisinin (Sınıf Annesi”nin) seçimi,

. Dilek ve temenniler,

. Kapanış.

 

U  Y  G  U  N  D  U  R.

29/ 09 / 2022

…………………………………………..

OKUL MÜDÜRÜ

 

 

     Okulumuz 1-B sınıfında Sınıf öğretmeni Mehmet KARAKOYUN başkanlığında yukarıdaki gündem maddelerini görüşmek üzere 29.09.2022 tarihinde saat 11;00’da toplandık. Sınıf öğretmeninin toplantıya katılan velilere “Hoş geldiniz” demesiyle toplantı başladı. Yapılan yoklamada velilerimizin büyük oranda toplantıya katıldıkları görüldü. İmzalar alındıktan sonra gündem maddeleri okundu. Ekleme ve çıkarma yapılmadı.

                   Yıl boyunca yapılacak olan toplantılara katılımın önemi üzerinde duruldu. Bu konuda gösterilecek hassasiyetin çocuğumuz açısından vazgeçilmez değerde olduğu belirtildi. Bu bağlamda toplantıya katılanlara teşekkür edildi. Sınıf öğretmeni Mehmet KARAKOYUN, Değerli veliler, çocuğunuzun okulda mutlu ve rahat olması için, onunla yakından ilgilendiğinizi bilmesi gerekir. ‘Çocuğunuza onunla yakından ilgilendiğinizi hissettirmeniz için; Çocuğunuzun öğretmeni ve okul yönetimi ile ilişkilerinizi iyi tutun. Öğretmen görüşmelerine düzenli olarak katılın.
Veli toplantılarının hepsine mutlaka katılın. Çocuğunuz kendisiyle ilgilenildiğini görecektir ve okulda sorun yaşamayacaktır. Başarılı bir öğrenci olacaktır. İlk okuma-yazma çatışmaları sırasında tüm çalışmalara katılın. Öğretmenle iş birliği yapın. Tüm etkinliklerde onun görüş ve önerilerini mutlaka dikkate atın. Ses Temelli Cümle Yönteminde; seslerden heceler, hecelerden sözcükler. sözcüklerden tümceler oluşturulmaktadır. Yeni öğrenilen her ses önceki öğrenilen seslerle birleştirilir; heceler, sözcükler Ve tümceler oluşturulur. Çocuğunuzun yaşamını şekillendirme sorumluluğunu cesurca üstlendiniz. Yedi yıldır elinizden geleni yaptınız. Onu okul çağına getirdiniz. Elinden tutup okula birlikte geldiniz.

                O artık yaşamını kendi şekillendirecek. Ama siz uzun bir süre daha elinden tutuyor olacaksınız. Bu süre sizin kararlı, ilkeli, sevgi merkezli yaklaşımlarınıza bağlı olarak uzayacak ya da kısalacaktır. Dileriz ki çocuğunuz kısa zamanda ne istediğini bilen, doğru seçimler yapan, başarılı, mutlu, kendi sorumluluğunu taşıyabilen, kendi ayakları üzerinde durabilen başarıyı yakalamış bir birey olsun. Çocuğunuzun yaşamındaki dönüm noktalarından biri ile karşı karşıyasınız. Bu onun yaşamı boyunca karşılaşacağı başlangıçların en önemlisidir. Çünkü önünde uzun bir yol var. Bu uzun yolu yorulmadan, zevkle yürüyebilmesi öğretmenle yapacağınız iş birliğine bağlıdır.

Tıpkı çocuğunuz gibi öğretmeninizin de yolu hayli uzun ve yorucu. Öğretmeninizle amacınız ortak olduğuna göre birlikte çalışıp daha az emek harcayarak amaçlarınıza ulaşabilirsiniz.
Beklentilerinizi belirler, kararlı ve tutarlı olursanız, çocuğunuz yeni düzene kısa sürede alışacak: beslenme, uyuma, ödev yapma gibi sorumluluklarını üstlenecektir. Aksi halde ilerleyen sınıflarda hala çocuğunuzun çantasını taşıyacak. Ödev yapması için başında bekleyecek, her gece onu uyutmak için amansız bir mücadele vereceksiniz. “Ben nerede hata yaptım“ diye kendinizi sorgulamak istemiyorsanız bu uyarılara dikkat etmenizi öneriyorum.

Değerli veliler; kurallarınızı belirleyin ve asla taviz vermeyin. Tutarlı olun. Kararlı tutumunuz çocuğunuzun uyumunu kolaylaştıracaktır. Evet, her zaman evet: hayır, her zaman hayır olmalıdır. Bir şeyi on kez söylemeyin. Bir kere söylediğinizde yapılmasını sağlayın. Tutamayacağınız sözleri asla vermeyin. Verdiğiniz sözü mutlaka tutun.

                    Öfkeliyken çocuğunuza disiplin uygulamayın. Onunla yumuşak bir ses tonuyla konuşun, kuşkusuz sizi daha iyi duyacaktır. Başkalarıyla asla kıyaslamayın. Arkadaşınızın çocuğu gibi güzel yazmayabilir; ondan daha iyi resim yapıyor ya da daha güzel şarkı söylüyor olabilir. Güçlü ve başarılı bir yönünü keşfedip, bunu dile getirin.

Kendinizi çocuğunuzun yerine koyun. Size eğri görünen bir çizgi için o, uzun bir uğraş vermektedir. Bırakın gökyüzünü kırmızıya boyasın. Bir çocuğun kendine güveni, yaptığı işin kalitesinden daha önemlidir. Başarısızlıklarına, yapamadıklarına değil: başarabildiklerine odaklanın. Başardığını düşünmek ve görmek onu yeni yeni başarılara sürükleyecektir.

                     Ödül-ceza dengesini dengeli bir şekilde kurun. Ödülün ve cezanın fazlası caydırıcılıktan çıkar. Çocuğunuzun iyi davranışlarını kötü davranışlarına oranla on kez daha fazla görün ve vurgulayın. Böylece çocuğunuzun kendini aşağı gören bir yetişkin yerine, iyi yanlarıyla gurur duyan bir yetişkin olmasını sağlarsınız.

                       Ne yapacakları, ne giyecekleri, ne yiyecekleri konusunda emir vermek yerine seçenekler sunun. Onun adına hiçbir şeye karar vermeyin.

                

 

Değerli Veliler

                    Çocuğunu aile içi kararlara katmayı – Aşırı övgü ve yergiden kaçınmayı – Yüksek beklentiler koymamayı – Olumlu motivasyon yaratmayı – Arkadaşça davranmayı – Okulu ile ilgilendiğini göstermeyi sakın unutmayınız. “Okul olarak ve öğretmen olarak tek başımıza çocuklara ne yaparsak yapalım bir yanı hep eksik kalır. Sizleri her zaman aramızda görmek başta bizi mutlu edecek. Bunun sonucu olarak hedeflediğimiz ve müfredatta yer alan kazanımların tamamı davranış şeklinde çocuklarımıza kazandırılmış olacak. Okula gelmek çocukların çalışmalarını her gün kontrol edip gereken ilgiyi göstermek her zaman olumlu sonuç verecektir. Sınıfımızda yıl boyunca yapılacak her türlü etkinlikte sizleri yanımızda görmek bizi mutlu edecektir. Bu kapsamda hem maddi ve hem de manevi olarak sizleri yanımızda görmek isteriz.

     Şunu asla unutmayalım ki yapmış olduğumuz tüm çalışmalarımız sadece çocuklarımıza güzel bir gelecek hazırlamaktır. İstediğimiz tüm araç-gereçler sınıf içinde değerlendirilecektir ”dedi.

 1.   Sınıfta öğrencilere kazandırılacak davranışların kalıcı olduğu belirtildi. Çocuklara kazandırılacak temizlik alışkanlıklarının okuma yazma gibi hayat boyu devam edeceği üzerinde duruldu. Okula gelirken öğrencinin okul kıyafetlerini giymesi, akşam eve dönünce çıkarıp güzelce askıya asma alışkanlığı üzerinde konuşuldu.

Çanta ve diğer eşyalarımız için çocukların kullanacağı bir alan belirlemek ve bu alanın sadece çocuğa ait olduğunu ona kazandırmak konuları değerlendirildi. Çocukların öğle vakti okula gelmeleri sebebi ile mutlaka sabah kahvaltısının önemli olduğu ve sabah kahvaltısı yapmadan okula gönderilmemeleri gerektiği üzerinde duruldu. Önceden alışık olduğumuz ilk hafta çizgi çalışmalarının güzelce yapıldığı söylendi.

         Bu çocuklarımızla neler yapılacağı veli olarak evde yapmamız gerekenler üzerinde duruldu. Özellikle çocuklarımızı iyi tahlil etmenin önemi ve neleri yapar, neleri yapamaz sorusuna iyi cevap vermek gerektiği konuşuldu. Bu sürç içinde bizim haberimiz olmadan kimsenin ses ve diğer çalışmalar yapıp çocukları zorlamamaları anlatıldı. Kaygılanmadan bizi takip etmeleri söylendi. Sınıfta neler yapılacak ve neler yaparız gibi tüm çalışmalar özetlendi. Öğrenci devam / devamsızlıklarında daha hassas davranılmasının önemi konuşuldu. Bu konuda yapılacak olan çalışmaların çocuğun okula gidiş saatine göre düzenlenmesi üzerinde duruldu. Her sınıfta devamsızlığın olumsuz sonuçları vardır ancak birinci sınıfta bu olumsuzluk daha fazladır. Çünkü her gün yeni bir şeyler öğretildiği, o gün okula gelmeyenin bunlardan eksik kaldığı, bu yüzden zorunlu haller dışında devamsızlığa kesinlikle tahammülümüzün olmadığı belirtildi. Giriş-çıkış saatlerine göre kendimizi ayarlayıp zamanında gelme alışkanlığının kazandırılması konuşuldu. Çocukların küçük olmasından dolayı alışıncaya kadar velilerimizin getirip-götürmeleri istendi.

       Çocuklarımızın okulda ya da okul dışında gözlenen tüm davranışlarının aile içinde yaşananların bir yansıması olduğu belirtildi.

        Günün belli saatlerinde ya da çocuğumuzla çalışırken mutlaka, sadece onunla ilgilenmenin önemine dikkat çekildi. Hem çocukla ilgilenip hem de başka işler yapmanın yanlışlığına vurgu yapıldı. Çocukların bize göre yanlış olan bir davranışında bile bir mesaj olduğu, bu mesajı doğru almak ve gerekenin yapılması gerektiği belirtildi. Onunla ilgilenir gibi yapmamak, ilgilenmek gerektiği anlatıldı. Kantin konusunda çocuklara her gün para verip yanlış bir kazanım verilmemesi üzerinde duruldu.

     Dilek ve temenniler dinlendi, konuşuldu. Bu bölümde öğrencilere ve okula sürekli olarak maddi ve manevi katkı sağlayan, okul-aile işbirliğinde örnek olan veliler övüldü. Sınıfta öğretmene yardımcı olmak üzere Tuğba KAVGACI gönüllü oldu. Kaynak kitap ve okuma seti alınmayacağı söylendi.

     Çocukların özel durumları gündeme alınmadı. Velilere teneffüslerde tek olarak gelmeleri, özel durumlarla ilgili öğretmeni bilgilendirmeleri istendi. Genel tavsiyeler yapıldı. Önümüzdeki günlerde de sık sık bireysel ve toplu olarak görüşmelerin yapılmasının yararları anlatıldı. Sınıf öğretmeni ve toplantıya katılan veliler karşılıklı olarak birbirlerine teşekkür ederek, toplantıya son verildi.

 

 ………………………………

1-B Sınıf öğretmeni

 

You may also like...

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir