Mesleklerin önemi ve sahip olması gereken özellikleri nelerdir?

Meslekler nelerdir ve bu mesleklerin görevleri nelerdir?

Mesleklerin önemi ve sahip olması gereken özellikleri nelerdir?

İnsanlar tüm ihtiyaçlarını kendileri sağlayamazlar. Bu yüzden meslekler ortaya çıkmıştır. Örneğin doktorlar hastalarımızı iyileştirirken marangozlar mobilyalarımızı yaparlar. Eğitim için öğretmenlerden, güvenlik için polisten ve askerden yardım alırız. Bu yüzden her mesleğe ihtiyacımız vardır. Meslekler gerekli ve önemlidir.

Her meslek için bazı özel beceriler gereklidir. Örneğin mimarlar güzel çizim yaparlar, berberler makası iyi kullanırlar.

Avukat olmak istiyorum. Bunun için hukuk fakültesinde okumam gerekiyor. Kanunları iyi öğrenip adaleti sağlamaya katkı sunabilirim. Avukat olmak için çok çalışmalıyım.

Doktor olmak istiyorum. Bunun için derslerime çok çalışmalıyım. Araştırma yapıp çok kitap okumalıyım. İnsanları tedavi edebilmeli ve hastalıklardan kurtarmayı öğrenmeliyim.

Fırıncı olmak istiyorum. İnsan sağlığına uygun ekmekler, börekler, çörekler ve pastalar pişirmeliyim. Bunun için beceri sahibi olmalı, araştırma ve deneme yapmayı sevmeliyim. Fırınımı çok temiz tutmalı, ekmeklerimi temiz ve sağlıklı çıkarmalıyım.

Okul servis şoförü olmak istiyorum. Araştırmam sonucunda öncelikle büyüyüp ehliyet almam gerektiğini öğrendim. Ayrıca trafik kurallarını çok iyi bilmeliyim ve uygulamalıyım.

Öğretmenler, öğrencilerini bilgiyle donatarak başarılı olmalarına katkı sağlarlar. Onlar çocukları sever, bilgilerini öğrencileriyle paylaşmaktan mutlu olurlar. Sevgi dolu ve sabırlıdırlar.

Polis, insanlarımızın güvenliği için çalışır. İnsanların canını ve malını korur. Cesurdur. Suç işleyenleri yakalayarak
onları adalete teslim eder.

Veteriner olmak istiyorum. Veterinerler, hasta ve yaralı hayvanların iyileşmesi için çaba gösterirler. Bu yüzden veteriner olmak en büyük hayalimdir.

You may also like...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir