Kahkaha

Bayıldım

Cool

Kızgın

Mahcup

Öğretici

Şaşkın

Suskun

Tatlı

Üzgün

Süper

Yeterli ve Dengeli Beslenme nedir?

Ana Sayfa » Güncel » Yeterli ve Dengeli Beslenme nedir?
Yeterli ve Dengeli Beslenme nedir?

Yeterli ve Dengeli Beslenme nedir?

Bireylerin sağlıklı olmasında fiziksel aktivite ve spor yapmanın yanı sıra beslenme de önemli yer tutar. Beslenme; büyüme, yaşamın sürdürülmesi, verimliliğin artırılması ve sağlığın korunması için besinlerin tüketilmesidir.

Yenilebilen tüm bitki ve hayvan dokuları besinleri oluşturur. Beş temel besin grubu tüketilerek vücudun besin ihtiyacı karşılanır. Bu besin grupları:

• Ekmek ve tahıllar,
• Meyve ve sebzeler,
• Et, yumurta ve baklagiller,
• Süt ve süt ürünleri,
• Yağlar ve şekerlerdir.

Temel besin gruplarının tamamı günlük olarak tüketilmelidir. Çünkü bileşimlerinde besin ögeleri adı verilen ve yaşamsal işlevler için gereksinim duyulan kimyasal maddeler bulunur. Besin ögeleri; karbonhidratlar, proteinler, yağlar, vitaminler, mineraller ve sudur.

Vücudun büyümesi, yenilenmesi ve çalışması için besin ögelerinin her birinin yeterli ve dengeli miktarda, doğru zamanlarda vücuda alınarak kullanılmasına yeterli ve dengeli beslenme denir. Yeterli beslenme, vücudun yaşama ve çalışmasını sürdürebilmesi için gerekli enerjinin sağlanmasıdır. Karbonhidratlar, yağlar ve proteinlerin yanı sıra bütün besin ögeleri gereksinim kadar alınmalıdır. Dengeli beslenme ise enerji yanında bütün besin ögelerinin gereksinim kadar alınmasıdır.

Besin ögelerinin her biri vücutta farklı işlev ve özelliklere sahiptir. Örneğin meyve ve sebzeler vücudun vitamin ihtiyacını karşılar. Besin ögelerinin herhangi biri ya da birkaçı eksik tüketildiğinde gelişme gerilikleri ve sağlık sorunları görülür. Beslenmede amaç kişinin yaşı, cinsiyeti, bedensel özellikleri veya yaptığı fiziksel aktivitelerine göre gereksinimi olan besinleri tüketmesidir. Yetişkinlikte uygulanan diyette sebze ve meyveler önemli yer tutar.

Hangi yaş grubu olursa olsun gün boyunca herkesin öğünleri 3 ana, 2 ara olmak üzere düzenlenmelidir. Bu öğünlerden en önemlisi kahvaltıdır. Güne kahvaltıyla başlamak insan sağlığının korunması ve vücudun enerji ihtiyacının karşılanması açısından çok önemlidir.

Ergenlik, büyümenin çok hızlandığı ve vücudun şekillendiği dönemdir. Bu yaşlarda edinilen doğru beslenme alışkanlığı kişiyi yetişkinlik yıllarında şeker, damar tıkanıklığı, hipertansiyon, osteoporoz (kemik erimesi) gibi hastalıklardan korur. Bu nedenle ergen; boy, kilo ve günlük aktiviteleri göz önüne alınmak kaydıyla tüm besin gruplarından tüketmelidir.

Örnek bir günlük menü

Sabah kahvaltısı: 1 su bardağı süt, 1 adet yumurta, 5-6 adet zeytin, 1 kibrit kutusu büyüklüğünde peynir, 1’er küçük boy domates ve salatalık, 1 yemek kaşığı bal ya da marmelat, 2 dilim tam buğday ekmeği.

Kuşluk öğünü: 1 adet portakal, 1 su bardağı süt.

Öğle yemeği: 1 kâse mercimek çorbası, 4 adet ızgara köfte, 1 porsiyon bulgur pilavı, 1 porsiyon mevsim salata, 1 su bardağı ayran.

İkindi öğünü: 1 dilim börek, 1 fincan bitki çayı.

Akşam yemeği: 1 kâse şehriye çorbası, 1 porsiyon etli sebze yemeği, 1 porsiyon pirinç pilavı, 1 porsiyon çoban salata, 2 dilim çavdar ekmeği.

Yatmadan önce: 1 su bardağı süt.

Yağlar ve şekerler vücuda enerji veren besinlerdir. Ancak bunların aşırı tüketimi zararlıdır. Özellikle hayvansal yağların içerdiği kolesterol, kalp ve damar hastalıklarına yol açar. Yağ oranı yüksek diyetle beslenmek fazla kilo almaya neden olur. Kanser hastalığına zemin hazırlar.

Şeker yönünden zengin diyetle beslenmek aşırı kilo alımının yanı sıra diyabet hastalığına da neden olan etkenlerden biridir. Bu nedenle hamur işi besinler, şeker oranı yüksek içecekler, tatlı, marmelat, pasta gibi yiyecekler vücudun enerji ihtiyacı kadar tüketilmelidir.

Fazla tuzlu besinler kan basıncını yükseltir. Vücudun elektrolit dengesini bozar. Bunun sonucunda idrarla atılan kalsiyum miktarı arttığından osteoporoz ortaya çıkar. Bu nedenlerden dolayı aşırı tuz tüketiminden kaçınılmalıdır.

Yeterli ve Dengeli Beslenme nedir? - Yorumlar

YORUMLARINIZI PAYLAŞIN

 

Yapılan Yorumlar

SOSYAL MEDYADA BİZSitemizin sosyal medya hesapları

RASTGELE İÇERİKLER

Okulda istek ve ihtiyaçlarımızı kimlerle ve nasıl paylaşmalıyız? A Harfi ile Başlayan Atasözleri Futbol nasıl oynanır ve futbolun özellikleri nelerdir? Kendinizi tanıtırken neler söylersiniz? Trafik bilgisi nedir ve trafik ögeleri nelerdir? R Harfi ile Başlayan Eş Anlamlı Kelimeler

FACEBOOK'TA BİZ

Online İlkokul

Hoşgeldiniz

Online İlkokul Tıkla ve Öğren - Tüm Hakları Saklıdır