Web sitemize hoşgeldiniz, 28 Temmuz 2021

Yazımı karıştırılan kelimeler

Yazımı karıştırılan kelimeler

Yazımı karıştırılan kelimeler ve doğru yazımları

Online İlkokul web sitemizde yazımı karıştırılan kelimelerin ya da ifadelerin doğru kullanımı ile bilgilendirme yapılacaktır. Bu ilkemizdir ve amacımız yanlışı kullanmadan akılda sadece doğru bilginin kalıcılığını sağlamaktır.

Hoş geldin nasıl yazılır?

Türk Dil Kurumu’na göre gelen kişiye söylenen selamlama sözü olarak kullanılan bu söz ayrı şekilde yazılır. Bu kelimenin doğru kullanımı hoş geldin şeklinde olmalıdır. Yani ayrı yazılmalıdır. Hoş geldin veya hoş geldiniz sözlerinin doğru kullanımı ayrı şekilde yazılışı oluyor. Bu kelimenin birleşik şekilde kullanımı yanlış yazım yani yazım hatası oluyor. Bu nedenle bu sözcüklerin yazımını kullanacak olan kişilerin sözcükleri ayrı olarak hoş geldin şeklinde kullanması gerekiyor.
Hoş geldin cümlede nasıl kullanılır?
Evimizin yeni üyesi hoş geldin, bizi çok mutlu ettin.
Misafirleri kapıda hoş geldiniz diyerek karşıladı.
O kadar hukukumuz var bana bir hoş geldin bile demedi.

İnsülin nasıl yazılır?

Pankreas tarafından salgılanan, vücudun kan şekeri düzeyini ayarlayan, birçok hücre için büyüme faktörü olarak görev yapan, protein yapılı bir hormondur insülin. Bu kelimenin doğru kullanımı insülin şeklinde olmalıdır. İnsülin kelimesi halk arasında oldukça fazla hatalı kullanıma sahiptir. Hem söylerken, hem de yazarken farklı hatalı kullanımları mevcuttur. Bu kelime genellikle yanlış yazılmaktadır. Doğru kullanımı insülin şeklinde olmalıdır.
İnsülin cümlede nasıl kullanılır?
Annemin şeker seviyesini düşürülemeyince, doktorlar tarafından, insülin kullanmasına karar verildi.
Günay teyzem günde üç defa insülin iğnesi vuruluyor.
Şekeri o kadar yükseldi ki, artık insülin iğnesi kullanmak zorunda.

Var ol nasıl yazılır?

Yazım hatalarının en sıklıkla yapılan örneklerinden biri de Var Ol kelimesidir. Var Ol kelimenin doğru yazımıdır. Var ve ol birleşik yazılmaz, ayrı yazılır. Var olmak yazılış olarak ayrı yazılan bir kelimedir. Kullanımda yaygın olan birleşik yazım ise yanlış bir yazım şeklidir. Varlık ve olmak kelimelerinin kökleri ile oluşturulan var olmak kelimesi yazımı hataya neden olmaması için TDK (Türk Dil Kurumu) tarafından düzenlenmiştir. Kelimelerin özünün değişmemesi için ayrı yazılmaları uygun görülmektedir.
Var ol cümlede nasıl kullanılır?
Sağ olun, var olun; iyi ki buradasınız!

Etiketler:

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.