Web sitemize hoşgeldiniz, 13 Mayıs 2021

Sebze ve meyveleri mevsiminde tüketmenin sağlık açısından yararları nelerdir?

Sebze ve meyveleri mevsiminde tüketmenin sağlık açısından yararları nelerdir?

Sebze ve meyveleri mevsiminde tüketmenin sağlık açısından yararları nelerdir?

Her sebze ve meyveyi her mevsimde yiyebilir miyiz?

Annemle birlikte pazara gitmeyi çok severim. Mahallemizdeki pazar yeri, her mevsimde rengârenktir. Eskiden her sebzenin, meyvenin bir mevsimi vardı. Günümüzde kış mevsiminde çoğu sebze ve meyveyi satın alabiliyoruz. Pazar veya manavda satılan meyve ve sebzeler mevsimlerine göre satılmaktadır. Ama günümüzde tarım teknolojilerinin gelişmesiyle sera ürünleri dediğimiz sebze ve meyveler mevsiminin dışında karşımıza çıkmaktadır.

Hasan annesi ile birlikte pazara gitmeyi çok seviyordu. Pazarda meyve ve sebzeleri incelemekten çok hoşlanırdı. Çilek, erik, karpuz gibi meyveleri çok severdi. Yaz boyunca tezgâhlarda bu meyveleri bolca bulabildi. Bunların yanında domates, salatalık, patlıcan, kabak, fasulye gibi pek çok sebze de tezgâhları süslüyordu.

Yavaş yavaş havalar soğumaya, yapraklar dökülmeye başladı. Hasan; pazarda elma, ayva, mandalina gibi meyveleri gördü. Karnabahar, turp, ıspanak, havuç gibi sebzeler de pazarda yerlerini aldı. Artık yaz meyve ve sebzeleri yok denecek kadar azdı ve çok pahalıydı.

Hasan, mevsimler değiştikçe sebze ve meyvelerin de sürekli değiştiğini fark etti. Annesi, ona mevsiminde yenen besinlerin hem daha sağlıklı hem de daha lezzetli olduğunu anlattı. Hasan, meyve ve sebzeleri doğru zamanda tüketmenin önemini artık çok iyi biliyordu. Sağlığımızı korumak için besinlerin mevsiminde yenmesi önemlidir.

Her sebze ve meyve farklı hava koşullarında yetişir. Kışın, seralarda yetiştirilen yaz sebze ve meyvelerini de pazarda görüyoruz. Ancak sağlıklı olan, sebze ve meyveleri, yetiştiği mevsimde tüketmemizdir.

Sonbaharda hava soğumaya başlar. Sağlığımız için vücudumuzu kış mevsimine hazırlayacak sebze ve meyveler tüketmeliyiz.
Sonbahar meyveleri; ayva, nar, elma, armut, incir, mandalina, üzüm, kestanedir.
Sonbahar sebzeleri; domates, patlıcan, pırasa, kereviz, havuç, karnabahar, ıspanak, lahanadır.

Kış geldiğinde, hava iyice soğur. Vücudumuzu ısıtacak, hastalıklardan korunmamızı sağlayacak mevsim sebze ve meyvelerine ihtiyacımız var.
Kış meyveleri; elma, mandalina, portakal, greyfurt, nar, kivi, kestanedir.
Kış sebzeleri; pazı, ıspanak, havuç, kereviz, turp, lahana, brokoli, bal kabağıdır.

Hem sonbahar hem de kış mevsiminde yetişen sebze ve meyveler hangileridir?

İlkbahar geldiğinde, hava ısınmaya başlar. Yorgunluk, hâlsizlik gibi sağlık sorunları yaşamamak için mevsim sebze ve meyvelerini tüketmeliyiz.
İlkbahar meyveleri; elma, limon, çilek, çağla, erik, dut, kirazdır.
İlkbahar sebzeleri; havuç, enginar, bakla, patlıcan, kabak, barbunya, domates, bezelyedir.

Yaz geldiğinde, hava iyice ısınır. Mevsim sebze ve meyvelerini tüketmemiz vücudumuzun su ihtiyacını karşılamamıza yardımcı olacaktır.
Yaz meyveleri; kiraz, kayısı, erik, kavun, karpuz, üzüm, dut, incir, şeftalidir.
Yaz sebzeleri; patlıcan, taze fasulye, kırmızı biber, dolmalık biber, bamya, mısır, kabak, salatalık, domatestir.

Hem ilkbahar hem de yaz mevsiminde yetişen sebze ve meyveler hangileridir?

Seralarda yetiştirilen sebze ve meyveler yerine bunları mevsiminde satın alıyoruz. Kurutarak, dondurarak veya konserve, salça, tarhana, reçel, turşu yaparak diğer mevsimlerde de tüketiyoruz. Böylece sağlıklı besleniyoruz. Üstelik mevsiminde aldığımız sebze ve meyveler daha ucuz oluyor.

Etiketler:

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.