Oyun oynarken nelere dikkat etmeliyiz?

Oyun oynarken nelere dikkat etmeliyiz?

Oyun oynarken nereleri tercih etmeliyiz?

Jale’nin arkadaşları okul bahçesinde istop oynuyorlardı. Jale de oyuna katılmak istedi. Arkadaşlarına oyuna katılmak
istediğini söyledi. Arkadaşlar, ben de oynayabilir miyim? Dedi. Arkadaşları da kabul etti. Hep birlikte oynamaya başladılar.

Oyuna katılmak istediğimizi arkadaşlarımıza belirtirken saygılı olmalıyız ve oyun oynayanlardan kibarca ve nazik çe izin istemeliyiz.

Oyun oynayarak eğleniriz, yeni arkadaşlar ediniriz. Oyun oynadığımız arkadaşlarımızı daha iyi tanırız.

Her oyunun kendi kuralları vardır.

Arkadaşlarımız arasında ayrım yapmamalıyız, adil davranmalıyız.

Arkadaşlarımıza zarar verecek davranışlardan kaçınmalıyız.

Kazanan arkadaşlarımızı kutlamalıyız.

Oyun oynarken kurallara uymalıyız.

Oyun oynarken nelere dikkat etmeliyiz?

Oyun oynarken nereleri tercih etmeliyiz?

İnşaat alanlarında ve şantiye sahalarında top oynamak tehlikelidir

İnşaat alanlarında ve şantiye sahalarında top oynamak tehlikelidir. Bu nedenle bu davranış doğru bir davranış değildir.

Süs havuzuna ellerimizi sokmak veya içine girmek neden tehlikelidir?

Süs havuzlarında bulunan mikroorganizmalar su yutma veya deri ile temasla vücut içine girerek hastalıklara neden olur. Yazın en sıcak günlerinde çocukların serinlemek ve eğlenmek amacıyla tercih ettikleri süs havuzları hastalıklara davetiye çıkarabilir. Havuzlarda birincisi yüzücüler, ikincisi havuz duvar, tesisat ve borularında bulunan mikroorganizmalar olmak üzere 2 ana kirletici karşımıza çıkmaktadır. Havuzlara giren insan ve hayvan kaynaklı kirleticiler mevcut yapılan dezenfeksiyonu bozmaktadır. Kavşak, park ve bahçelerdeki süs havuzlarından, çevreye yayılan su zerrecikleri ile sudaki mikropların çevredeki hayvan ve insan sağlığı açısından risk teşkil etmektedir ki çocuklarımızın buralarda suya girmeleri bir takım enfeksiyonlara neden olmaktadır. Süs havuzlarında bulunan mikroorganizmalar su yutma veya deri ile temasla vücut içine girerek hastalıklara neden olur. Bu hastalıklar; Kolera, mantar, Tifo, Paratifo, Dizanteri, E.Coli, Hepatit A-E, Kulak ve Göz enfeksiyonlarıdır.

Kirliliğin yanı sıra süs havuzlarını güzelleştirmek için kullanılan elektrik tesisatlarına da dikkat edilmelidir. Havuzlarda aydınlatma ve fıskiyeler için kullanılan elektrik tesisatları da ayrı bir tehlike nedeni. Suda meydana gelen elektrik kaçağı nedeniyle ciddi yaralanmalar hatta ölüm olayları ortaya çıkabilir. Bu tür havuzları serinlemek için kullanmamak en doğrusu. Havuz içerisindeki elektrik kabloları, su motorları ve aydınlatma spotları her an ölüme davetiye çıkartabilir.

Uçurtma uçurulan yerlerde içi su ile dolu çukurlar, tümsekler, taş, vs. oyun oynamamıza engel bir çok etken olabilir. Uçurtma uçururken önümüze bakmadan yürüme ihtimali yüksek olduğu için bu tür yerleri tercih etmemeliyiz. Bulunduğumuz yer engebeli, çukurlu, vs. olmamalı engelsiz olmalı.

Oyun oynamak için güvenli yerleri tercih etmeli, güvensiz yerlerden kesinlikle uzak durmalıyız.

Binaların bodrum katları, asansör ve merdiven boşlukları, su kanalları, balkonlar, çukurların bulunduğu sahalar, vs. yerler güvensiz ve tehlikeli yerler olduğu nedeniyle oyun oynamak için uygun değildir ve tercih edilmemelidir.

Çocuk parkları, okul bahçeleri, spor salonları, vs. yerler oyun oynamak için tercih edebileceğimiz güvenli yerlerdir.

You may also like...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.