Kahkaha

Bayıldım

Cool

Kızgın

Mahcup

Öğretici

Şaşkın

Suskun

Tatlı

Üzgün

Süper

Grup çalışmalarında nelere dikkat etmeliyiz?

Ana Sayfa » Hayat Bilgisi » Grup çalışmalarında nelere dikkat etmeliyiz?
Grup çalışmalarında nelere dikkat etmeliyiz?

Grup çalışmalarında nelere dikkat etmeliyiz?

Sınıfımızda iki grup oluşturmuştuk. Grup çalışmalarımız için gerekli hazırlıkları planlamıştık. Öğretmenimiz, yarın grup çalışmalarımızı gerçekleştireceğimizi söyledi. Okula hazırlıklı gelmemizi belirtti. Ardından grup arkadaşlarımızla bir araya geldik. Yapacağımız çalışma için planladıklarımızı hatırladık. Çalışmalarımızı gerçekleştirmek için iş bölümü yaptık.

Grup çalışmalarımız için hazırlıklı olarak okula geldik. İlk derste grup arkadaşlarımızla bir araya gelip çalışmaya başladık. Biz grup çalışmalarımızı gerçekleştirirken öğretmenimiz bizi gözlemledi.

– Ben, sınıf panomuzun içeriğini yaklaşan millî bayrama uygun olarak hazırlayacak grupta görevliyim. Grup arkadaşlarımla önceden iş bölümü yapmıştık. Planladığımız gibi sınıfa konuyla ilgili yazılar, şiirler, fotoğraflar, resimler getirdik.

Öncelikle tüm bunları inceleyip en güzellerini seçtik. Bunları panoya nasıl yerleştireceğimizi birlikte kararlaştırdık.

– Ben yaklaşan millî bayram için sınıfımızı süsleyecek grupta görevliyim. Sınıfımızı hangi malzemelerle süsleyeceğimizi, bunları kimlerin getireceğini önceden planlamıştık. Bazı süslemeleri, aile büyüklerimizin yardımıyla evde hazırlayarak sınıfa getirdik. Getirdiğimiz bazı malzemelerle farklı süslemeler de yapacağız. Ama öncelikle bu süslemeleri nerelerde, nasıl kullanacağımızı kararlaştırdık.

Grup çalışmalarımızı gözlemleyen öğretmenimiz şunları söyledi: “Diğer grupla da iş birliği yapabilirsiniz. Planladığınız çalışmaları açıklayarak diğer gruptaki arkadaşlarınızın da görüşlerini alabilirsiniz.”

Öğretmenimizin bu önerisi üzerine her grubun sözcüsü, grubunun çalışmaları hakkında bilgi verdi. Önerileri olan arkadaşlarımızı dinledik, gerçekten de güzel önerilerde bulundular. Çalışmalarımızı yardımlaşarak gerçekleştirme önerisini uygulamaya karar verdik.

Grup çalışmalarımızı iş birliği, yardımlaşma ve dayanışmayla gerçekleştirdik. Öğretmenimiz, bu çalışmalarımız için bize teşekkür etti. “Birbirinizle yardımlaşmanız çok hoş. Kendi beceri ve yeteneklerinizi arkadaşlarınızla paylaşmanız çok güzel. Sizleri kutluyorum.” dedi.

– Grup çalışmalarınız sırasında sizleri gözlemledim. Hepiniz davranışlarınızı kontrol edebildiniz, yani öz denetim sağladınız. Birçoğunuz sorumluluk aldınız. Çalışmayla ilgili düşüncelerinizi, önerilerinizi paylaştınız. Beğenmediğiniz önerileri bile saygıyla, anlayışla karşıladınız. Hep doğruları ve yapabileceklerinizi söylediniz. Bu sayede birbirinize güvendiniz. Tüm arkadaşlarınıza eşit ve sabırlı davrandınız. Arkadaşlarınızla yardımlaştınız. İş birliği yaparak grup çalışmalarınızı gerçekleştirdiniz. Bunlar, grup çalışmalarının kurallarıdır.

Öğretmenimiz, konuşmasını şöyle sürdürdü: “Ancak bazı arkadaşlarınız grup çalışmalarına yeterince yardımcı olmadılar.” Bunun nedeni hasta veya yorgun olmalarıydı. Ancak grup çalışmalarında sorumluluklarınızı yerine getirmezseniz bundan tüm grup arkadaşlarınız etkilenir. Durumunuzu dürüstçe söylerseniz arkadaşlarınız size anlayış gösterecek, yardımcı olacaklardır. Böylece size güvenebileceklerini de anlayacaklardır.”

– Sadece sınıfta değil, okulda yapılan etkinliklerde de grup çalışmalarına katılacaksınız. Bu etkinliklerde grupla çalışma kurallarına uymalısınız. Unutmayın, grupla çalışma etkinlikleri yeni dostluklar kurabilmenizi de sağlar.

Grupla çalışma kuralları nelerdir?

Aldığınız sorumlulukları yerine getirmelisiniz. Yerine getiremeyeceğiniz sorumluluklar için grup arkadaşlarınıza karşı dürüst olmalısınız.

Çalışmalar sırasında grup arkadaşlarınıza sevgiyle yaklaşmalı, onlara güvenmelisiniz.

Gerektiğinde grup arkadaşlarınıza yardım etmelisiniz. Grup arkadaşlarınızdan yardım istemekten çekinmemelisiniz.

Grup arkadaşlarınıza ve düşüncelerine karşı saygılı, anlayışlı, sabırlı olmalısınız.

Grup çalışmaları sırasında davranışlarınızı kontrol edebilmelisiniz.

Grup çalışmalarını iş birliği yaparak gerçekleştirmelisiniz.

Grup çalışmalarının başarılı olması için hepiniz sorumluluk almalısınız.

Sorumluluk paylaşımında adaletli olmalısınız.

Grup çalışmalarında nelere dikkat etmeliyiz? - Yorumlar

YORUMLARINIZI PAYLAŞIN

 

Yapılan Yorumlar

BENZER İÇERİKLERİlginizi çekebilecek diğer içerikler

SOSYAL MEDYADA BİZSitemizin sosyal medya hesapları

RASTGELE İÇERİKLER

Drift Boşboğazı ateşe atmışlar, odun yaş diye bağırmış Mutluluk Sayıları Onluk ve Birliklere Ayırma A harfi ile başlayan zıt anlamlı kelimeler Selamlaşmanın hayatımızdaki yeri nedir ve selamlaşma ifadeleri nelerdir?

FACEBOOK'TA BİZ

Online İlkokul

Hoşgeldiniz

Online İlkokul Sanal Alemin İlkokulu - Tüm Hakları Saklıdır