Web sitemize hoşgeldiniz, 17 Haziran 2021

Evdeki görev ve sorumluluklarımız nelerdir?

Aile içi sorumluluklarımız nelerdir?

Babam, her evin kuralları olduğunu söyler. “Bu kurallar, aile bireylerinin görevleri ve sorumlulukları ile ilgilidir. Hoşlansak da hoşlanmasak da evdeki görevlerimizi ve sorumluluklarımızı yerine getirmeliyiz.” der. Evimizin kuralları yazılı değildir ama aile bireyleri olarak bu kuralları bilir, gereğini yaparız.

Evde uyduğumuz kurallar nelerdir?

• Ağabeyim ve ben erken yatar, erken kalkarız.
• Sabah kahvaltılarını ve akşam yemeklerini ailece hazırlar, birlikte yeriz.
• Eve geliş saatlerimize dikkat ederiz. Gecikeceksek aile büyüklerimize haber veririz.
• Evdeki eşyaları özenli kullanır, evimizin düzenini koruruz.
• Evimizdeki kaynakları tutumlu kullanır, para tasarrufu yaparız.
• Kişisel eşyalarımızın, odamızın düzenini sağlarız.
• Evimizi, giysilerimizi temiz tutarız.
• Gürültü yapmaktan, birbirimizi rahatsız edecek davranışlardan kaçınırız.
• Aile bireylerimize karşı saygılı ve anlayışlı oluruz.
• Gerektiğinde aile bireylerimizle yardımlaşırız.
• Evdeki görevlerimizi ve sorumluluklarımızı yerine getirir, evimizin kurallarına uyarız.

– Annem ve babam sabahları işe gidiyor, akşama kadar çalışıyorlar. Eve geldiklerinde de yardımlaşarak ev işlerini yapıyorlar. Evde çok iş olduğundan ağabeyim ve ben de onlara yardımcı oluyoruz.

– Hafta sonları bazen balkonu ben süpürürüm, bazen de ağabeyim süpürür. Çiçeklere su verme işini ben üstlendim. Evde biriken çöpleri sokaktaki çöp bidonuna atma işini ise ağabeyim üstlendi. İkimiz de sofranın kurulup kaldırılmasına yardımcı oluruz.

– Evimize kanarya almayı ben önermiştim. Bu nedenle kanaryamızın bakımından ben sorumlu olmak istedim. Gerçi bazen bu konuda ağabeyimden yardım istiyorum. Örneğin, kafesin temizliğini birlikte yapıyoruz.

– Evde yapmaktan en çok hoşlandığım iş ise yemek yapan anneme mutfakta yardım etmektir. Annem, evimizdeki birçok işin sorumluluğunu üstlenir. Bu nedenle çok yorulduğunu düşünürüm. Evdeki sorumluluklarımı yerine getirirsem onun daha az yorulacağını bilirim.

– Odamın, kişisel eşyalarımın düzenini sağlamak evdeki sorumluluklarımdandır. Bu sorumluluklarımın gerektirdiği görevleri eksiksiz yaparım.

– Oyun oynadıktan sonra oyuncaklarımı dolabıma ya da oyuncak kutuma koyarım.

– Ders çalıştıktan sonra masamı düzenli bir şekilde bırakır, hatta silerim. Kitaplarımı, çantama veya kitaplığıma kaldırırım.

– Sabahları uyanınca hemen yatağımı toplarım. Odamın gün boyunca düzenli görünmesine ve temiz kalmasına dikkat ederim. Odamın temizlenmesinde aile büyüklerime yardımcı olurum.

– Giysilerimi temiz tutmaya özen gösteririm. Temiz giysilerimi katlayarak ya da askıya takarak dolabıma yerleştiririm. Kirli giysilerimi ortada bırakmam, kirli sepetine koyarım. Ayakkabılarımı çıkarınca fırçalayıp gerekirse boyayarak dolaba kaldırırım.

– Bizler ailemizin huzuru ve mutluluğu için evdeki görevlerimizi ve sorumluluklarımızı yerine getiririz. Gerçekleştiremediğimiz bir sorumluluğumuz olursa bu konuda aile bireylerimizi bilgilendiririz.

Aile içi sorumluluk ve ailede yardımlaşma

Aile içerisinde bireylerin görev ve sorumlulukları vardır. Bu görev ve sorumluluklarını yerine getirirken yardım alabilirler. Ailemizde bir birimize yardımcı olmalıyız.

Mesela sofra hazırlanırken; annemiz yemeği, biz tabakları, kaşık ve çatalları, babamız suyu, abimiz veya ablamız ekmeği getirirse birlikte sofrayı hazırlamış oluruz. Böylelikle annemize yardım etmiş, onun işini kolaylaştırmış oluruz. Buna benzer birçok konuda aile bireyleri birbirine yardım ederek işlerini kolaylaştırabilirler.

Ailede yardımlaşma varsa; o ailede birlik ve beraberlikte vardır. Birlik ve beraberlik huzur ve mutluluk kaynağıdır. Mutlu ve huzurlu bir aile için, sizlerde ailenize daha fazla nasıl yardımcı olabilirsiniz düşünün bakalım.

Evimizde uyulması gereken kurallar vardır. Bu kurallar evimizde mutlu, huzurlu bir şekilde yaşamak için vardır. Ailedeki herkes bu kuralla ra uymak zorundadır. Evimizin kurallarına uymaz sak tartışmalar ve kavgalar olabilir. Evde herkes kendine düşen sorumluluğu yerine getirmeli, diğer bireylere de yardım etmelidir. Bizler ev işlerinde anne babamıza yardım etmeliyiz.

Aile içinde herkesin belli bir sorumluluğu vardır. Herkes sorumluluğunu yerine getirmelidir. Ailede herkes birbirine yardım etmelidir. Her işi bir kişiden beklememelidir. Sofra kurulurken annemize yardım edebiliriz. Badana yapılırken babamıza yardım edebiliriz. Evde herkes birbirine yardım ederse işler daha çabuk biter. Hem de aile içinde sevgi ve saygı artar.

Ailemizde görev dağılımı yaparken nelere dikkat etmeliyiz?

Benim adım Tuğçe. Bizim evde işler çabucak biter. Nasıl mı? Aile bireyleri, üstüne düşen görev ve sorumlulukları zamanında yerine getirir. Örneğin ben toz alırım, odamı toplarım. Evimizdeki çiçekleri sular, kuşumuz Maviş’in bakımını yaparım. Aile büyüklerim ise temizlik, alışveriş vb. işleri yaparlar. Böylece ailemle birlikte eğlenmeye, gezmeye bol bol vaktimiz kalır.

Her evde yemek pişirmek, temizlik yapmak, odaları toparlamak, alışveriş yapmak gibi pek çok iş vardır. Bu işlerin tümünü aile bireylerinden sadece bir kişinin yapması çok zordur. Bu nedenle aile içinde işlerin kolayca yapılabilmesi
ve aile bireylerinin mutlu, huzurlu olabilmesi için iş bölümü yapılmalıdır. Evdeki herkes görev ve sorumluluklarını zamanında yerine getirmelidir.

Aile içinde yapılan ev işleri nelerdir?

Alışveriş yapmak

Bahçeyi düzenlemek

Çamaşır yıkamak

Çiçekleri sulamak

Çöpleri atmak

Ekmek almak

Market alışverişi yapmak

Odaları toparlamak

Oyuncakları toplamak

Sofrayı kurmak

Temizlik yapmak

Yemek yapmak

Etiketler:

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.