Kahkaha

Bayıldım

Cool

Kızgın

Mahcup

Öğretici

Şaşkın

Suskun

Tatlı

Üzgün

Süper

Yaşadığımız yerin tarihî eserleri ve turistik yerleri nelerdir?

Ana Sayfa » Eğitim ve öğretim » Yaşadığımız yerin tarihî eserleri ve turistik yerleri nelerdir?
Yaşadığımız yerin tarihî eserleri ve turistik yerleri nelerdir?

Yaşadığımız yerin tarihî eserleri ve turistik yerleri nelerdir?

Öğretmenimiz, bugün ders çıkışında “Çocuklar, yarın şehrimizde bir gezi yapacağız. Yanınıza bir not defteri alın.
İsteyen fotoğraf makinesi de getirebilir.” dedi. Hepimiz çok heyecanlandık. Ertesi gün neşe ile okula geldik. Hazırlıklar tamamlandı ve minibüse binerek geziye başladık. Daha önce ailemle birlikte önünden geçtiğim müzeye geldik. Öğretmenimiz, bize müzede uymamız gereken kuralları hatırlattı ve içeri girdik.

Müzede eskiden insanların kullandıkları araç ve gereçler sergileniyordu. Eserler camekânlı dolaplara konulmuştu. Bunlar topraktan, kemikten, bakırdan yapılmış eşyalardı. Bunların yanı sıra taştan yapılmış heykeller de sergileniyordu. O dönemlerde yaşamış insanların düşünce, yaşayış ve sanat anlayışları ile ilgili bilgi sahibi olduk.

Müzeden çıktıktan sonra çarşının ortasında dört minareli kocaman bir cami gördük. Hep birlikte camiyi ziyaret ettik. Hepimiz hayranlıkla etrafa bakarken öğretmenimiz cami ile ilgili bilgiler verdi. Bu caminin tarihî eser olduğunu ve koruma altına alındığını belirtti.

Öğretmenimiz, geziyi şehrin kalesinde sonlandıracağımızı söyledi. Moladan sonra tekrar minibüse bindik ve kaleye doğru yola çıktık. Geniş bir alanı çevreleyen kalenin düşmanlardan korunmak için yapıldığını öğrendik. Gezi çok güzeldi ve bol bol fotoğraf çektik.

Öğretmenimiz, gezi sonunda çektiğimiz fotoğrafları ve edindiğimiz bilgileri kullanarak birer sunum hazırlamamızı istedi. Sevinçle eve gittim ve gün boyu gezdiğimiz yerleri, öğrendiklerimi aileme anlattım. Annem de sevincimi paylaşarak ülkemizin her yerinde tarihî eserlerimiz, doğal güzelliklerimiz ve turistik yerlerimiz olduğunu söyledi. Babam ise her yıl ülkemize çok sayıda turist geldiğini belirtti. “Ülkemiz için çok önemli olan bu değerleri korumalıyız.” dedi. Çok güzel bir ülkede yaşadığım için şanslı olduğumu düşündüm ve sunumumu tamamladım.

Ülkemiz, tarihî eserler ve turistik yerler bakımından çok zengindir. Bu zenginlikleri korumak hepimizin görev ve sorumluluğudur. Bu güzellikleri tanımalı ve başkalarına da tanıtmalıyız.

Ağrı’da bulunan tarihi İshak Paşa Sarayı, dünyada ilk kalorifer sisteminin bulunduğu yapıdır.

Sivas’ta birçok tarihi köprü bulunur. Bunlardan biri de “Eğri Köprü” denilen tarihi köprüdür. Köprü Kızılırmak üzerinde bulunur. Uzunluğu 180 metre genişliği ise 5 metredir. Günümüzde köprü araç trafiğine kapalı olup yaya trafiğine açık ve sağlam bir durumdadır.

İstanbul’da bulunan tarihi Mısır Çarşısı’nda eskiden baharat ve her türlü ilaç satılıyormuş. Şimdilerde ise çarşı içinde kuyumcular, baharatçılar, hediyelik eşya dükkanları gibi birçok iş yeri bulunmaktadır. Mısır Çarşısı’nın altı kapısı vardır. Bazı bölümleri ise iki katlıdır. Üst katlar çok eski yıllarda mahkeme olarak kullanılmıştır. Bu mahkemelerde çarşı esnafı ile halk arasındaki sorunlar çözülmeye çalışılmıştır.

Bodrum Kalesi deniz kıyısında bulunur. Denizden gelebilecek saldırıları engellemek için yapılmıştır. Kalede bir de Bodrum Sualtı Arkeoloji Müzesi bulunur. Su altı kazılarından elde edilen binlerce eser burada sergilenmektedir.

Edirne’nin simgelerinden biri olan Selimiye Camii Mimar Sinan tarafından yapılmıştır. Mimar Sinan Edirne Selimiye Camiisini ustalık eserim diye tanımlamıştır. Caminin dört minaresi bulunur. içinin mermer ve çini süslemeleri görülmeye değerdir. Günümüzde Selimiye Camii ibadete açıktır.

Bursa’nın İznik ilçesi tarihi eserler bakımından zengindir. Bu tarihi eserlerden biri de Hacı Hamza Hamamı’dır. Bu hamamın diğer adı İkinci Murat Hamamı’dır. Osmanlı İmparatorluğu zamanında yapılan bu eser hâlâ hamam olarak kullanılmaktadır.

Ülkemiz tarihi eserler bakımından oldukça zengindir. Bu eserler arasında cami, hamam, müze, kale, tarihi çarşılar, han, çeşme, köprü vb. yerleri sayabiliriz. Bu tarihi eserler geçmişten günümüze kadar gelen miraslardır. Tarihi eserleri korumalı ve bizden sonra gelecek nesillere bırakmalıyız.

Yaşadığımız yerin tarihî eserleri ve turistik yerleri nelerdir? - Yorumlar

YORUMLARINIZI PAYLAŞIN

 

Yapılan Yorumlar

 • Son Yorumlar

 • SOSYAL MEDYADA BİZSitemizin sosyal medya hesapları

  ÖNE ÇIKAN KATEGORİLER

  RASTGELE İÇERİKLER

  Dişlerinizin kontrol ve tedavisi için kime gidersiniz? Miraç Kandili Akrostiş Şiiri İçi açılmak deyiminin anlamı nedir? Ağaç yaş iken eğilir Kim Kimdir? İlkokuma Yazma Çizgi Çalışmaları

  FACEBOOK'TA BİZ

  Online İlkokul

  Hoşgeldiniz

  Online İlkokul Sanal Alemin İlkokulu - Tüm Hakları Saklıdır