Kahkaha

Bayıldım

Cool

Kızgın

Mahcup

Öğretici

Şaşkın

Suskun

Tatlı

Üzgün

Süper

Vaktiyle her türlü maddi imkâna sahip olmasına rağmen can sıkıntısından …

Ana Sayfa » Din ve Ahlak » Vaktiyle her türlü maddi imkâna sahip olmasına rağmen can sıkıntısından …
Vaktiyle her türlü maddi imkâna sahip olmasına rağmen can sıkıntısından …

Vaktiyle her türlü maddi imkâna sahip olmasına rağmen can sıkıntısından …

Sorumluluk ile ilgili hikayeler

BEZGİN ŞEHZADE

Vaktiyle her türlü maddi imkâna sahip olmasına rağmen can sıkıntısından ve hayatın yaşanmaya değmez olduğundan yakınan bir şehzade vardı. Hükümdar, oğlunun bu hâline çok üzülüyordu.

Bir gün hükümdar, ülkesinin en bilge kişisini sarayına çağırtıp ona oğlunun durumunu anlattı. Bu duruma bir çözüm bulmasını istedi. Bunun için bilgeye bir hafta süre verdi. Bir hafta içinde bir çözüm bulamazsa bunun hayatına mal olabileceğini de hatırlattı.

Yaşlı bilge üç-beş gün düşünüp taşındı, aklına hiçbir çözüm gelmedi. Bu sebeple canını kurtarmak için ülkeyi terk etmeye karar verdi.

Üzgün, dalgın bir şekilde ülkeyi terk ederken bir köyün yakınında koyunlarını, keçilerini otlatan küçük bir çobanla bir süre ahbaplık etti. Bundan cesaret alan küçük çoban, yaşlı dostuna; “Amca, şu hayvanlarıma biraz göz kulak oluver. Ben de şu görünen köyden azık alıp geleyim, bugün azık almayı unutmuşum.” dedi. Bilge de kabul etti.

Bilge, kafası karşılaştığı olaylarla meşgul bir hâlde hayvanlara göz kulak olurken bir keçi yavrusu, kenarında oynamakta olduğu uçurumdan aşağı yuvarlanıverdi. Yavru keçinin kendi kendine kurtulması mümkün değildi.

Bilge verdiği sözü tutabilmek için keçiyi kurtarmaya karar verdi. Bu amaçla uçurumun dibine indi. Önce keçiyi sırtına bağladı, sonra tırmanmaya başladı. Birkaç tırmanma girişimi başarısızlıkla sonuçlandı ama bilge yılmadı. Uğraştı, didindi, zorlandı ama sonunda keçiyi yukarı çıkarmayı başardı.

Bu yaşadıkları onun kafasında bir şimşek çakmasına sebep oldu. Şöyle düşündü: “Bir kimse ciddi olarak bir işle meşgul olmalıdır. Bir girişimde bulunup onu başarıyla sonuçlandırma arzusu taşımalıdır. Bu gerçek, hükümdarın oğlu için de geçerlidir.”

Bilge artık kaçma fikrinden vazgeçip hemen geri döndü ve hükümdarın huzuruna çıkarak şu çözümü sundu: “Hükümdarım, eğer oğlunuzun can sıkıntısından kurtulmasını, hayata bağlanmasını istiyorsanız ona bir sorumluluk yükleyin; zamanını kaplayıcı bir meşguliyet verin. Can sıkıntısının ve yaşamaktan şikâyet etmesinin ana sebebi başıboşluktur. Oğlunuza yükleyeceğiniz sorumluluk ne derece ciddi, sonucu ne derece ağır olursa kendini o ölçüde can sıkıntısından kurtaracak, yaşama mücadele ve azmi o derece artacaktır.

Helik Karakter Okulu Aile Kitabı-1, s. 4-8.

Vaktiyle her türlü maddi imkâna sahip olmasına rağmen can sıkıntısından … - Yorumlar

YORUMLARINIZI PAYLAŞIN

 

Yapılan Yorumlar

BENZER İÇERİKLERİlginizi çekebilecek diğer içerikler

Karikatürler

Karikatürler 03 Eylül 2020

Pervane yapma etkinliği

Pervane yapma etkinliği 30 Ağustos 2020

 • Son Yorumlar

 • SOSYAL MEDYADA BİZSitemizin sosyal medya hesapları

  ÖNE ÇIKAN KATEGORİLER

  RASTGELE İÇERİKLER

  Kızılay Haftası ile ilgili şiirler Trafikte yaşanan olumlu ve olumsuz davranışlar nelerdir? Gözler sana bakar, kulaklar seni dinler Düdük çalar ince ince, Yolcular binince. Mesleklerin hayatımızdaki yeri ve önemi nedir? İlköğretim haftası ile ilgili güzel sözler

  FACEBOOK'TA BİZ

  Online İlkokul

  Hoşgeldiniz

  Online İlkokul Sanal Alemin İlkokulu - Tüm Hakları Saklıdır