Kahkaha

Bayıldım

Cool

Kızgın

Mahcup

Öğretici

Şaşkın

Suskun

Tatlı

Üzgün

Süper

Umut

Ana Sayfa » Genel » Umut
Umut

Umut

Umut nedir? Umut ne demektir? Umut kelimesinin anlamı nedir?

Umut veya Ümit kelimesinin anlamı nedir?

Bir kimsenin kişisel yaşamındaki olay ve durumlarla ilgili olumlu sonuçlar çıkabileceği ihtimaline dair duygusal inancı.

Ummaktan doğan güven duygusu, ümit

Umulan şey, ümit

Ummanın, ümidin verdiği rahatlık, ferahlık duygusu demektir.

Bir şeyin olmasını istemek, beklemek veya sanmak, tahmin etmek

İnsanların hayatlarında meydana gelecek  bir takım olayların veya durumların olumlu sonuçlar oluşacağına inanması, umut duygusunun temel dayanağıdır.

Gelecekle ilgili olmasını bekleyerek olumlu hayaller kurmaktır. Bizi geleceğe bağlayan en önemli duygudur umut. Umut, kişinin gelecekte hayatına olumlu katkı sağlayacağına inandığı olaylar ve durumlara karşı beklentisidir.

Umut bir erdemdir. Olaylar karşısında ümitvar olmalı ve dirençli olmalıyız. Umudunu kaybeden bir insan Allah’tan yardım isteyemez, geleceği için çalışmayı bırakır. Dolayısıyla direncini ve sabrını da kaybeder. Geleceği için çalışan insanların ortak olan belki bir tek duygusu vardır o da umuttur.

Umut duygusu insanın en anlamlı duygusudur. Çünkü insan bu duygu ile hayata tutunur. İnsanlar bu duygu uğruna paralarını, kariyerlerini hatta hayatlarını risk etmekten çekinmezler. İnsan bu duygusundan vazgeçerse o insan için hayatın anlamı kalmaz.

Çalışkan insanların kaybetmedikleri iki şey vardır birincisi umut ikincisi de azimdir. Azimli insanlar umutlarını kaybetmez çünkü umut azime dayalı olan bir duygudur. Bir inşaatçının binayı dikmesi onun bu işi sadece para kazanıp ailesini geçindirmeye çalışan biri gibi gösterebilir. Doğrudur da. Ama bu işin arkasında insanların azimlerinin ve umutlarının olduğu hep unutulur. Bunların unutulması unutan kişi için hayatın unutulmasıyla aynı anlama gelir. Bir bebek için biberonu, bir çocuk için boya kalemleri, bir genç için yüz aldığı bir yazlı notu, bir cerrah için başarılı bir ameliyatı, bir hasta için iyileşme hayali, bir yaşlı için de eski çevikliği olabilir umut. İnsan içinde her zaman bir umut olacağını bilmelidir.

Umut nedir?

Umut - Yorumlar

YORUMLARINIZI PAYLAŞIN

 

Yapılan Yorumlar

SOSYAL MEDYADA BİZSitemizin sosyal medya hesapları

ÖNE ÇIKAN KATEGORİLER

RASTGELE İÇERİKLER

Sanal ortamların ve internetin kültürel hayatımız üzerindeki etkileri nelerdir? İslâm nedir, İslam dini nasıl bir dindir? Modern kölelik düzeni ve sessiz cinayet Genç, ihtiyar, kadın, kız, İlkokuma Yazma Çalışmaları Sınıf eşyalarının özenli kullanılmaması durumunda ortaya çıkacak sorunlar nelerdir?

FACEBOOK'TA BİZ

Online İlkokul

Hoşgeldiniz

Online İlkokul - Tüm Hakları Saklıdır