Kahkaha

Bayıldım

Cool

Kızgın

Mahcup

Öğretici

Şaşkın

Suskun

Tatlı

Üzgün

Süper

Ulusal Egemenlik Nedir ve Ne Anlama Gelmektedir?

Ana Sayfa » Belirli Günler ve Haftalar » Ulusal Egemenlik Nedir ve Ne Anlama Gelmektedir?
Ulusal Egemenlik Nedir ve Ne Anlama Gelmektedir?

Ulusal Egemenlik Nedir ve Ne Anlama Gelmektedir?

Milli hakimiyet anlamına gelen ulusal egemenlik kavramı, devletin gücü olan egemenliğin doğrudan doğruya ulusa (millete) ait olmasıdır. Milli egemenlik, ulus-millet egemenliği ya da hakimiyeti milliye olarak da adlandırılırulusal egemenlik

Ulusal egemenliğin yani millet hakimiyetinin var olduğu devletlerde, kurucu ve yönetici güç bazı kişilerde ya da belli gruplarda değil halktadır. Ulusal egemenliğin en önemli göstergelerinden biri meclis ve onu oluşturan demokratik seçimlerdir. Uluslar bu sayede kendi egemenliklerini oluşturabilirler.

Ulusal egemenlik kavramı, devlet ve egemenlik kavramları oluştuğundan beri pek çok siyaset bilimci ve filozof tarafından ele alınmıştır. Günümüz dünyasının pek çok devleti, ulusal egemenlik ilkesine dayalıdır.

Sözlükte Ulusal egemenlik ne anlama gelmektedir?

Milli hakimiyet, milli egemenlik, hakimiyeti milliye olarak da bilinir. Bir devlette gücün ya da hakimiyetin sadece ve sadece millete ait olması.

Ulusal Egemenlik Nedir ve Ne Anlama Gelmektedir? - Yorumlar

YORUMLARINIZI PAYLAŞIN

 

Yapılan Yorumlar

SOSYAL MEDYADA BİZSitemizin sosyal medya hesapları

ÖNE ÇIKAN KATEGORİLER

RASTGELE İÇERİKLER

Atasözleri ve Deyimler Arasındaki Farklar Nelerdir? Doğal Sayılar En Yakın Onluğa ve Yüzlüğe Nasıl Yuvarlanır? Aba Altından Değnek Göstermek deyiminin anlamı nedir İletişim Araçları akrostiş Şiiri Çanakkale Zaferi Şiirleri Ya Tutarsa

FACEBOOK'TA BİZ

Online İlkokul

Hoşgeldiniz

Online İlkokul - Tüm Hakları Saklıdır