Kahkaha

Bayıldım

Cool

Kızgın

Mahcup

Öğretici

Şaşkın

Suskun

Tatlı

Üzgün

Süper

Ulaşım araçları nelerdir?

Ana Sayfa » Genel » Ulaşım araçları nelerdir?
Ulaşım araçları nelerdir?

Ulaşım araçları nelerdir?

Ulaşım araçları nasıl sınıflandırırız?

Ulaşım araçlarını gözlemleyip sınıflandırabiliriz. Okula geliş gidişlerde karşılaştığımız ulaşım araçları vardır. Evlerimizde oyuncak taşıtlarımız da olabilir. Okula geliş gidişleri sağlamak için bir araçtan yararlanabiliriz. Ulaşımı gerçekleştirmek için farklı araçlardan da yararlanabiliriz.

Bir yere ulaşmak için yararlanılan her türlü araç ulaşım aracıdır.

Televizyonda izlediğimiz çeşitli programlarda, birbirinden farklı taşıtlar görürüz. Bütün bunlar, insanların bir yere ulaşmak için yararlandığı ulaşım araçlarıdır. Ulaşım araçları motor gücüyle, insan gücüyle ya da hayvan gücüyle çalışırlar. Ulaşım araçları karada, suda ve havada çalışırlar.

Ulaşım araçlarını hem motorlu ve motorsuz araçlar diye hem de karada, suda ve havada çalışan ulaşım araçları diye gruplandırabiliriz.

Taşıtları “Kara yolu taşıtları”, “Deniz taşıtları”, “Hava taşıtları” diye gruplandırabiliriz.  Taşıtları hareket ettikleri yerlere göre sınıflandıralım. Uçak helikopter havada, tren bisiklet motosiklet otobüs kamyon otomobil karada, vapur kayık gemi denizde, hareket eder.

Aracın adı: Uçak
Hareket ettiği yer: Hava
Yaptığı iş: Yolcu taşır.

Aracın adı: Gemi
Hareket ettiği yer: Denizde
Yaptığı iş: Yolcu ve yük taşır.

Aracın adı: Tren
Hareket ettiği yer: Karada
Yaptığı iş: Yolcu ve yük taşır.

Okul yolunda hangi taşıtlarla karşılaşabiliriz?

Okul yolunda kara yolu taşıtları ile karşılaşabiliriz, hava yolu taşıtlarını da görebiliriz. Taşıtların ve yayaların uyması gereken kurallar vardır. Kendimizin ve başkalarının güvenliği için bu kurallara uymalıyız. Pek çok kaza, yayaların ve sürücülerin bu kurallara uymamasından kaynaklanır.

Ulaşım araçları nelerdir? - Yorumlar

YORUMLARINIZI PAYLAŞIN

 

Yapılan Yorumlar

SOSYAL MEDYADA BİZSitemizin sosyal medya hesapları

ÖNE ÇIKAN KATEGORİLER

RASTGELE İÇERİKLER

Millî Mücadele Cahil adam meyve vermeyen ağaca benzer Türkçe Dersi Konuları Öküzün altında buzağı aramak deyiminin anlamı nedir? Tahtalı köy nedir? Yağ yiyen köpek tüyünden belli olur

FACEBOOK'TA BİZ

Online İlkokul

Hoşgeldiniz

Online İlkokul - Tüm Hakları Saklıdır