Kahkaha

Bayıldım

Cool

Kızgın

Mahcup

Öğretici

Şaşkın

Suskun

Tatlı

Üzgün

Süper

Tevfik Fikret’in son kitabı – Şermin 1914

Ana Sayfa » Eğitim ve öğretim » Tevfik Fikret’in son kitabı – Şermin 1914
Tevfik Fikret’in son kitabı – Şermin 1914

Tevfik Fikret’in son kitabı – Şermin 1914

ŞERMİN 1914

Şair ve öğretmen Tevfik Fikret’in ölümünden önce yayınlanan son kitabı olan Şermin, ülkemizde çocuklar için yazılmış ilk şiir kitaplarından kabul ediliyor. Bağıra bağıra şiir okumanın coşkusunu yaşamak isteyenler için birebir!

Bir gün kardeşlikten, çocukluğun güzel günlerinden bahseden bir şiir kitabı yazmak ister misiniz? Peki, ismi ne olurdu? Türkiye’de bunu ilk yapanlardan biri Tevfik Fikret olmuş. Ünlü şair, yeğeni Şermin için bir şiir kitabı yazmış. Kitaba da Şermin ismini vermiş. Böylelikle ülkemizin çocuklar için yazılmış ilk şiir kitaplarından biri çıkmış ortaya. (…)

Büyükler için yazanların anlaşılır bir dille yazmaları yani çocukların dünyasını anlamaları her zaman kolay değildir ama Tevfik Fikret bunu başarmış. Şiirlerinde bize kardeşlikten sevginin öneminden bahsediyor, iyi insan olmanın farkını anlatıyor. Tabii çalışmak, doğruluğa yönelmek de değindiği konular arasında. Örneğin, Muhallebim ve Mektebim adlı kısacık şiir ne de güzel anlatmış okul sevgisini. Çocuk diyor ki: “Sizin olsun muhallebim. Bana yetişir mektebim!” Hayvan sevgisini ise ‘Rengin’ şiiriyle keyifli bir şekilde anlatmış şair. “Rengin demek renkli demek:
Benim kedim de üç renkli. Hem de benekli, benekli. Sarı kedim, siyah kedim, beyaz kedim adı ‘Rengin’ olsun dedim”

İyi şiirler duygularımıza hitap eder; bizi kimi zaman neşelendirir, kimi zaman hüzünlendirir, bazen de bize ilham verir. Tevfik Fikret’in kemana yazdığı bu şiiri okuyunca sizin de canınız keman sesi duymak hatta keman çalmak istemiyor mu?

“Bana ağabeyim gibi,
Tesir eden keman sesi…
Bazı ağlar için için,
Bazı gülmekten kırılır
Hepsinin de güzel sesi
Do, re mi, fa-fa, sol, la, si
Kulaklarımda namesi”

Masal, roman yani düzyazı okumak elbette çok önemli ama şiir okumak, o akıcılıkla yepyeni duygular hissetmek de bambaşka bir deneyim. Şermin bunu keyifle başaran eserlerden!

Banu BOZDEMİR

Tevfik Fikret’in son kitabı – Şermin 1914 - Yorumlar

YORUMLARINIZI PAYLAŞIN

 

Yapılan Yorumlar

 • Son Yorumlar

 • SOSYAL MEDYADA BİZSitemizin sosyal medya hesapları

  ÖNE ÇIKAN KATEGORİLER

  RASTGELE İÇERİKLER

  Mülk ne demektir, İslam’ın Mülkiyet Anlayışı nedir? BARIŞI GETİREN GÜVERCİN – Uzun selvi ağaçlarının, … Doğum Ayına Göre Ruh Hali Trafik kuralları nelerdir? Dikensiz gül olmaz atasözü Elazığ Fıkraları

  FACEBOOK'TA BİZ

  Online İlkokul

  Hoşgeldiniz

  Online İlkokul Sanal Alemin İlkokulu - Tüm Hakları Saklıdır