Kahkaha

Bayıldım

Cool

Kızgın

Mahcup

Öğretici

Şaşkın

Suskun

Tatlı

Üzgün

Süper

Temel Dini Bilgiler Dersi İslam ve sosyal hayat ile ilgili online test ve sınav 1

Ana Sayfa » Din ve Ahlak » Temel Dini Bilgiler Dersi İslam ve sosyal hayat ile ilgili online test ve sınav 1
Temel Dini Bilgiler Dersi İslam ve sosyal hayat ile ilgili online test ve sınav 1

Temel Dini Bilgiler Dersi İslam ve sosyal hayat ile ilgili online test ve sınav 1

Results

#1 1- Alkol ve uyuşturucu bağımlılığı aile ilişkilerini olumsuz etkilemektedir. Ailenin bir üyesinin alkol ve uyuşturucu madde kullanması, aile içinde ciddi sorunlara ve çatışmalara neden olmaktadır. Bağımlılık haline dönüşen bu alışkanlıklar çeşitli nedenlerle ailede yalanı, baskıyı, saldırganlığı ve şiddeti doğurmaktadır. Yukarıdaki paragrafa göre, alkolün zararlarını öğrencilerine anlatan bir öğretmenin en çok üzerine durduğu değer aşağıdakilerden hangisidir?

#2 2- İslam dini ortaya koyduğu ilkelerle yeryüzünde güven ve huzur ortamı oluşturmayı amaçlamıştır. Bu amacı gerçekleştirmek için can, mal, akıl, nesil ve dinin korunmasını en temel hak saymıştır. Yaralama ve öldürme insanın kutsal olan bu haklarından yaşama hakkının ihlali anlamına gelmektedir. Yukarıdaki paragrafı en güzel şekilde destekleyen ayet aşağıdakilerden hangisidir?

#3 3- Bozgunculuk, karışıklık ve kargaşa çıkarmak anlamına gelir. İnsanlar arasındaki güven duygusunu ortadan kaldırıp şüphe ve düşmanlığa sebep olur. Barış ve huzur ortamını, sosyal yapıyı ve düzeni bozmak bu fiil kapsamında değerlendirilir. Yukarıda tanımı verilen kavram aşağıdakilerden hangisidir?

#4 4- Yukarıda verilen davranışlarla ilgili ayet ve hadislerin eşleştirilmesi hangi seçenekte doğru verilmiştir?

#5 5- I- Şahsımızı ilgilendirmediği sürece kötülüklere duyarsız kalabiliriz. II- İnsanların kusurlarını araştırmak dinimize göre uygun bir davranıştır. III- Başkalarının ilişkilerini düzeltmek için aracılık yapmak güzel bir davranıştır. IV- Yalan ve hile, toplumsal ilişkilere zarar veren kötü davranışlardır. Yukarıda verilen bilgilerden hangileri doğrudur?

#6 6- “Münafığın alameti üçtür: Konuşunca ………………………….. söyler. Söz verince sözünde ………………………….. Kendisine bir şey ………………………….. edilince ona ihanet eder.” (Müslim, İman, 107.) Bu hadis-i şerifte boş bırakılan yerler, sırasıyla nasıl doldurulabilir?

#7 7- Yukarıdaki eşleştirmelerden hangileri yanlıştır?

#8 8- İslam dini, aileye büyük önem vermiştir. Çünkü İslam dininde, sağlam bir toplumun inşası sağlıklı bir aile yapısıyla mümkündür. Sağlıklı bir ailenin de doğru yetiştirilmiş bireyler tarafından kurulacağı çeşitli ayet ve hadislerle açıklanmıştır. Aşağıdaki ayet ya da hadislerden hangisi yukarıda anlatılanlarla ilişkilendirilemez?

#9 9- “…Ana babaya, akrabaya, yetimlere, yoksullara, yakın komşuya, uzak komşuya, yanınızdaki arkadaşa, yolcuya, elinizin altındakilere iyilik edin…” (Nisâ suresi 36. ayet.) “Komşusu açken, tok yatan kimse bizden değildir.” (Buhâri, Edebü’l-Müfred, 52.) Yukarıdaki ayet ve hadiste verilmek istenen ana mesaj nedir?

finish

Temel Dini Bilgiler Dersi İslam ve sosyal hayat ile ilgili online test ve sınav 1 - Yorumlar

YORUMLARINIZI PAYLAŞIN

 

Yapılan Yorumlar

BENZER İÇERİKLERİlginizi çekebilecek diğer içerikler

Pervane yapma etkinliği

Pervane yapma etkinliği 30 Ağustos 2020

 • Son Yorumlar

 • SOSYAL MEDYADA BİZSitemizin sosyal medya hesapları

  ÖNE ÇIKAN KATEGORİLER

  RASTGELE İÇERİKLER

  Umut Öğretmenler Günü nedir? İlkokul 2 Matematik dersi geometri ve doğal sayılar ile ilgili online test 1 Kızılay Haftası İstiklal Marşı’nın ilk bestesi kime aittir? Grup çalışmalarında hangi kurallara uymalıyız?

  FACEBOOK'TA BİZ

  Online İlkokul

  Hoşgeldiniz

  Online İlkokul Sanal Alemin İlkokulu - Tüm Hakları Saklıdır