Kahkaha

Bayıldım

Cool

Kızgın

Mahcup

Öğretici

Şaşkın

Suskun

Tatlı

Üzgün

Süper

Tahtalı köy nedir?

Ana Sayfa » Eğitim ve öğretim » Tahtalı köy nedir?
Tahtalı köy nedir?

Tahtalı köy nedir?

Tahtalı köy ne demektir?

Orta Asya şaman inancına göre insanlar ölünün gömüldüğü yere ağaç parçası ya da tahta ile işaret koyarlardı. Bu gelenek, mezar yerini belirlemek için olduğu kadar, ağacın kutsal sayılması inancı ile de ilgiliydi. Ormanlık alanlarda yaşayan insanlar için mezarlara ağaçtan işaretler koymak taştan daha kolaydı. Tahta üstüne oymacılık yöntemiyle ölenle ilgili işaretler de konulurdu.

Yapılan arkeolojik araştırmalarda Anadolu’daki mezarlarda ağaç kalıntıları bulunmuştur. Eski Orta Asya inançlarında ilk annenin yeryüzüne kayın ağacı ile getirildiğine de inanıldığı anlatılır. Kayın sözcüğü de kadın sözcüğünün eski halidir. Y sesi zaman içinde d sesine dönüşmüşse de ağacın adı aynı kalmıştır. Kayın ağacı kam törenlerinde hayat ağacı sembolü olarak kullanılır. Hayat ağacı inancında, ölmüş ruhlar, yeri ve göğü bağlayan ağaç ile öbür tarafa geçebilirler. Mezara tahta dikmek çok eski bir adettir. Mezarlık için tahtalı köy demek buna bağlı olarak ortaya çıkmıştır.

Tahtalı köy nedir?

Tahtalı köy nedir? - Yorumlar

YORUMLARINIZI PAYLAŞIN

 

Yapılan Yorumlar

SOSYAL MEDYADA BİZSitemizin sosyal medya hesapları

ÖNE ÇIKAN KATEGORİLER

RASTGELE İÇERİKLER

Mekruh nedir? Trafik güvenliği dersi için yapılabilecek etkinlikler nelerdir? Milliyetçilik Hasan Sabbah Kimdir? Fidel Castro Kimdir? Atatürk bir güneş gibi

FACEBOOK'TA BİZ

Online İlkokul

Hoşgeldiniz

Online İlkokul - Tüm Hakları Saklıdır