Kahkaha

Bayıldım

Cool

Kızgın

Mahcup

Öğretici

Şaşkın

Suskun

Tatlı

Üzgün

Süper

Tahtalı köy nedir?

Ana Sayfa » Eğitim ve öğretim » Tahtalı köy nedir?
Tahtalı köy nedir?

Tahtalı köy nedir?

Tahtalı köy ne demektir?

Orta Asya şaman inancına göre insanlar ölünün gömüldüğü yere ağaç parçası ya da tahta ile işaret koyarlardı. Bu gelenek, mezar yerini belirlemek için olduğu kadar, ağacın kutsal sayılması inancı ile de ilgiliydi. Ormanlık alanlarda yaşayan insanlar için mezarlara ağaçtan işaretler koymak taştan daha kolaydı. Tahta üstüne oymacılık yöntemiyle ölenle ilgili işaretler de konulurdu.

Yapılan arkeolojik araştırmalarda Anadolu’daki mezarlarda ağaç kalıntıları bulunmuştur. Eski Orta Asya inançlarında ilk annenin yeryüzüne kayın ağacı ile getirildiğine de inanıldığı anlatılır. Kayın sözcüğü de kadın sözcüğünün eski halidir. Y sesi zaman içinde d sesine dönüşmüşse de ağacın adı aynı kalmıştır. Kayın ağacı kam törenlerinde hayat ağacı sembolü olarak kullanılır. Hayat ağacı inancında, ölmüş ruhlar, yeri ve göğü bağlayan ağaç ile öbür tarafa geçebilirler. Mezara tahta dikmek çok eski bir adettir. Mezarlık için tahtalı köy demek buna bağlı olarak ortaya çıkmıştır.

Tahtalı köy nedir?

Tahtalı köy nedir? - Yorumlar

YORUMLARINIZI PAYLAŞIN

 

Yapılan Yorumlar

BENZER İÇERİKLERİlginizi çekebilecek diğer içerikler

Karikatürler

Karikatürler 03 Eylül 2020

Pervane yapma etkinliği

Pervane yapma etkinliği 30 Ağustos 2020

 • Son Yorumlar

 • SOSYAL MEDYADA BİZSitemizin sosyal medya hesapları

  ÖNE ÇIKAN KATEGORİLER

  RASTGELE İÇERİKLER

  Ameliyata gelmeden önce ve ameliyattan sonra yapılacaklar nelerdir? İş arıyor iş bulamaz Günlük hayatımızda temiz ve düzenli olmak ne gibi yararlar sağlar? Ellerini vur vur şap şap şap Hasan Sabbah Kimdir? Damarımda kan gönlümde heyecan

  FACEBOOK'TA BİZ

  Online İlkokul

  Hoşgeldiniz

  Online İlkokul Sanal Alemin İlkokulu - Tüm Hakları Saklıdır