Kahkaha

Bayıldım

Cool

Kızgın

Mahcup

Öğretici

Şaşkın

Suskun

Tatlı

Üzgün

Süper

Soy Ağacı veya Aile Ağacı

Ana Sayfa » Sosyal Bilgiler » Soy Ağacı veya Aile Ağacı
Soy Ağacı veya Aile Ağacı

Soy Ağacı veya Aile Ağacı Nedir?

Soyağacı Nasıl Bulunur?

Soyağacı Nasıl Çıkarılır?

Soy ağacı nedir? Soy ağacı, bir ailenin veya sülalenin bütün mensuplarını geçmişten günümüze, belirli bir düzen içerisinde sıralanmasıdır.

Soy ağacı veya aile ağacı, bir kişinin soyundan olan kişileri gösteren bir çizelgedir. Soy, bir atadan gelen kimselerin topluluğu anlamına gelir. Ağaç, gövdesi odun ya da kereste olmaya elverişli bulunan ve uzun yıllar yaşayabilen bitki anlamına gelmektedir. Soy Ağacı kavramı ise bu iki kelimenin birleşimden meydana gelmiştir. Soy ağacı veya aile ağacı, bir kişinin soyundan olan kişileri gösteren bir çizelgedir. Atasal çizelgeler bir kişinin atalarını gösterir, o kişi altta, ataları yukarda gösterildiği için çizelge bir ağaca benzer. Bir kişinin soyundan gelenlerinin gösterildiği çizelgede ise ağaç yukarıda dar başlayıp aşağıya doğru genişler.

Soy ağacı sıralaması yapılırken en eskiden en yeniye doğru bir sistem kullanılır. Soy ağacının en tepesinde bilinen en eski aile veya sülale üyesi yer alır. Bu sıralama günümüze kadar getirilir. Böylece bir soy ağacı elde edilir.

Soy ağaçları genelde en eski nesilleri yukarıda, daha yeni nesilleri aşağıda gösterir. Soy ağaçlarının çeşitli tipleri vardır. Bazı soy ağaçları bir atanın soyundan gelen herkesi gösterir, bazıları ise bir kişinin bütün atalarını gösterir. Bazı aile ağaçları aynı soyadı taşıyan kişileri (yani erkek taraflı sülâleyi) gösterir. Hanedanlar arasında bağları muhafaza etmek amacıyla düzenlenen evliliklerin belgelenmesi amacıyla hazırlanan aile ağaçlarında ise sadece belli ünvan veya mevkilerdeki kişiler gösterilir.

Soy Ağacı veya Aile Ağacı - Yorumlar

YORUMLARINIZI PAYLAŞIN

 

Yapılan Yorumlar

 • Son Yorumlar

 • SOSYAL MEDYADA BİZSitemizin sosyal medya hesapları

  ÖNE ÇIKAN KATEGORİLER

  RASTGELE İÇERİKLER

  Çanakkale akrostiş Şiiri Acele işe şeytan karışır atasözünün anlamı nedir? C Harfi ile Başlayan Kelimeler ve Kavramlar Çevrenizde kullanılan çalgılar nelerdir? Türkçe dersi ile ilgili sorular ve cevaplar Günlük yaşamda yapılabilecek fiziksel aktiviteler nelerdir?

  FACEBOOK'TA BİZ

  Online İlkokul

  Hoşgeldiniz

  Online İlkokul Sanal Alemin İlkokulu - Tüm Hakları Saklıdır