Kahkaha

Bayıldım

Cool

Kızgın

Mahcup

Öğretici

Şaşkın

Suskun

Tatlı

Üzgün

Süper

Solunumda Görevli Yapı ve Organlar

Ana Sayfa » Fen ve Teknoloji » Solunumda Görevli Yapı ve Organlar
Solunumda Görevli Yapı ve Organlar

Solunumda Görevli Yapı ve Organlar Nelerdir?

Solunum organları; burun, yutak, gırtlak, soluk borusu ve akciğerlerdir. Ayrıca diyafram, solunuma yardımcı olur.

1- Burun: Koku alma ve solunum organımızdır. Hava, burun ile vücuda alınır. Burun, solunumla alınan havayı ısıtır, nemlendirir ve temizler.

2- Yutak: Ağız ve burun boşluğunun birleştiği yerdir. Burundan alınan havayı soluk borusunun başlangıcı olan gırtlağa iletir. Beslenme esnasında ise besinlerin yemek borusuna geçmesini sağlar.

3- Gırtlak: Soluk borusunun başladığı yerdir. Yutaktan gelen havayı soluk borusuna iletir. Aynı zamanda ses tellerimiz de gırtlakta bulunur.

4- Soluk borusu: Alınan havanın akciğerlere iletilmesini sağlar.

5- Akciğerler: Solunumda gaz değişiminin yapıldığı yerdir. Akciğerlerde vücuttan kirli kanla gelen karbondioksit gazı ile dışarıdan temiz hava ile gelen oksijen gazı yer değiştirir.

6- Diyafram: Akciğerlerin altında bulunan solunuma yardımcı kaslı bir organdır. Kasılıp gevşeyerek soluk alıp vermemize yardımcı olur. Soluk alırken aşağıya doğru düzleşir, akciğerlerin genişlemesine ve içine hava dolmasına, soluk verirken de kubbemsi bir hâl alarak akciğerleri yukarı doğru iter ve içindeki havanın boşaltılmasına yardımcı olur.

Soluk alıp verme ile vücudumuz için gerekli olan oksijen dışarıdan alınır, vücudumuz için zararlı olan karbondioksit dışarıya verilir.

Solunumda Görevli Yapı ve Organlar - Yorumlar

YORUMLARINIZI PAYLAŞIN

 

Yapılan Yorumlar

SOSYAL MEDYADA BİZSitemizin sosyal medya hesapları

ÖNE ÇIKAN KATEGORİLER

RASTGELE İÇERİKLER

Gürültülü ve düzenli seslerin farkı nedir? Telefon nedir? Telefon kullanma kuralları nelerdir? Adamak kolay, ödemek güçtür Atasözleri ve Anlamları Abanın kadri yağmurda bilinir atasözünü anlamı nedir? A Harfi ile Başlayan Deyimler ve Anlamları

FACEBOOK'TA BİZ

Online İlkokul

Hoşgeldiniz

Online İlkokul - Tüm Hakları Saklıdır