Kahkaha

Bayıldım

Cool

Kızgın

Mahcup

Öğretici

Şaşkın

Suskun

Tatlı

Üzgün

Süper

Sınıf eşyalarını neden özenli kullanmalıyız?

Ana Sayfa » Hayat Bilgisi » Sınıf eşyalarını neden özenli kullanmalıyız?
Sınıf eşyalarını neden özenli kullanmalıyız?

Bu eşyalara zarar verdiğimizde kendimiz ve çevremizdekilerin bu eşyalardan faydalanmasını engellemiş oluruz. Eşyaların kullanılmamasına, yeni eşya alınmasına, paranın boş yere harcanmasına sebep oluruz.

Bizden sonra da çocukların bu okullardan yararlanacaklarını düşünmeliyiz. Okulu ve eşyalarını korumak ulusal bir görevdir. Bu görevimizi yerine getirerek iyi bir yurttaş olmalıyız.

Bizde sonra okuyacak olanlara önemli bir sorumluluğumuzdur. Okul ve sınıf eşyalarını kullanırken göstereceğimiz özen gelecek kuşaklara karşı saygılı olduğumuzun belirtisidir.

Eşyaları titiz kullanarak okulumuzun ve sınıfımızın bütçesine de ayrıca yük olmamış oluruz.

Özenle kullanırsak bizden sonra gelecek öğrenciler de bunlardan faydalanırlar. Kardeşlerimiz veya çocuklarımız da olabilirler.

Sınıf eşyaları bize aittir ve biz kullanıyoruz. Biz mezun olduktan sonra ise başka arkadaşımız kardeşimiz kullanacak. Mesela siz sırayı karalıyorsunuz sizden sonra gelen sınıfta bir öğrenci yazı yazarken karalı yerden kağıdı boya oluyor öğretmeni ona kızıyor. O eşyaların diğer arkadaş ve kardeşlerimizin de olduğunu unutmayalım.

Sınıf eşyaları bizim değildir bizden sonra gelen sınıflarda kullanacaktır ve kamu malıdır.

Sınıf eşyalarına verilen zararların kendileri için hiç bir problem yaratmadığını zannedenler. Okuldaki ve sınıfta bulunan eşyalar her şeyden önce kedilerinin ihtiyacı olan eşyalardır. Bu eşyaları özensiz kullanmak kendi öğrenim hakkına da saygısızlıktır.

Sınıf eşyalarına zarar vermemeliyiz. Çünkü bizden sonra gelen öğreneciler de onlardan yararlanacaktır. Örneğin tahta, tahtaya zarar verirsek bizden sonra gelicek olan sınıf tahtayı kullanamaz. Devlet malınada zarar vermiş oluruz. Ayrıca hakka da gireriz.

Sınıfta bulunan eşyalar bize emanet edilmiştir. Devletimize ödenen vergiler tarafından alınıyor ücretsiz bir şekilde eğitim almamız için gereklidir. Belli bir bütçe çerçevesinde almaktayız. Sahip olduğumuz okul ve sınıf eşyalarının değerini bilmemiz gerekli olur. Köylerde ve şehirlerde aldığımız her şeyde vergi olur. İnsanlar aldığı ekmekten dahi vergi ödeyerek okullarımıza araç ve gereçler gönderiliyor. Ailemizde çalışanların bin bir zorlukla kazandığı paralarla alınmıştır. Bunlardan dolayı onlara kendi eşyamız gibi sahip çıkmamız gereklidir.

Sınıftaki eşyalar her şeyden önce bizim ihtiyacımız olan eşyalardır. Onları özensiz kullanmak öğrenim hakkına saygısızlıktır.Okullar, sadece bizlere değil sayısız yeni nesillere hizmet etmektedir. Okulumuzu bitirdiğimizde yeni arkadaşlar bizden sonra gelecek ve onlar da bizim kullandığımız eşyaları kullanacaktır. Bu nedenle okul eşyalarını, sınıfımızdaki araç ve gereçleri dikkatli kullanmalıyız. Bizden sonra okuyacaklar için önemli bir sorumluluğumuzdur.

Sınıf eşyalarını neden özenli kullanmalıyız? - Yorumlar

YORUMLARINIZI PAYLAŞIN

 

Yapılan Yorumlar

SOSYAL MEDYADA BİZSitemizin sosyal medya hesapları

ÖNE ÇIKAN KATEGORİLER

RASTGELE İÇERİKLER

Okul Öğretmen Öğrenci ile İlgili Bilmeceler Aşk ve Sevgi Daha dün annemizin Tiyatro nedir? Ezan ve kaametin okunuşu nasıldır? İ Harfi ile Başlayan Şehir İsimleri

FACEBOOK'TA BİZ

Online İlkokul

Hoşgeldiniz

Online İlkokul Sanal Alemin İlkokulu - Tüm Hakları Saklıdır