Kahkaha

Bayıldım

Cool

Kızgın

Mahcup

Öğretici

Şaşkın

Suskun

Tatlı

Üzgün

Süper

Plan yapmanın ve planlı yaşamanın faydaları nelerdir?

Ana Sayfa » Eğitim ve öğretim » Plan yapmanın ve planlı yaşamanın faydaları nelerdir?
Plan yapmanın ve planlı yaşamanın faydaları nelerdir?

Plan yapmanın ve planlı yaşamanın faydaları nelerdir?

Ali ile Kerem çok iyi anlaşan iki arkadaştır. O gün öğretmenleri planlı yaşamanın önemini anlattı. Ali, öğretmenini çok iyi dinledi, plan yapmanın önemini fark etti. Kerem ise bunun kendisi için bir vakit kaybı olacağını düşündü ve plan yapmaya gerek duymadı.

Ali, okuldan eve gelince kendine bir plan hazırladı. Bu plana göre derslerine çalıştı. Oyuna daha fazla zamanı kaldı. Okul için gerekli hazırlıklarını da yapıp erkenden uyudu. Ertesi gün uyandığında kendini çok iyi hissetti. Kahvaltısını yapıp neşeyle okula gitti. Kerem ise o gün okula geç kaldı. Çünkü gece geç yattığından sabah uyanamadı. Üstelik görsel sanatlar dersi için gerekli malzemelerini de evde unuttu. Derste etkinliği yapamadığı için çok üzüldü.

Kerem, bu sorununu en iyi arkadaşı Ali ile paylaştı. Onun daha düzenli ve başarılı olmasının sebebi planlı yaşamasıydı. Kerem, plan yapmanın önemini kavradı ve hemen kendine bir plan yapmaya karar verdi.

Gün içerisinde yaptığı iş ve etkinlikleri öncelik ve önem sırasına koydu. Bunlara ne kadar vakit ayırması gerektiğine karar verdi. Annesinden de fikir alarak günlük planını hazırladı. Kerem artık düzenli bir öğrenciydi. Derslerinde daha başarılı oldu. Oyunlarına, ailesine vb. daha fazla zaman ayırabildi.

Plan yapmak, hayatımızı düzene koymak ve hayatta başarılı olmak için önemlidir. Planlarımızı günlük ve haftalık olarak yapabiliriz. Plan yaparken yapmak istediklerimizi öncelik ve önem sırasına koyarız. Yapacaklarımıza
ne kadar zaman ayıracağımızı belirleyerek planımızı hazırlarız. Planımızda dinlenme ve eğlenmeye de zaman ayırmalıyız.

Dünyada ve ülkemizde pek çok insan çeşitli alanlarda planlı çalışarak başarılı olmuştur. Bu örnek kişiler yapacağı işleri önceden planlayıp sıraya koyarlar. Verdiği kararları mutlaka uygular ve kararlı, planlı ve disiplinli çalışarak başarılı olurlar.

Plan yapmanın ve planlı yaşamanın faydaları nelerdir? - Yorumlar

YORUMLARINIZI PAYLAŞIN

 

Yapılan Yorumlar

BENZER İÇERİKLERİlginizi çekebilecek diğer içerikler

Karakulak ile Tomurcuk

Karakulak ile Tomurcuk 20 Ekim 2020

 • Son Yorumlar

 • SOSYAL MEDYADA BİZSitemizin sosyal medya hesapları

  ÖNE ÇIKAN KATEGORİLER

  RASTGELE İÇERİKLER

  İyilik yap denize at balık bilmezse Halik bilir Dünya Kadınlar Günü Nedir? İşbirliğine dayalı öğrenme nedir? Atatürk’ün Gençliğe Hitabe’sinde Geçen Kelimelerin Anlamı 19 Mayıs Atatürk’ü Anma, Genlik ve Spor Bayramı Kutlama Mesajları Monolog

  FACEBOOK'TA BİZ

  Online İlkokul

  Hoşgeldiniz

  Online İlkokul Sanal Alemin İlkokulu - Tüm Hakları Saklıdır