Kahkaha

Bayıldım

Cool

Kızgın

Mahcup

Öğretici

Şaşkın

Suskun

Tatlı

Üzgün

Süper

Peygamberlik

Ana Sayfa » Din ve Ahlak » Peygamberlik
Peygamberlik

Peygamberlik

Peygamberlik nedir? Peygamberlik ne demektir? Peygamberlik kelimesinin anlamı nedir?

Peygamberler, Allah’ın insanlar arasından seçtiği önemli kişilerdir. Allah’ın dinini, emir ve yasaklarını insanlara duyururlar. İman eden ve sâlih amel işleyenleri dünya ve âhirette mükâfatla müjdeler, kâfir olup kötü işler yapanları da azabla korkuturlar.

Kur’ân-ı Kerim’de şöyle buyrulur: “Biz Peygamberleri, ancak rahmetimizin müjdecileri ve azabımızın da habercileri olarak göndeririz”. (el-En’âm, 48)

Peygamberlik; istemekle, çalışmakla, açlık, sıkıntı çekmekle ve çok ibadet yapmakla ele geçmez. Yalnız Allahü teâlâ’nın ihsânı, seçmesi ile olur. İnsanların dünya ve ahiret işlerinin düzgün ve faydalı olması için ve zararlı işlerden korunup, selamete, hidâyete, rahata kavuşmaları için, Peygamberler vasıtası ile dinler gönderilmiştir. Yeni bir şeriat, din getiren Peygambere (Resûl) denir. Yeni bir din getirmeyip, insanları, önceki dine davet eden Peygambere (Nebî) denir. Emirleri tebliğ etmekte ve insanları, Allahü teâlâ’nın dinine çağırmakta, Resûl ile Nebî arasında bir ayrılık yoktur. Peygamberi kabul edip inanan kimseye, o Peygamberin (Ümmeti) denir.

Peygamberler, insanlığın önderleridir. Kulluğun en yüce mertebesinde oldukları; nefsin arzularına uymaktan ve günahkarlıktan uzak bulundukları için, Kur’an’da bize onları örnek almamız, yollarından gitmemiz, kendilerine benzememiz emredilmiştir:

“O Peygamberler, Allah’ın hidayete (doğru yola) eriştirdiği kimselerdir. Sen de onların gittiği yoldan yürü.” (el-En’âm, 90)

“Gerçekten Allah’ın Resulünde, sizin için, Allah’ın rızasını ve âhiret gününü kazanmayı umanlar ve Allah’ı çok zikredenler için, güzel bir örnek vardır.” (el-Ahzâb, 21)

Müslümanların her namazda tekrar ettikleri: “Bizi doğru yola, kendilerine nimet verdiklerinin yoluna ilet” duasındaki “nimet verilenler”in başında, “peygamberler” gelmektedir. Müslümanlar bu dualarıyla, Peygamberleri kendilerine örnek almakta, önder edinmektedirler.

İnsana en iyi rehberlik ve önderliği yine insanın yapacağı açık bir gerçektir. Bu nedenle, peygamberler başka varlıklar içinden değil, insanlar arasından seçilmiştir. Allah’ın, insanlara bir mesaj göndermesi gerektiği, insanların davranışlarında doğru yolu gösterecek, onlara rehberlik edecek ve bu konuda Allah’tan aldığı emirleri onlara tebliğ edecek bir peygamberin lüzumu, yine aklî esaslara dayanılarak Allah’a imandan hemen sonra, peygamberlik müessesesinin gerekliliği ve varlığına iman, aynı ölçüde önemli ve gerekli bir unsur olarak ortaya çıkar. Peygamberlik müessesesinin gerekliliğine ve varlığına inanmayan bir kimse için kitaplara, meleklere ve âhirete inanmak bir değer ifade etmez.

Peygamberlik nedir?

Peygamberlik - Yorumlar

YORUMLARINIZI PAYLAŞIN

 

Yapılan Yorumlar

SOSYAL MEDYADA BİZSitemizin sosyal medya hesapları

ÖNE ÇIKAN KATEGORİLER

RASTGELE İÇERİKLER

Vücudumuz neden değerlidir? 2-8 Kasım Lösemili Çocuklar Haftası nedir? Dinî Hikayeler Y Harfi ile Başlayan Deyimler ve Anlamları Adam adamdan korkmaz, utanır hatır sayar ne demektir? Eğitim Öğretim Okul Şiirleri

FACEBOOK'TA BİZ

Online İlkokul

Hoşgeldiniz

Online İlkokul - Tüm Hakları Saklıdır