Kahkaha

Bayıldım

Cool

Kızgın

Mahcup

Öğretici

Şaşkın

Suskun

Tatlı

Üzgün

Süper

Papatya ve gelincik

Ana Sayfa » Bitkiler » Papatya ve gelincik
Papatya ve gelincik

Papatya ve gelincik

Papatyaları, nisandan eylüle kadar görebilirsiniz. Papatyalar, genellikle yalnızca bir yıl yaşar. Çiçeklerinin ve yapraklarının belirgin bir biçimi vardır. Bu sayede onları tanımak çok kolaydır. Yaprakları ince dallı, çiçekleri beyaz, orta kısmı da sarı renklidir. Üstelik papatyalar günebakan, yani ayçiçeğiyle de akrabadır. Papatyalar, özelikle ilk açmaya başladıkları zaman çok güzel kokarlar.

Gelincikler, papatyalardan çok daha farklı kokarlar. Kendine özgü, keskin bir kokuları vardır. Gelinciklerin güzel kokusu ve renkleri birçok böceği onlara çeker. Arılar da gelinciklerden çiçek tozu toplarlar. Koklarken çok yaklaşırsanız, çiçek tozları siz farkında olmadan burnunuza bulaşabilir. Çiçek tozlarını böceklere bulaştırarak diğer gelinciklere ulaştırmak isteyen bu çiçekler burnunuzu böcek sanabilir.

Gelincikleri kırmızı renkli bilirsiniz değil mi? Doğru: Gelinciklerin çoğu kırmızıdır. Çok yaygın olmasa da beyaz, pembe, sarı, turuncu, mavi ve eflatun renkli gelincikler de vardır. Türkiye’de kırmızı ve turuncu gelincik daha çok görülür. Şanslıysanız sarı gelincik de bulabilirsiniz.

Burcu Meltem ARIK

Papatya ve gelincik - Yorumlar

YORUMLARINIZI PAYLAŞIN

 

Yapılan Yorumlar

BENZER İÇERİKLERİlginizi çekebilecek diğer içerikler

 • Son Yorumlar

 • SOSYAL MEDYADA BİZSitemizin sosyal medya hesapları

  ÖNE ÇIKAN KATEGORİLER

  RASTGELE İÇERİKLER

  C Harfi ile Başlayan Kelimeler ve Kavramlar Sağlık Alanında Kullanılan Teknolojik Ürünler Ç Harfi ile Başlayan Kelimeler Atasözleri Tohumlar fidana, Fidanlar ağaca, Tevekkül

  FACEBOOK'TA BİZ

  Online İlkokul

  Hoşgeldiniz

  Online İlkokul Sanal Alemin İlkokulu - Tüm Hakları Saklıdır