Kahkaha

Bayıldım

Cool

Kızgın

Mahcup

Öğretici

Şaşkın

Suskun

Tatlı

Üzgün

Süper

Ortak kullanım alanlarında uymanız gereken kurallar nelerdir?

Ana Sayfa » Eğitim ve öğretim » Ortak kullanım alanlarında uymanız gereken kurallar nelerdir?
Ortak kullanım alanlarında uymanız gereken kurallar nelerdir?

Ortak kullanım alanlarında uymamız gereken kurallar nelerdir?

Yaşadığımız çevrede toplu kullanım alanları vardır.

Babası, Tuna’ ya hafta sonu birlikte futbol maçı izlemeye gideceklerini söyledi. Tuna, heyecanla hafta sonunu bekledi. Nihayet beklenen gün gelmişti. Tuna ve babası, sabah erkenden uyanıp kahvaltı yaptılar. Babası, stadyuma
otobüs ile gideceklerini söyledi. Tuna, daha önce okul servisi dışında toplu taşıma aracına binmemişti. Önce otobüs durağına geldiler ve orada beklemeye başladılar. Durakta başka insanlar da vardı. Otobüste babası yaşlı bir amcaya yerini verdi. Babasının bu davranışı Tuna’nın hoşuna gitmişti.

Nihayet stadyuma geldiler. Sırayla içeri girmeleri gerekiyordu. Birbirini itenler ve bağrışanlar vardı. Tuna, gördükleri karşısında şaşkındı.

İçeri girdiklerinde koltukların kırılmış, duvarların karalanmış olduğunu görünce futbol izleme sevinci azaldı. Bazı insanlar, ortak kullandıkları alanlara zarar vermişti. Tuna sessizce maçı izledi. Eve döndüklerinde babası ile bu konuyu konuştu. Bundan böyle ortak kullanım alanlarına zarar verenleri uyarmaya karar verdi.

Okullar, spor salonları, parklar, hastaneler, piknik alanları, ormanlar, kütüphaneler vb. gün içerisinde birçok kişinin
yararlandığı toplu kullanım alanlarıdır. Bunların yanı sıra toplu taşıma araçlarını, otobüs duraklarını da ortak kullanırız.

Bu alanları kurallara uygun, temiz kullanmalıyız. Ortak kullanım alanlarına ve toplu taşıma araçlarına zarar vermemeli ve zarar verenleri uyarmalıyız. Okul, hastane, kütüphane gibi yerlerdeki araç ve gereçleri de özenli kullanmalı, korumalıyız.

Örneğin belediye otobüsleri, okul servisleri birlikte kullandığımız araçlardır. Bunların zarar görmesi hâlinde ülkemiz ekonomisi de zarar görür. Ayrıca kütüphaneden ödünç aldığımız kitapları yıpratmamalı ve zamanında iade etmeliyiz. Böylece başkaları da bu kitaplardan yararlanabilir.

Oyun alanları, çocuk parkları da ortak kullandığımız alanlardır. Buralardaki salıncak, tahterevalli, kaydırak vb. araç ve gereçleri özenli kullanmalıyız. Bunlara zarar verenleri uyarmalıyız.

Yaşadığımız çevrede toplu kullanım alanları nerelerdir?

Belediye otobüsleri

Cami

Hastaneler

Kütüphaneler

Okul servisleri

Okullar

Ormanlar

Otobüs

Otobüs Durağı

Oyun Alanı

Piknik alanları

Spor salonları

Stadyum

Parklar

Ortak kullanım alanlarında uymanız gereken kurallar nelerdir? - Yorumlar

YORUMLARINIZI PAYLAŞIN

 

Yapılan Yorumlar

SOSYAL MEDYADA BİZSitemizin sosyal medya hesapları

ÖNE ÇIKAN KATEGORİLER

RASTGELE İÇERİKLER

Fen Bilimleri Dersi ile İlgili Sorular ve Cevaplar İstek Kanserle ilgili sözler ve sloganlar Efsaneler Geometrik Cisimler ve Özellikleri nelerdir? Kan Dolaşımı Sırasında Meydana Gelen Olaylar

FACEBOOK'TA BİZ

Online İlkokul

Hoşgeldiniz

Online İlkokul Sanal Alemin İlkokulu - Tüm Hakları Saklıdır