Kahkaha

Bayıldım

Cool

Kızgın

Mahcup

Öğretici

Şaşkın

Suskun

Tatlı

Üzgün

Süper

Ortak kullanım alanlarında uymanız gereken kurallar nelerdir?

Ana Sayfa » Eğitim ve öğretim » Ortak kullanım alanlarında uymanız gereken kurallar nelerdir?
Ortak kullanım alanlarında uymanız gereken kurallar nelerdir?

Ortak kullanım alanlarında uymamız gereken kurallar nelerdir?

Yaşadığımız çevrede toplu kullanım alanları vardır.

Babası, Tuna’ ya hafta sonu birlikte futbol maçı izlemeye gideceklerini söyledi. Tuna, heyecanla hafta sonunu bekledi. Nihayet beklenen gün gelmişti. Tuna ve babası, sabah erkenden uyanıp kahvaltı yaptılar. Babası, stadyuma
otobüs ile gideceklerini söyledi. Tuna, daha önce okul servisi dışında toplu taşıma aracına binmemişti. Önce otobüs durağına geldiler ve orada beklemeye başladılar. Durakta başka insanlar da vardı. Otobüste babası yaşlı bir amcaya yerini verdi. Babasının bu davranışı Tuna’nın hoşuna gitmişti.

Nihayet stadyuma geldiler. Sırayla içeri girmeleri gerekiyordu. Birbirini itenler ve bağrışanlar vardı. Tuna, gördükleri karşısında şaşkındı.

İçeri girdiklerinde koltukların kırılmış, duvarların karalanmış olduğunu görünce futbol izleme sevinci azaldı. Bazı insanlar, ortak kullandıkları alanlara zarar vermişti. Tuna sessizce maçı izledi. Eve döndüklerinde babası ile bu konuyu konuştu. Bundan böyle ortak kullanım alanlarına zarar verenleri uyarmaya karar verdi.

Okullar, spor salonları, parklar, hastaneler, piknik alanları, ormanlar, kütüphaneler vb. gün içerisinde birçok kişinin
yararlandığı toplu kullanım alanlarıdır. Bunların yanı sıra toplu taşıma araçlarını, otobüs duraklarını da ortak kullanırız.

Bu alanları kurallara uygun, temiz kullanmalıyız. Ortak kullanım alanlarına ve toplu taşıma araçlarına zarar vermemeli ve zarar verenleri uyarmalıyız. Okul, hastane, kütüphane gibi yerlerdeki araç ve gereçleri de özenli kullanmalı, korumalıyız.

Örneğin belediye otobüsleri, okul servisleri birlikte kullandığımız araçlardır. Bunların zarar görmesi hâlinde ülkemiz ekonomisi de zarar görür. Ayrıca kütüphaneden ödünç aldığımız kitapları yıpratmamalı ve zamanında iade etmeliyiz. Böylece başkaları da bu kitaplardan yararlanabilir.

Oyun alanları, çocuk parkları da ortak kullandığımız alanlardır. Buralardaki salıncak, tahterevalli, kaydırak vb. araç ve gereçleri özenli kullanmalıyız. Bunlara zarar verenleri uyarmalıyız.

Ortak kullanım alanlarında uymanız gereken kurallar nelerdir? - Yorumlar

YORUMLARINIZI PAYLAŞIN

 

Yapılan Yorumlar

BENZER İÇERİKLERİlginizi çekebilecek diğer içerikler

Fatma Aliye

Fatma Aliye 11 Temmuz 2020

 • Son Yorumlar

 • SOSYAL MEDYADA BİZSitemizin sosyal medya hesapları

  ÖNE ÇIKAN KATEGORİLER

  RASTGELE İÇERİKLER

  Lokman Hekim’in oğluna nasihati 15 Temmuz Demokrasi ve Millî Birlik Günü nedir? Şaka kaldırmak deyiminin anlamı nedir? S harfi ile başlayan zıt anlamlı kelimeler Güneş’e Bakarak Yönümüzü nasıl bulabiliriz? L Harfi ile Başlayan Atasözleri ve Anlamları

  FACEBOOK'TA BİZ

  Online İlkokul

  Hoşgeldiniz

  Online İlkokul Sanal Alemin İlkokulu - Tüm Hakları Saklıdır