Kahkaha

Bayıldım

Cool

Kızgın

Mahcup

Öğretici

Şaşkın

Suskun

Tatlı

Üzgün

Süper

Ortak kullanım alanlarında temizlik ve hijyen konusunda neler yapmalıyız?

Ana Sayfa » Din ve Ahlak » Ortak kullanım alanlarında temizlik ve hijyen konusunda neler yapmalıyız?
Ortak kullanım alanlarında temizlik ve hijyen konusunda neler yapmalıyız?

Ortak kullanım alanlarında temizlik ve hijyen konusunda neler yapmalıyız?

Okulu, toplu taşıma araçlarını, sinema ve tiyatro salonlarını, çocuk parklarını, alışveriş merkezlerini, sokak ve caddeleri diğer insanlarla birlikte kullanırız. Evimizin dışında diğer insanlarla birlikte kullandığımız alanlara ortak kullanım alanları denir. Buralarda hem kendi sağlığımızı hem de toplum sağlığını korumak için temizlik ve hijyen kurallarına dikkat etmeliyiz.

Çöplerimizi çöp kutularına atmalıyız. Bu davranışı alışkanlık hâline getirmeliyiz. Nasıl evimizi temiz tutuyorsak ortak kullanım alanlarının da temizliğine dikkat etmeliyiz. Çöplerin çok olduğu alanlarda hastalık yapan mikropların bulunabileceğini unutmamalıyız.

Tuvaletlerde temizlik ve hijyen kurallarına dikkat etmeliyiz. Tuvaleti kullandıktan sonra ellerimizi sabunlu su ile yıkamalıyız.

Tuvaleti kullandıktan sonra sifona basmalıyız. Ortak kullanılan tuvaletleri temiz bırakmalıyız. Kullandığımız tuvalet kâğıdı ve kâğıt havluları çöp kutusuna atmalıyız.

Hastalık durumunda bir aile büyüğümüzle birlikte doktora gitmeliyiz. Doktor tavsiye etmiş ise maske takmaktan çekinmemeliyiz.

Böyle durumlarda insanların yoğun olarak bulunduğu okul, sinema, tiyatro ve toplu taşıma araçlarını kullanırken mutlaka maske kullanmalıyız.

Ağız ve burnumuza maske takarak bizdeki hastalığın diğer insanlara bulaşmasını engelleyebiliriz.

Ortak kullanım alanlarından biri olan sınıfımızı da temiz tutmalıyız. Sınıfımızı teneffüslerde havalandırmalıyız. Çöplerimizi çöp kutusuna atmalıyız.

Hijyen, sağlığımızı korumak için alınan temizlik önlemleridir. Her zaman ve her yerde temizlik ve hijyene dikkat etmeliyiz. Bunun için çöplerimizi çöp kutusuna atmalıyız. Ellerimizi sık sık sabunlamalıyız. Nezle, grip gibi bulaşıcı hastalıklarda maske takarsak çevremizdeki insanları bu hastalıklardan koruyabiliriz. Öksürürken veya hapşırırken kâğıt mendil kullanmalıyız. Hapşırdıktan sonra ellerimizi yıkamalıyız.

Ortak kullanım alanlarında temizlik ve hijyen konusunda neler yapmalıyız? - Yorumlar

YORUMLARINIZI PAYLAŞIN

 

Yapılan Yorumlar

 • Son Yorumlar

 • SOSYAL MEDYADA BİZSitemizin sosyal medya hesapları

  ÖNE ÇIKAN KATEGORİLER

  RASTGELE İÇERİKLER

  Ağır ol, batman gelesin Sınıf içi etkinlikler uygulanırken nasıl hareket edilmelidir? Duygu ve düşüncelere saygı nedir? Adamın iyisi alış verişte belli olur Sağlıklı Giyinmek ile ilgili konular İhtiyar bir adam çok hastaydı. Oğullarını …

  FACEBOOK'TA BİZ

  Online İlkokul

  Hoşgeldiniz

  Online İlkokul Sanal Alemin İlkokulu - Tüm Hakları Saklıdır