Kahkaha

Bayıldım

Cool

Kızgın

Mahcup

Öğretici

Şaşkın

Suskun

Tatlı

Üzgün

Süper

Orman Haftası Nedir?

Ana Sayfa » Belirli Günler ve Haftalar » Orman Haftası Nedir?
Orman Haftası Nedir?

Orman Haftası Nedir?

İnsanlara ormanların önemini öğretmek amacıyla 21-26 Mart tarihleri arası Orman Haftası olarak kutlanır. Orman Haftasını kutlamanın amacı, ormanlarımızı korumaya yönelik bilinç ve orman sevgisini aşılamaktır.

21 Mart, Güney yarım kürede sonbahar, Kuzey yarım kürede ilkbaharın başlangıç günüdür. Bu nedenle 1971’de Avrupa Tarım Birliği ve Birleşmiş Milletler Gıda Tarım Örgütü bu günü “Dünya Ormancılık Günü” olarak kabul etmiştir. Ülkemizde de her yıl 21-26 Mart “Orman Haftası” olarak kutlanır. Okullarımızda ormanın yararları anlatılır ve okulları ağaçlandırma çalışmaları yapılır.

Ormanın önemi nedir?

Ormanların doğaya ve ekonomiye katkıları büyüktür. Solunumda sağlıklı ve bol oksijenli nefes almamızı sağlayan ormanlar Dünya’nın akciğerleridir. Yarınlarımıza güvenle bakmamızı sağlayan ormanlarımız, ülkemizin nabzını tutan zenginlik kaynaklarımızdandır.

Ormanlar bir ülkenin en büyük zenginlik kaynağıdır. Okuduğumuz kitap, yazdığımız defter, kullandığımız kalem, oturduğumuz sandalye, yemek yediğimiz masa ve saymakla bitiremeyeceğimiz birçok ihtiyacımızı ormandan karşılarız. Ormanda binlerce bitki ve hayvan yaşar. Soluduğumuz havadaki oksijen, ormandaki ağaçlar tarafından üretilir.

Ormanları korumak hepimizin görevidir. Bunun için ağaç dikmeli ve orman yangınlarını önlemeliyiz.

Ormanları niçin korumalıyız?

Herkesin gayreti ile ormanların korunması mümkün olacaktır. Havayı temizleyen, yağmurları toplayan, doğanın döngüsünü yerine getirmesini sağlayan en önemli kaynaklarımızdan biridir ormanlarımız. Ormanlar ve ağaçlar toprağın nemli kalmasını sağlar ve toprağın verimini artırır. Ormanların sık ağaçları ve toprağı sımsıkı tutan kökleri toprak kayması gibi bir çok doğa olayına engel olur, sel gibi felaketlerin önüne geçip set olur. Yaşamsal faaliyetlerimizi sağlıklı sürdürebilmemiz için ormanlar aktif olarak korunmaya devam edilmelidir.

Orman Haftası Nedir? - Yorumlar

YORUMLARINIZI PAYLAŞIN

 

Yapılan Yorumlar

BENZER İÇERİKLERİlginizi çekebilecek diğer içerikler

Pervane yapma etkinliği

Pervane yapma etkinliği 30 Ağustos 2020

 • Son Yorumlar

 • SOSYAL MEDYADA BİZSitemizin sosyal medya hesapları

  ÖNE ÇIKAN KATEGORİLER

  RASTGELE İÇERİKLER

  Tasarruf akrostiş şiiri Mehmet KARAKOYUN İnsanın adı çıkmaktansa canı çıkması yeğdir Hatasız kul olmaz Becerilerimiz ve yeteneklerimiz nelerdir? Atasözlerinin Hayatımızdaki Yeri ve Önemi Nedir? Sesleri duymamızı sağlayan nedir?

  FACEBOOK'TA BİZ

  Online İlkokul

  Hoşgeldiniz

  Online İlkokul Sanal Alemin İlkokulu - Tüm Hakları Saklıdır