Kahkaha

Bayıldım

Cool

Kızgın

Mahcup

Öğretici

Şaşkın

Suskun

Tatlı

Üzgün

Süper

Orman Haftası Nedir?

Ana Sayfa » Belirli Günler ve Haftalar » Orman Haftası Nedir?
Orman Haftası Nedir?

Orman Haftası Nedir?

İnsanlara ormanların önemini öğretmek amacıyla 21-26 Mart tarihleri arası Orman Haftası olarak kutlanır. Orman Haftasını kutlamanın amacı, ormanlarımızı korumaya yönelik bilinç ve orman sevgisini aşılamaktır.

21 Mart, Güney yarım kürede sonbahar, Kuzey yarım kürede ilkbaharın başlangıç günüdür. Bu nedenle 1971’de Avrupa Tarım Birliği ve Birleşmiş Milletler Gıda Tarım Örgütü bu günü “Dünya Ormancılık Günü” olarak kabul etmiştir. Ülkemizde de her yıl 21-26 Mart “Orman Haftası” olarak kutlanır.

Ormanın önemi nedir?

Ormanların doğaya ve ekonomiye katkıları büyüktür. Solunumda sağlıklı ve bol oksijenli nefes almamızı sağlayan ormanlar Dünya’nın akciğerleridir. Yarınlarımıza güvenle bakmamızı sağlayan ormanlarımız, ülkemizin nabzını tutan zenginlik kaynaklarımızdandır.

Ormanları niçin korumalıyız?

Herkesin gayreti ile ormanların korunması mümkün olacaktır. Havayı temizleyen, yağmurları toplayan, doğanın döngüsünü yerine getirmesini sağlayan en önemli kaynaklarımızdan biridir ormanlarımız. Ormanlar ve ağaçlar toprağın nemli kalmasını sağlar ve toprağın verimini artırır. Ormanların sık ağaçları ve toprağı sımsıkı tutan kökleri toprak kayması gibi bir çok doğa olayına engel olur, sel gibi felaketlerin önüne geçip set olur. Yaşamsal faaliyetlerimizi sağlıklı sürdürebilmemiz için ormanlar aktif olarak korunmaya devam edilmelidir.

Orman Haftası Nedir? - Yorumlar

YORUMLARINIZI PAYLAŞIN

 

Yapılan Yorumlar

SOSYAL MEDYADA BİZSitemizin sosyal medya hesapları

ÖNE ÇIKAN KATEGORİLER

RASTGELE İÇERİKLER

Tarık Akan kimdir? Atatürk’ün hayatı ile ilgili anılar Alfabetik şehir isimleri Acı söz adamı dininden, tatlı söz yılanı ininden çıkarır atasözünün anlamı nedir? Hatmi Çiçeği Kaz gelecek yerden tavuk esirgenmez

FACEBOOK'TA BİZ

Online İlkokul

Hoşgeldiniz

Online İlkokul - Tüm Hakları Saklıdır