Kahkaha

Bayıldım

Cool

Kızgın

Mahcup

Öğretici

Şaşkın

Suskun

Tatlı

Üzgün

Süper

Öküz öldü ortaklık bozuldu deyiminin anlamı nedir?

Ana Sayfa » Deyimler » Öküz öldü ortaklık bozuldu deyiminin anlamı nedir?
Öküz öldü ortaklık bozuldu deyiminin anlamı nedir?

Öküz öldü ortaklık bozuldu deyiminin anlamı nedir?

Öküz Öldü Ortaklık Bozuldu Deyiminin Anlamı ve Açıklaması

Öküz öldü ortaklık bozuldu ne demektir?

Öküz öldü ortaklık bozuldu:

İki taraf arasındaki yakınlık ve iş birliğinin sebebi olan şeyin ortadan kalkması ile tarafların ayrılması. Aradaki yakınlık dayanağının kalkması ve herhangi bir yakınlığın da kalmaması.

Öküz öldü ortaklık bozuldu deyiminin hikayesi nedir?

Fakir bir köylünün toprak sürdüğü öküzler­den biri ölmüş. Köylü ne yapacağını şaşırmış. Hiç istemeye istemeye şehirdeki huysuzluğuyla tanınan toprak ağasına gidip bir öküz alacak kadar para istemiş. Toprak ağası kırk dereden su getirmiş. En sonunda öküz parasını vermeye razı olmuş ama dünya kadar da şart koşmuş zavallı adamcağıza.

“Öküzün parası ayrı, onu taksit taksit öde­yeceksin. Ama bu süre içinde benim de tarla­mı süreceksin, ağılıma akacaksın, harmanda yardım edeceksin. Yoksa çeker alırım elinden hayvanı” demiş. Köylü çaresiz kabul etmiş. Ağanın verdiği parayla bir öküz alıp işe koyulmuş. Lâkin bir yandan kendi işi, bir yandan ağanın işi derken canı çıkmış adamcağızın. Ağa da her fırsatta öküzün parasını köylünün başına kakar, olma­dık işler yıkarmış garibana.

Gel zaman git zaman, öküz bu kadar ağır işe dayanamayıp ölmüş. Ama ağa eskisi gibi köylüye angarya işler yıkmaya devam etmek istemiş. Fakat köylünün sabrı çoktan taşmış. “Kusura bakma ağam,” demiş, “öküz öldü, ortaklık bozuldu.” İşte böyle, kişiler arasındaki ortaklık, işbir­liği, akrabalık gibi ilişkilerin oluşmasına neden olan sebebin ortadan kalması ile bu bağların bozulduğu durumlar için kullanılır bu deyim.

Öküz öldü ortaklık bozuldu deyimi ile ilgili örnek cümleler:

Böyle olmasını kimse istemez; ama öküz öldü, ortaklık bozuldu.

Öküz öldü ortaklık bozuldu deyiminin anlamı

Öküz öldü ortaklık bozuldu deyiminin anlamı nedir? - Yorumlar

YORUMLARINIZI PAYLAŞIN

 

Yapılan Yorumlar

BENZER İÇERİKLERİlginizi çekebilecek diğer içerikler

Yol gözlemek

Yol gözlemek 04 Ekim 2018

SOSYAL MEDYADA BİZSitemizin sosyal medya hesapları

ÖNE ÇIKAN KATEGORİLER

RASTGELE İÇERİKLER

N Harfi ile Başlayan Eş Anlamlı (Anlamdaş) Kelimeler Okula geliş gidişlerinizde karşılaştığınız insanlarla etkileşimde bulunurken nasıl davranmanız gerekir? Ç Harfi ile Başlayan Atasözleri ve Anlamları Nokta nedir? Nerelerde kullanılır? Jean Jacques Rousseau Kimdir? Alfabetik Eş sesli kelimeler

FACEBOOK'TA BİZ

TemaFabrika

Hoşgeldiniz

Online İlkokul - Tüm Hakları Saklıdır