Kahkaha

Bayıldım

Cool

Kızgın

Mahcup

Öğretici

Şaşkın

Suskun

Tatlı

Üzgün

Süper

Öğretmenler Günü nedir?

Ana Sayfa » Belirli Günler ve Haftalar » Öğretmenler Günü nedir?
Öğretmenler Günü nedir?

Öğretmenler Günü nedir?

Öğretmenler Günü Nasıl Ortaya Çıktı?

Öğretmenler Günü Hakkında Bilgi

Türkiye’de öğretmenin toplumdaki değer ve önemini anlatmak için 1981 yılından beri her yıl 24 Kasım okullarımızda “Öğretmenler Günü” olarak kutlanır. Öğretmenler Günü olarak kutlanır.

24 Kasım 1928, Türkiye Cumhuriyeti devletinin kurucusu Mustafa Kemal Atatürk’ün “Millet Mektepleri’nin Başöğretmenliği”ni kabul ettiği gündür. Bakanlar Kurulu, Mustafa Kemal Atatürk’e “Millet Mektepleri Başöğretmenliği” unvanını 11 Kasım 1928’de yaptığı toplantıda vermiş ve bu unvan, 24 Kasım’da Millet Mektepleri Talimatnamesi’nin yayımlanması ile resmileşmişti.

Atatürk’ün 100. doğum yıl dönümü olan 1981 yılında onun “başöğretmen” oluşunun yıl dönümlerinde ülke çapında Öğretmenler Günü kutlanmasına karar verildi. Öğretmenler Günü ile ilgili kutlamalar, 26 Kasım 1992’de Resmi Gazete’de yayınlanarak yürürlüğe giren Öğretmenler Günü Kutlama Yönetmeliği çerçevesinde gerçekleşir.

Bize sevgiyle yaklaşan öğretmenlerimiz sayesinde okuma ve yazmayı öğreniriz. Çeşitli bilgi ve becerileri öğretmenlerimizin verdiği eğitimle kazanırız. Toplumun ihtiyaç duyduğu doktoru, mühendisi, subayı, pilotu
vb.ni okullarda öğretmenlerimiz yetiştirir.

Bu kutlu günde öğretmenlerimizin değerini ve topluma yararlarını hatırlamalıyız. Onların bize verdiği emekleri boşa çıkarmamak için gayret göstermeliyiz.

Bilmeliyiz ki çalışkan, dürüst, vatanını ve milletini seven, iyi insanlar olmamız; öğretmenlerimiz için en güzel armağandır.

Öğretmenler Günü nedir? - Yorumlar

YORUMLARINIZI PAYLAŞIN

 

Yapılan Yorumlar

 • Son Yorumlar

 • SOSYAL MEDYADA BİZSitemizin sosyal medya hesapları

  ÖNE ÇIKAN KATEGORİLER

  RASTGELE İÇERİKLER

  Yönler nelerdir? Yönümüzü nasıl buluruz? Üzüntü Tohumlar fidana, Fidanlar ağaca, Sebze ve meyve yetiştiriciliği nerelerde yapılır? Vücutta bulunan sistemler Alfabetik Eş sesli kelimeler

  FACEBOOK'TA BİZ

  Online İlkokul

  Hoşgeldiniz

  Online İlkokul Sanal Alemin İlkokulu - Tüm Hakları Saklıdır