Kahkaha

Bayıldım

Cool

Kızgın

Mahcup

Öğretici

Şaşkın

Suskun

Tatlı

Üzgün

Süper

Nasrettin Hoca Kimdir?

Ana Sayfa » Fıkralar » Nasrettin Hoca Kimdir?
Nasrettin Hoca Kimdir?

Nasrettin Hoca Kimdir?

Nasrettin Hoca’nın Kısaca Hayatı

Sivrihisar’ın Hortu yöresinde doğdu. Babası Hortu köyü imamı Abdullah Efendi, annesi aynı köyden Sıdıka Hatun’dur. Önce Sivrihisar’da medrese öğrenimi gördü, babasının ölümü üzerine Hortu’ya dönerek köy imamı oldu. 1237’de Akşehir’e yerleşerek, Seyyid Mahmud Hayrani ve Seyyid Hacı İbrahim’in derslerini dinledi, İslam diniyle ilgili çalışmalarını sürdürdü. Bir söylentiye göre medresede ders okuttu, kadılık görevinde bulundu. Bu görevlerinden dolayı kendisine Nasuriddin Hâce adı verilmiş, sonradan bu ad Nasreddin Hoca biçimini almıştır.

Nasreddin Hoca 1284 yılında islam diniyle ilgili çalışmalarını sürdürdüğü Akşehir’de hayata gözlerini kapatmıştır.

Nasreddin Hoca’nın hayatı ile ilgili bilgiler toplumun onu aşırı sevmesinden dolayı kulaktan kulağa gezmiş, hayatı ile ilgili bilgiler ve onun yaşadıkları söylentilerle karışmış, yer yer olağanüstü nitelikler kazanmıştır. Bu nedenle Nasreddin Hoca’nın hayatıyla ilgili araştırma yaptığımızda bazı abartılı bilgilere rastlıyoruz. Bu bilgilerin doğru olduğu kesinlikle söylenemez.

Bu söylentiler arasında, onun Selçuklu sultanlarıyla tanıştığı, Mevlânâ Celâleddin ile yakınlık kurduğu, kendisinden en az yetmiş yıl sonra yaşayan Timur’la konuştuğu, birkaç yerde birden göründüğü bile vardır.

Büyük Türk halk bilgelerinden olan Nasreddin Hoca halk dilinde, duygu ve inceliği içeren, gülmece türünün öncüsü olmuştur.

Nasrettin Hoca Kimdir? - Yorumlar

YORUMLARINIZI PAYLAŞIN

 

Yapılan Yorumlar

BENZER İÇERİKLERİlginizi çekebilecek diğer içerikler

Yörük Ali Efe kimdir?

Yörük Ali Efe kimdir? 29 Nisan 2020

 • Son Yorumlar

 • SOSYAL MEDYADA BİZSitemizin sosyal medya hesapları

  ÖNE ÇIKAN KATEGORİLER

  RASTGELE İÇERİKLER

  Önce yüzme öğrendim, Yarıştım havuzlarda, Karaciğer ve Önemi Kara yolundan karşıya geçerken nelere dikkat etmeliyiz? Dini Şiirler Sağlık bilgisi ile ilgili doğru ve faydalı bilgiler Unutulmuş, birer birer, Eski dostlar, eski dostlar,

  FACEBOOK'TA BİZ

  Online İlkokul

  Hoşgeldiniz

  Online İlkokul Sanal Alemin İlkokulu - Tüm Hakları Saklıdır