Kahkaha

Bayıldım

Cool

Kızgın

Mahcup

Öğretici

Şaşkın

Suskun

Tatlı

Üzgün

Süper

Mecaz Anlam

Mecaz Anlam

Mecaz Anlam

Mecaz anlam nedir? Mecaz anlam ne demektir?

Mecaz (Değişmece) Anlam

Sözcüğün gerçek anlamının dışında kullanılmasıyla kazandığı anlamına mecaz anlam denir. Sözcükler, ancak cümle ya da deyimlerin içerisinde mecaz anlam kazanır.

Bir sözcüğün gerçek anlamının dışında, başka bir anlamı karşılayacak şekilde, daha çok soyut olarak kullanılmasına mecaz anlam denir.

Bir ilgi veya benzetme sonucu gerçek anlamından başka anlamda kullanılan söze mecaz, oluşan anlama da mecaz anlam denir.

Bir sözcüğün gerçek anlamından bütünüyle uzaklaşarak kazandığı yeni anlama mecaz anlam denir. Başka bir ifadeyle bir kelimenin, gerçek anlamı dışında, başka bir kelimenin yerine kullanılması sonucu ortaya çıkan anlama mecaz anlam denir. Mecazi anlatım ile anlamı renklendirmek ve kuvvetlendirmek esastır. Mecaz anlamda iki kelime bir yönüyle benzerlik ilgisi kurularak birbirine benzetilmiştir.

Mecaz, anlatımı daha etkili kılmak ve söze canlılık kazandırmak amacıyla yapılır. Mecaz, söze güzellik, güçlülük, canlılık, zerafet, derinlik ve genişlik vermek için kullanılır.

Mecaz anlam, söze güzellik, canlılık ve güç vermek amacıyla kullanılır. Dillerin zenginliği, sözcüklerin sayısıyla değil, bu sözcüklerin herkesin bildiği ortak anlamının dışında kullanılabilmesi ile ölçülür.

Sözcüğün temel, yan ve mecaz anlamları birbirine karıştırılmamalıdır. Sözcüğün temel anlamıyla yan anlamı arasında anlamsal bir ilgi, benzerlik varken; temel anlamla mecaz anlam arasında, anlamsal hiçbir ilgi yoktur.

Mecaz anlam ile ilgili örnekler nelerdir?

Bu sınavı kazanamazsan yandın.
Senin aşkın da beni kuruttu be güzelim.
Bana hediye alman çok ince bir davranıştı.
Yaşadığımız bunca karanlık günlerden sonra aydınlık günler bizi bekliyor.
Arkadaş, bu kız seninle oynuyor.
Seni görünce ağız değiştirdi.

Mecaz anlam nedir?

Mecaz Anlam - Yorumlar

YORUMLARINIZI PAYLAŞIN

 

Yapılan Yorumlar

BENZER İÇERİKLERİlginizi çekebilecek diğer içerikler

SOSYAL MEDYADA BİZSitemizin sosyal medya hesapları

ÖNE ÇIKAN KATEGORİLER

RASTGELE İÇERİKLER

İstiklâl Marşı Niçin İbadet Ederiz? Okul ve sınıf eşyalarını kullanırken nelere dikkat etmeliyiz? G Harfi ile Başlayan Şehir İsimleri B Harfi ile Başlayan Atasözleri ve Anlamları Vücudumuz kaç bölümden oluşur?

FACEBOOK'TA BİZ

Online İlkokul

Hoşgeldiniz

Online İlkokul - Tüm Hakları Saklıdır