Kahkaha

Bayıldım

Cool

Kızgın

Mahcup

Öğretici

Şaşkın

Suskun

Tatlı

Üzgün

Süper

Maddenin halleri nelerdir?

Ana Sayfa » Fen ve Teknoloji » Maddenin halleri nelerdir?
Maddenin halleri nelerdir?

Maddenin halleri nelerdir?

– Bu hafta sonu hava güneşliydi. Bunu gören babam “Haydi hazırlanın. Ailece pikniğe gidiyoruz.” dedi. Hepimiz çok sevindik. Piknik alanına vardığımızda boş bir masa bulup oturduk. Annemin yaptığı gözlemeyi yedik ve ayran içtik. Yemekten sonra kardeşimle beraber top oynadık. Bir süre sonra topun havası indi. Biz de ip atladık. Oyunumuz bittikten sonra annem, babam, kardeşim ve ben ayaklarımızı şırıl şırıl akan dereye sokarak serinledik. Ailemi çok seviyorum.

Sert, esnek, pürüzlü, pürüzsüz gibi ifadeler maddelerin niteliğini belirtir. Maddelerin özelliklerinden bahsederken hâl ifadesi de kullanılır. Maddelerin doğada katı, sıvı ve gaz olmak üzere üç hâli vardır.

Masa, sıra, taş, kalem, silgi, elma ve giydiğimiz kıyafetler katı hâldeki maddelere örnektir.

Su, süt, ayran, meyve suyu, benzin ve zeytinyağı sıvı hâldeki maddelere örnektir.

Elinize bir karton parçası alıp yüzünüze doğru salladığınızda yüzünüzde bir serinlik hissedersiniz. Bu serinliği hissetmenizin sebebi yüzünüze gelen havadır. Hava, gaz hâlinde olan maddelere örnektir.

Isıtılan bir çaydanlığın ağzından çıkan su buharı, gaz maddelere örnektir.

Uçan balonların içinde genellikle helyum adı verilen bir gaz bulunur. Uçan balonların havada yükselmesini sağlayan bu gazdır.

Maddenin halleri nelerdir? - Yorumlar

YORUMLARINIZI PAYLAŞIN

 

Yapılan Yorumlar

 • Son Yorumlar

 • SOSYAL MEDYADA BİZSitemizin sosyal medya hesapları

  ÖNE ÇIKAN KATEGORİLER

  RASTGELE İÇERİKLER

  Trafikte güvenli yolların özellikleri nelerdir, neden güvenli yolları tercih etmeliyiz? 18 Mart Çanakkale Zaferi Tadı damağında kalmak Yolculuk yaparken uymamız gereken kurallar nelerdir? Oyunlarımız Akrostiş Şiiri Kendinizi tanıtırken neler söylersiniz?

  FACEBOOK'TA BİZ

  Online İlkokul

  Hoşgeldiniz

  Online İlkokul Sanal Alemin İlkokulu - Tüm Hakları Saklıdır