Kahkaha

Bayıldım

Cool

Kızgın

Mahcup

Öğretici

Şaşkın

Suskun

Tatlı

Üzgün

Süper

Kütüphaneler Haftası nedir?

Ana Sayfa » Belirli Günler ve Haftalar » Kütüphaneler Haftası nedir?
Kütüphaneler Haftası nedir?

Kütüphaneler Haftası nedir?

Kütüphane Haftası Mart ayının son Pazartesi günü ile başlayan hafta kutlanır. İlk Kütüphane Haftası Türkiye’de 1964 yılında kutlandı. Kitapseverler bu haftayı çoşkuyla kutlar.

Türkiye’de 1964 yılından beri Mart ayının son Pazartesi günü ile başlayan hafta Kütüphaneler Haftası olarak kutlanır.

Kütüphaneler Haftasının amacı nedir?

Kütüphaneler Haftasının amacı, öğrencilerde okuma alışkanlığını ve okuma zevkini geliştirmek, insanlarda kitap sevgisini artırmak, okuyucuların kitaplardan daha çok faydalanmalarını sağlamak ve halkı kütüphanelerin gelişmesi için bilinçlendirmektir.

Kütüphaneler Haftası süresince neler yapılır?

Kütüphaneler Haftası süresince kütüphanelerin ve kitapların öneminin yanında kütüphanelerin geliştirilmesi ve kütüphaneciliğin sorunları dile getirilir, kamuoyuna duyurulur. Okullarda kütüphanelerin ve kitapların yararlarından söz edilir. Kütüphanelerde uyulması gereken kurallar anlatılır, öğretilir.

İçindeki kitaplardan herkesin yararlandığı binalara kütüphane, kitapların korunması, sınıflandırılması ve okuyucuya kitap verilmesi gibi görevleri yapan memurlara da kütüphaneci denir. Eski çağlardan beri insanlığın hizmetinde olan kütüphaneler, her toplum için önemli olmuştur.

Ülkemizdeki en büyük kütüphaneleri şöyle sıralayabiliriz: İstanbul’da Süleymaniye ve Beyazıt Kütüphaneleri, Ankara’da Milli Kütüphane ve Ortadoğu Teknik Üniversitesi Kütüphanesidir.

Kütüphaneler Haftası nedir? - Yorumlar

YORUMLARINIZI PAYLAŞIN

 

Yapılan Yorumlar

SOSYAL MEDYADA BİZSitemizin sosyal medya hesapları

ÖNE ÇIKAN KATEGORİLER

RASTGELE İÇERİKLER

Keskin sirke küpüne zarardır Anlamlı ve kurallı cümle nedir? Atatürk’ün kişiliği ve özellikleri Trafik güvenliği dersi için yapılabilecek etkinlikler nelerdir? Okul çantasında bulunması gerekenler nelerdir? Fen Bilimleri Dersinin Genel Amaçları

FACEBOOK'TA BİZ

Online İlkokul

Hoşgeldiniz

Online İlkokul Sanal Alemin İlkokulu - Tüm Hakları Saklıdır