Kahkaha

Bayıldım

Cool

Kızgın

Mahcup

Öğretici

Şaşkın

Suskun

Tatlı

Üzgün

Süper

Kütüphaneler Haftası nedir?

Ana Sayfa » Belirli Günler ve Haftalar » Kütüphaneler Haftası nedir?
Kütüphaneler Haftası nedir?

Kütüphaneler Haftası nedir?

Kütüphane Haftası Mart ayının son Pazartesi günü ile başlayan hafta kutlanır. İlk Kütüphane Haftası Türkiye’de 1964 yılında kutlandı. Kitapseverler bu haftayı çoşkuyla kutlar.

Türkiye’de 1964 yılından beri Mart ayının son Pazartesi günü ile başlayan hafta Kütüphaneler Haftası olarak kutlanır.

Kütüphaneler Haftasının amacı nedir?

Kütüphaneler Haftasının amacı, öğrencilerde okuma alışkanlığını ve okuma zevkini geliştirmek, insanlarda kitap sevgisini artırmak, okuyucuların kitaplardan daha çok faydalanmalarını sağlamak ve halkı kütüphanelerin gelişmesi için bilinçlendirmektir.

Kütüphaneler Haftası süresince neler yapılır?

Kütüphaneler Haftası süresince kütüphanelerin ve kitapların öneminin yanında kütüphanelerin geliştirilmesi ve kütüphaneciliğin sorunları dile getirilir, kamuoyuna duyurulur. Okullarda kütüphanelerin ve kitapların yararlarından söz edilir. Kütüphanelerde uyulması gereken kurallar anlatılır, öğretilir.

İçindeki kitaplardan herkesin yararlandığı binalara kütüphane, kitapların korunması, sınıflandırılması ve okuyucuya kitap verilmesi gibi görevleri yapan memurlara da kütüphaneci denir. Eski çağlardan beri insanlığın hizmetinde olan kütüphaneler, her toplum için önemli olmuştur.

Ülkemizdeki en büyük kütüphaneleri şöyle sıralayabiliriz: İstanbul’da Süleymaniye ve Beyazıt Kütüphaneleri, Ankara’da Milli Kütüphane ve Ortadoğu Teknik Üniversitesi Kütüphanesidir.

Kütüphaneler Haftası nedir? - Yorumlar

YORUMLARINIZI PAYLAŞIN

 

Yapılan Yorumlar

BENZER İÇERİKLERİlginizi çekebilecek diğer içerikler

Pazar yeri

Pazar yeri 13 Ekim 2018

SOSYAL MEDYADA BİZSitemizin sosyal medya hesapları

ÖNE ÇIKAN KATEGORİLER

RASTGELE İÇERİKLER

Büyük Ünlü Uyumu Nedir? Alfabemizdeki Harfler Evde ders çalışırken nelere dikkat etmeliyiz? P Harfi ile Başlayan Eş Sesli Kelimeler Sayı Örüntüleri Sağlığımız için Temizliğin Etkileri Nelerdir?

FACEBOOK'TA BİZ

TemaFabrika

Hoşgeldiniz

Online İlkokul - Tüm Hakları Saklıdır